|

44-årig mand sigtet for at slå bekendt

…og bil stjålet under indbrud i Ulstrup

En patrulje kørte søndag kl. 16.33 til en adresse i Hadsten, hvor en 44-årig mand ifølge en anmeldelse var voldsomt udadreagerende. Han havde råbt og skreget og knust et vindue i sin lejlighed, og nu var han gået udenfor, hvor han var aggressiv over for nogle bekendte, der forsøgte at få ham til at falde til ro. 

Da betjentene kom frem, traf de den 44-årige sammen med en 54-årig mandlig bekendt, som han havde slået og sparket flere gange. Den 54-årige havde fået nogle skrammer, men var umiddelbart ikke kommet alvorligt til skade. 

Den 44-årige var rolig ved betjentenes ankomst, og han blev anholdt og sigtet for vold.

Bil stjålet under indbrud i Ulstrup
Østjyllands Politi fik søndag kl. 8.58 en anmeldelse om, at nogen havde brudt ind i en større garage på Vestergade i Ulstrup, hvor der var blevet stjålet en amerikanerbil. 

Gerningsmanden havde kørt bilen gennem garageporten, der var ødelagt, inden han var kørt videre gennem en bom og ud af gårdspladsen.

Bilen, der blev stjålet, er en Chevrolet C20 pickup-truck, årgang 1970, kobberbrun med hvidt tag, og den har registreringsnummer XM96631.

På overvågningen ses en mand komme kørende på løbehjul til garagen kl. 5.30, og Østjyllands Politi hører gerne fra dig, hvis du har oplysninger om manden, eller du ved, hvor den stjålne bil befinder sig. 

Senere søndag fik Østjyllands Politi en anden anmeldelse fra en borger, der har en garage et andet sted på Vestergade. Her havde der også været indbrud, og nogen havde forsøgt at stjæle to veteranbiler fra stedet – dog uden held. 

Østjyllands Politi sikrede spor på gerningsstederne og efterforsker nu sagen nærmere.

Skriv en kommentar


Kunne du lide denne artikel?

Tilmeld dig nyhedsbrevet og modtag nyheder i din indbakke. Det er gratis.



Vestjysk Bank ansætter historisk højt antal trainees

Vestjysk Bank ansætter historisk højt antal trainees

Der er hård kamp om arbejdskraften i den finansielle sektor i disse år. Det tager Vestjysk Bank nu konsekvensen af og øger antallet af finanstrainees væsentligt med henblik på fastansættelse efterfølgende ... læs mere
VIDEN PÅ VEJEN

VIDEN PÅ VEJEN

Favrskov Biblioteker og kulturhuse er klar med en ny runde af de eftertragtede gåture med kyndige lokale guider, som har en særlig viden om et emne eller en lokation. Alle ture er gratis. Billetterne kan hentes på Favrskovbib.dk ... læs mere
UD I NATUREN (88)

UD I NATUREN (88)

Sikke en sol og varme, der har været over landet. Måske lige i overkanten, men vi ved jo hvor hurtigt det kan vende ... læs mere
Ni ugers barsel skal tilbage til familierne

Ni ugers barsel skal tilbage til familierne

Af Lone Glarbo, kandidat til Folketinget for Danmarksdemokraterne (Æ) ... læs mere
Jeg kan ikke slippe politik

Jeg kan ikke slippe politik

Af Lone Glarbo, Folketingskandidat for Danmarksdemokraterne (Æ) ... læs mere
Højt aktivitetsniveau i første halvår: Vestjysk Bank fastholder forventninger til 2022

Højt aktivitetsniveau i første halvår: Vestjysk Bank fastholder forventninger til 2022

I 1. halvår 2022 realiserede Vestjysk Bank et resultat før skat på 196 mio. kroner ... læs mere
Socialdemokratiets prioriteringer i de kommende budgetforhandlinger

Socialdemokratiets prioriteringer i de kommende budgetforhandlinger

Af Isabell Friis Madsen, Borgmesterkandidat Socialdemokratiet i Favrskov Kommune ... læs mere
ERIK VEJE RASMUSSEN STILLER OP FOR VENSTRE I FAVRSKOV

ERIK VEJE RASMUSSEN STILLER OP FOR VENSTRE I FAVRSKOV

”Jeg glæder mig som et lille barn, for jeg har altid interesseret mig meget for politik, og jeg har stort set altid stemt på Venstre” ... læs mere
Tema: Bogbingo

Tema: Bogbingo

Vil du gerne udfordres til at læse noget andet end det du plejer, kan du med fordel være med i bibliotekets bogbingo, hvor der netop er kommet nye bingoplader til det kommende halvår. Her omtales eksempler på tre af de ... læs mere
Sikring af skoleveje

Sikring af skoleveje

Fra byrådsmedlem Grethe Villadsen ... læs mere
Loading...