|

DA HOLBØLL KOM PÅ MÆRKERNE…

Postmester Holbøll har haft stor betydning for danskernes juletraditioner.
Hvis de ærede læsere har glemt ham, genopfriskes postmesterens gode idé her på PingvinNyt…

HOLBØLLS SUCCES…

Af Kurt Villy Svendsen

”Julemærkets far”.

Sådan omtales Einar Holbøll, postekspedienten (senere postmester) fra København, som under juletravlheden på Købmagergades Postkontor i 1903 fik idéen til et nyt velgørenhedsarbejde. Hvis man kunne forsyne disse millioner af julehilsner med en lille, frivillig tillægsafgift, kunne det indkomne beløb anvendes til fordel for syge eller nødlidende børn.

Der var ikke langt fra tanke til handling, da først tilladelsen forelå, og der blev skabt et lille ekstra mærke, som kunne klæbes på breve, kort og pakker.

Det første julemærke – tilmed i verden – blev udbudt til salg i november 1904 efter kongelig tilladelse til at anvende Hans Majestæt Kong Christian den Niendes hustru – den populære Dronning Louise – som motiv.

Sverige fulgte i øvrigt trop og nåede også at sætte et julemærke i omløb i 1904; dog først fra midt i december. Norge kom med i 1905.

Julemærket 1904 blev trykt i et oplag på 6 millioner stk., og udsalgsprisen var 2 øre, en pris, som var stabil i over 50 år. Først i 1956 – fra mærke nr. 53 – steg salgsprisen til 4 øre.

Indtægten i 1904 blev på ca. 70.000 kr. De indkomne midler fra det populære mærke førte til, at man allerede i 1914 rådede over tre såkaldte ”Julemærkehjem” beliggende i Juelsminde, Mørkøv og Svendborg.

Julemærkerne har gennem årene været prydet af nisser og engle, kirker og dyr, julepynt og smukke landskaber. Ud over kongelige personer er postmester Einar Holbøll den eneste navngivne person, der optræder på et julemærke, hvilket skete i 1927, hvor den gamle postmester afgik ved døden den 23. februar.

Lad os se tre julehilsner fra 1927, det ene sendt af familien Elgaard til Magnus Jensen på ”Dalagergaard” i Vissing, og det er et kort, der stammer fra Lis Kristensens familiekorrespondance, så hermed tak til Lis for den lidt utraditionelle nisse – måske er det selveste Santa Claus i egen høje person.

Det næste er fra familien P. Fisker til familien N. Schjeldahl i Hjortshøj. Fisker har valgt et rigtig godt motiv fra Hadsten til sin julehilsen med såvel ”Bommeluthuset”, ledvogterens bolig, og banen synligt i gadebilledet sammen med ”Svanen” i Søndergade og H. A. Hansens varehus, ”Konkurrenten”.

Holger Laursen fra Mellem Mølle mellem Voldum og Lime har ladet nissen spænde grisen for kanen og af sted det går med julehilsner til J. P. Højlund i Randrup pr. True.

Alle julehilsner er naturligvis forsynet med julemærket fra 1927 – og dermed den initiativrige Holbølls billede.

Det topografiske kort blev udgivet af C. E. Christensens Papirhandel, Hadsten. Landsportoen for postkort var i 1927 10 øre, og såvel frimærker som julemærker kunne også købes hos papirhandleren i Østergade 19.

Syd for banen – i Søndergade 10 – kunne man også komme i ekstra julehumør.

Boghandler Drøhse var med på julerierne, og foruden julekort med nisser, grise, rensdyr og grantræer, kunne man hos Drøhse købe en serie smukke, tegnede julekort med motiver fra Hadsten.

Bemærk det smukke, farvelagte kort til Gårdejer Jeppe Jørgensen, ”Strøledgaard” i Gørløse.

