|

Bred enighed om forslag til budget i Favrskov

Et samlet Byråd i Favrskov Kommune står bag budgetforslaget for 2025-28, der bygger på en kombination af udvidelser, reduktioner og et anlægsprogram, der i høj grad sikrer investeringer i dagtilbud, skoler og ældreområdet

Borgmester Lars Storgaard (C) er meget tilfreds med, at det er lykkes at samle hele Byrådet om budgetforslaget.

– Det vidner om stor økonomisk ansvarlighed hos det samlede Byråd. Jeg synes, at vi er lykkes med at lave et budgetforslag, der er i balance i de fire budgetår, og samtidig har det via omprioriteringer været muligt at iværksætte flere nye tiltag på velfærdsområderne, fortæller Lars Storgaard.

Budgetforslaget i Favrskov indeholder både udvidelser og reduktioner, der rammer bredt i kommunens organisation. Udvidelserne beløber sig til 9,8 mio. kr. i 2025 stigende til 12,3 mio. kr. i 2028, hvor størstedelen går til de store velfærdområder: dagtilbud, skoler og ældre. Reduktionerne udgør 9,2 mio. kr. i 2025 faldende til 8,6 mio. kr. i 2028.

– I slutningen af maj 2024 blev der indgået en økonomiaftale for 2025 mellem regeringen og KL, hvor der blev lovet et markant velfærdsløft i kommunerne. Det har senere vist sig, at det lovede velfærdsløft bliver ”spist op” af en række tekniske reguleringer. På borgernes vegne synes jeg, at det er rigtig ærgerligt, udtaler Lars Storgaard.

– Heldigvis har vi i Favrskov generelt godt styr på vores økonomi. Som de fleste andre kommuner så udfordres vi dog af manglende statslig finansiering af de stigende udgifter på det specialiserede socialområde. Hertil kommer, at vi skal aflevere stadig flere penge til den kommunale udligning, og at vi kun delvist i de seneste år er blevet kompenseret for vores befolkningsvækst på børne- og ældreområderne. Endelig er der fortsat stor usikkerhed om kommunernes indtægter fra især ejendomsskat, forklarer Lars Storgaard.

På anlægssiden er der enighed om at sætte penge af til en ny kombineret daginstitution og skole i Foldby/Norring. Ligeledes er der afsat penge til at bygge nye daginstitutioner i Hadsten, Hinnerup og Søften. Hertil kommer et nyt plejecenter i Hadsten, der skal stå klar ultimo 2026. Endelig er der afsat betydelige beløb til investeringer i nødvendige vejanlæg i relation til udvidelsen af E45, fortsatte renoveringer af kommunale bygninger samt en række forskellige tiltag, der skal bidrage til at løse de lokale klimaudfordringer.
 
Samlet set fører det til anlægsudgifter på det skattefinansierede område på 120,7 mio. kr. i 2025 og 117,1 mio. kr. i 2026 og 2027, samt 114,1 mio. kr. i 2028.
 
– Efter vores budgetforslag var på plads meddelte regeringen, at kommunerne samlet set ville blive tilført yderligere 2,5 mia. kr. i 2025. Vores andel heraf udgør 8,7 mio. kr. og de ekstra penge er vi enige om, at vi først tager stilling til i forbindelse med de endelige forhandlinger vedr. Budget 2025-28 efter høringen af budgetforslaget
, siger Lars Storgaard.

Budgetforslaget sendes i offentlig høring i perioden 4.-17. september 2024, og budgetmaterialet kan findes på www.favrskov.dk/budget.
 
Igen i år vil gruppeformændene for de politiske partier sammen med borgmesteren svare på spørgsmål om budgetforslaget live fra byrådssalen. Det sker i forlængelse af Byrådets førstebehandling af budgetforslaget 10. september 2024 i tidsrummet fra kl. 20-21. Spørgsmål kan sendes på borgermoede@favrskov.dk eller via Favrskov Kommunes Facebook-side.

Skriv en kommentar


Kunne du lide denne artikel?

Tilmeld dig nyhedsbrevet og modtag nyheder i din indbakke. Det er gratis.



Djævlen ligger i detaljen

Djævlen ligger i detaljen

Et godt ordsprog, som gav mening for mig ved sidste byrådsmøde ... læs mere
Indbrud

Indbrud

Der er det seneste døgn anmeldt otte indbrud i privat beboelse i Østjyllands politikreds ... læs mere
Indbrud 

Indbrud 

Der er det seneste døgn anmeldt fem indbrud i privat beboelse i Hadsten ... læs mere
18-årige Christian Kaae brugte sin påskeferie på at hjælpe Ukraine

18-årige Christian Kaae brugte sin påskeferie på at hjælpe Ukraine

Kørte som den hidtil yngste chauffør solo til Ukraine for at aflevere en Suzuki Grand Vitara ... læs mere
fødevarestyrelsen: Spis mindre af det søde, salte og fede

fødevarestyrelsen: Spis mindre af det søde, salte og fede

Hvis du har en sød tand, eller hvis dine børn er nogle slikmunde, så skal du måske ikke læse denne artikel… ... læs mere
Kedelig udvikling i nye indbrudstal – også i Favrskov

Kedelig udvikling i nye indbrudstal – også i Favrskov

Nye tal for anmeldte indbrud i private hjem i årets første tre måneder viser en stigning sammenlignet med samme periode sidste år ... læs mere
Liv i landsbyerne kræver lokal handling

Liv i landsbyerne kræver lokal handling

Af René Schneider, Rækkevej 4, 8370 Hadsten Byrådsmedlem for Det Konservative Folkeparti www.reneschneider.dk ... læs mere
UGENS NATURBILLEDER nr. 123

UGENS NATURBILLEDER nr. 123

Påsken står for døren til glæde for mange. 🐣💛🐣 Vejret har dog taget en drejning, så de fleste af dagens motiver er fra før påskeugen ... læs mere
Indbrud

Indbrud

Der er det seneste døgn anmeldt tre indbrud i privat beboelse i Favrskov ... læs mere
Groft hærværk mod Hammel & Omegns Biavlerforenings skolebigård: Bistader væltet og bier spredt på jorden

Groft hærværk mod Hammel & Omegns Biavlerforenings skolebigård: Bistader væltet og bier spredt på jorden

Hammel & Omegns Biavlerforenings skolebigård ved Klintholm har i starten af ugen været udsat for groft og meningsløst hærværk ... læs mere
Sct. Georgs Gildet donerer 5.000 kr. til RED BARNET

Sct. Georgs Gildet donerer 5.000 kr. til RED BARNET

Sct. Georgs Gildet i Hadsten traf på sit Gildeting (generalforsamling) for nylig beslutning om at donere 5.000 kr. til RED BARNET´s lokalafdeling i Favrskov, primært til afdelingens Familieoplevelsesklub i Hadsten ... læs mere
Loading...