|

Det frivillige foreningsliv bløder!

Af Erik Poulsen Folketingskandidat Danmarks Demokraterne Nr 2 på listen i Favrskov Svanesmindevej 5 8420 Knebel

I dag er foreningerne og mange frivillige mennesker under et stort pres, pga de meget store regninger foreningerne modtager på energi. Ja, mange er sågar i risiko for at lukke ned eller gå konkurs, hvilket vil forvandle mange landsbyer til spøgelsesbyer med i tomme huse stedet for idrætshaller fyldt med liv og latter.
Foreningslivet og de mange 1.000 frivillige ildsjæle, der hver uge møder op og samler børn, familier og ældre er en uundværlig del af vores samfund.
Jeg er ugentlig i kontakt med vores lokale foreninger og min familie har hele mit liv været involveret i det frivillige foreningsliv. Foreningerne har været og er et samlingspunkt for mange mennesker på tværs af politiske holdninger, religion og erhverv. De frivillige foreninger er en vigtig brik i vores samfund, fordi vi får et udsyn og sociale netværk, som gør vi bedre forstår og har empati for hinanden. Det er nemt at lave skyttegravskrig og misforstå hinanden, når man har forskellige værdier, men når man fx i den lokale idrætsforening møder forskellige mennesker, så opstår der en forståelse og en lyst til at være der for hinanden, grine sammen og hjælpe hinanden.
Det er et vigtigt formål, som giver mening og glæde ind i lokalsamfundet, uanset om man bor i en større by eller et lille lokalsamfund. Vores foreninger, vores forsamlingshuse og de haller de drives som selvejende institutioner er pressede. Rigtigt pressede.
Formændene har ekstra bekymrede øjne, og medlemmerne spekulerer på, hvor deres børn skal gå til gymnastik eller fodbold næste år. Eller hvor de sociale arrangementer skal afholdes, det der holder sammen på lokalsamfundet. Mange foreninger er i stor risiko for at lukke.
Alt sammen pga energi krisen, og regeringens naivitet i forhold til Rusland, og den afhængighed der er skabt til russisk gas. Vi skal hurtigst muligt have løst den problemstilling ved at blive mere og mere selvforsynende. Regeringen har været alt for fokuseret på at være gode venner med Merkel, og nikke hver gang der blev trykket hånd med Putin og lavet nye aftaler om gasledninger fra Rusland til Europa. Tiden er nu til at gøre noget andet.
Vi skal skifte kurs. Vi står på en brændende platform, hvor det ikke længere er nok “kun” at tænke langsigtet, men hvor vi hurtigst muligt skal have både langsigtede løsninger og kortsigtede løsninger. Og ikke kun afgiftsænkning og tilskud til varmeregningen.

Skriv en kommentar


Kunne du lide denne artikel?

Tilmeld dig nyhedsbrevet og modtag nyheder i din indbakke. Det er gratis.



Værdighed i fremtidens ældrepleje

Værdighed i fremtidens ældrepleje

Af René Schneider, Rækkevej 4, 8370 Hadsten Byrådsmedlem for Det Konservative Folkeparti www.reneschneider.dk rsch@favrskov.dk ... læs mere
Dobbelt op på portoen: Et almindeligt indenlandsk brev på 0-100g stiger til 25 kr

Dobbelt op på portoen: Et almindeligt indenlandsk brev på 0-100g stiger til 25 kr

Fra årsskiftet ophæves den danske befordringspligt, som Post Danmark historisk har varetaget. Det er resultatet af en aftale blandt en række af Folketingets partier ... læs mere
Ugens anmeldelse fra Favrskov Bibliotekerne

Ugens anmeldelse fra Favrskov Bibliotekerne

Tema: Stærke fortællinger om tab ... læs mere
Røde Kors tilbyder julehjælp og varm kaffe til indbrudstyvene!

Røde Kors tilbyder julehjælp og varm kaffe til indbrudstyvene!

Indbrud i tre af Røde Kors' lokaler natten til torsdag den 30. november ... læs mere
38-årig mand trafikdræbt efter et færdselsuheld på E45 ved Hadsten

38-årig mand trafikdræbt efter et færdselsuheld på E45 ved Hadsten

Ulykken skete lidt nord for afkørsel 44 sent fredag eftermiddag ... læs mere
UGENS NATURBILLEDER nr. 55

UGENS NATURBILLEDER nr. 55

Efteråret og november takker af, og vi kan sige velkommen til vinter og julemåneden. Vintervejret er i rigtig god tid i år, gad vide hvor længe det bliver☃️ ... læs mere
Stigende smitte i omløb

Stigende smitte i omløb

Af Ellen-Margrethe Jacobsen ... læs mere
Er Regionen og Aarhus Universitetshospital totalt tonedøve?

Er Regionen og Aarhus Universitetshospital totalt tonedøve?

Ledelsen giver en ”fuck finger” til skatteborgerene i almindelighed og de hospitalsansatte i særdeleshed ved at tage på 300.000 kroners dyrt seminar ... læs mere
Hammel Gymnastikforening blandt tre finalister til stor pris

Hammel Gymnastikforening blandt tre finalister til stor pris

Hammel Gymnastikforening er en af tre foreninger, der kommer til at vinde prisen Danske Spil og DIF’s Årets Idrætsforening 2023. Foreningen fik stemmer nok til at gå hele vejen til finalen i Jyske Bank Boxen ... læs mere
Ældre Sagen og KL i fælles udspil: Styrk det nære sundhedsvæsen for ældre patienter

Ældre Sagen og KL i fælles udspil: Styrk det nære sundhedsvæsen for ældre patienter

Der skal være trygge rammer, når ældre bliver udskrevet fra hospitalet. Og så skal en tidlig indsats i nærmiljøet forebygge, at skrøbelige ældre bliver unødvendigt indlagt. Det er kernen i et nyt fælles udspil, som Ældre Sagen og KL i ... læs mere
Skal reducerede normeringer i dagtilbud listes ind igennem bagdøren?

Skal reducerede normeringer i dagtilbud listes ind igennem bagdøren?

Af: Isabell Friis Madsen, Borgmesterkandidat Socialdemokratiet Favrskov ... læs mere
Rødt eller blåt eller...?

Rødt eller blåt eller…?

Behøver lokalpolitik nødvendigvis være det samme som partipolitik? ... læs mere
Loading...