Jeppe Jørgensen var min gamle ven, Bjarne ”Plus” Petersens bedstefar, så hermed en julehilsen og endnu engang tak for kortet til Bjarne…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skriv en kommentar


Kunne du lide denne artikel?

Tilmeld dig nyhedsbrevet og modtag nyheder i din indbakke. Det er gratis.



Favrskov Kommune er med i landsdækkende samarbejde, der skal frigive tid i hjemmeplejen

Favrskov Kommune er med i landsdækkende samarbejde, der skal frigive tid i hjemmeplejen

Favrskov Kommune træder nu ind i skaleringsprocessen 'Sammen om ny teknologi og centraliseret respons'. Samarbejdet skal føre til nye løsninger, som kan øge trygheden for borgere i eget hjem og frigive tid blandt medarbejdere i hjemmeplejen ... læs mere
ÆLDRE SAGEN HAR BÅDE RIS OG ROS TIL BUDGETTET

ÆLDRE SAGEN HAR BÅDE RIS OG ROS TIL BUDGETTET

De tre afdelinger af Ældre Sagen i Favrskov har indsendt et fælles høringssvar til det kommunale budget for 2024-2027 ... læs mere
UGENS NATURBILLEDER nr. 46

UGENS NATURBILLEDER nr. 46

September går på hæld og vi har passeret efterårsjævndøgn, hvilket betyder, at vi nu er gået ind i vinterhalvåret. Dette er dog svært at fornemme på ugens vejr, som byder på løvfaldssommer, altså over 20 grader tre dage i træk ... læs mere
Mette er Favrskovs nye sundhedschef

Mette er Favrskovs nye sundhedschef

Favrskov Kommune har valgt 51-årige Mette Bødiker Vestergaard til stillingen som sundhedschef. Mette Vestergaard tiltræder i jobbet 1. november 2023 ... læs mere
På jagt efter flere frivillige hjerteløbere

På jagt efter flere frivillige hjerteløbere

I Danmark har vi en rekordhøj overlevelse efter hjertestop uden for hospital – særligt i det offentlige rum. Ambitionen er, at endnu flere skal overleve, og ny dansk forskning viser, at de fleste hjertestopoverlevere vender tilbage til et godt liv ... læs mere
Nye boligskatteregler fra 2024 – det betyder de for dig

Nye boligskatteregler fra 2024 – det betyder de for dig

Ro på skatten trods højere vurdering ... læs mere
18 busser og seks biler udsat for groft hærværk

18 busser og seks biler udsat for groft hærværk

To drenge sigtet – den ene fra Favrskov ... læs mere
Har du et barn mellem 10-13 år?

Har du et barn mellem 10-13 år?

I Danmarks Motions uge, kan dit barn helt gratis og uforpligtende komme og være med på vores Børne Bootcamp hold Torsdag kl. 18:30-19:15 ... læs mere
Nu kan du få overblik over de nye ejendomsvurderinger i dit nabolag via kort på Boligsiden

Nu kan du få overblik over de nye ejendomsvurderinger i dit nabolag via kort på Boligsiden

Som noget nyt viser Boligsiden de foreløbige ejendomsvurderinger for 2022 på kort. Den nye funktion gør det let og overskueligt at sammenligne vurderinger i ens nabolag, så boligejere nemt kan få sig et overblik over, hvad tilsvarende boliger i deres ... læs mere
UGENS NATURBILLEDER nr. 45

UGENS NATURBILLEDER nr. 45

I dag står den på en lun septembercocktail med både frugt og sommerfugle ... læs mere
Region Midt mangler 65 mand ud af 480 stillinger

Region Midt mangler 65 mand ud af 480 stillinger

Ambulanceredderne passer på samfundet, men passer samfundet på ambulanceredderne? ... læs mere
Åbent Hus - Danmarks Motionsuge 41

Åbent Hus – Danmarks Motionsuge 41

Hadsten Motion holder Åbent Hus i Danmarks Motions uge 41 ... læs mere
Loading...