|

Det gode børneliv i Favrskov – ikke kun for de ressourcestærke

Af Kenneth Kaas Bjerregaard
Næstformand Liberal Alliance Kronjylland

Af Kenneth Kaas Bjerregaard Næstformand Liberal Alliance Kronjylland

Med nyheden om faldende fødselsrater blev den nationalpolitiske efterårssæson for nogle uger siden skudt i gang. Regeringspartierne er rådvilde for at finde løsningen på de unge pars manglende lyst til at få børn.
Det åbne spørgsmål er om vi lokalt selv giver de bedste betingelser?

Som nylig tilflytter til Favrskov kommune, må jeg rettelig indrømme, at jeg ikke til bunds undersøgte og sammenlignede børnepolitikken med nabokommunerne.
Dén landejendom vi længe havde søgt, var nu pludselig mulig, og min kone og jeg skiftede Aarhus C. ud med det sydlige Favrskov.

Med frisk luft og højt til himlen kom der hurtigt børn til familien, og som mange andre nyslåede forældre skulle jeg nu med min nye hverdag til at danne mig et overblik på de konkrete pasningsmuligheder, priser og praktik.
Til min store overraskelse var Favrskov kommunes muligheder dog ganske få og firkantet:
Daginstitution eller dagpleje – og du kan i øvrigt kun vælge fuld tid til fuld pris.

Eneste mulige afvigelse fra normen, var den ved Dagtilbudsloven bestemte deltidsplads ved barsel.
30 timer ved reduceret betaling, og ved Favrskov-bestemt: aflevering og afhentning i dikterede tidsrum.
Som mange andre familier havde vi reelt ikke behov for en fuldtidsplads.
I vores tilfælde kun ca. 25 timer om ugen, ud af de 50 timer institutionen reelt har åbent.

Da mere frisk luft nu også har kastet en lillesøster af sig, kan vi således imødese 2 fuldtidspladers i samme institution.
Ganske vidst får vi ved Dagtilbudsloven bestemt reduceret pris på den ene plads – men dog alligevel et ret betragteligt beløb hver måned, for en serviceydelse jeg kun benytter 2 x 50 %.

Er det fair? Måske. Alle skal bidrage til velfærdssamfundet.
Ofrene i denne forvaltningsgang, bliver dog den helt gennemsnitlige børnefamilie i Favrskov hvor disse penge godt kunne bruges andres steder, og for hvem regnemaskinen skal tages alvorligt, hvis der er tanker om et barn mere til flokken. Skal der betales mere i institutionsplads skal der skæres på andre fornødenheder eller der skal arbejdes mere. Ofrene bliver i sidste ende børnene.

Giv familierne friheden til at indrette deres liv som de vil. Lad ikke kommunen ligge unødige økonomiske hindringer i vejen. Gør det muligt med en deltidspasningsordning eller mulighed for hjemmepasning. Lad pengene følge barnet.

Vinderne bliver først og fremmest børnene. Dernæst familierne og fødselsraterne. I sidste ende vinder Favrskov kommune. Det er god liberal kernevelfærd for alle, og ikke kun dem der har råd.

Hvem ved: fremadrettet vil tilflyttere – som jeg – måske ovenikøbet tilvælge Favrskov kommune over andre, da de her finder friheden til at indrette sit familieliv som de selv måtte ønske.

Se dét ville være en del af løsningen på de faldende fødselsrater – og så endda helt lokalt!

Skriv en kommentar


Kunne du lide denne artikel?

Tilmeld dig nyhedsbrevet og modtag nyheder i din indbakke. Det er gratis.



Sådan fordeler ansøgerne sig til ungdomsuddannelserne

Sådan fordeler ansøgerne sig til ungdomsuddannelserne

Ansøgertallene for ungdomsuddannelserne i Region Midtjylland er nu opgjort, og det står klart, hvordan unge har fordelt sig på de forskellige uddannelsesretninger. Lidt større søgning til Favrskov Gymnasium ... læs mere
Det er ikke nok at sørge for (god) mad

Det er ikke nok at sørge for (god) mad

Af Clément Blain, kontaktperson for EL i Favrskov ... læs mere
To fonde donerer helt ny legeplads

To fonde donerer helt ny legeplads

Børnene i Hadsten – og især dem i Hadsten Børnehave – kan godt begynde at glæde sig: om et par måneder står en ny flot legeplads klar til at tage i brug ... læs mere
Lokaldysten er godt for sammenholdet i de mindre landsbyer

Lokaldysten er godt for sammenholdet i de mindre landsbyer

Af René Schneider, Rækkevej 4, 8370 Hadsten Byrådsmedlem for Det Konservative Folkeparti www.reneschneider.dk rsch@favrskov.dk ... læs mere
100.000 kroner (måske) på vej til Lokaldysten

100.000 kroner (måske) på vej til Lokaldysten

Det er op til Landsbyrådet om der i år skal bevilges 100.000 kr. eller om beløbet skal være det samme som i 2024, nemlig kr. kr. 50.000 ... læs mere
Staten er vokset med 1.800 flere ’kolde hænder’ i 2024

Staten er vokset med 1.800 flere ’kolde hænder’ i 2024

Trods finansminister Nicolai Wammens erklærede ambition om at reducere antallet af administrative ansatte i staten, går udviklingen i præcis den modsatte retning, viser ny CEPOS-analyse ... læs mere
Kvindernes Kampdag: En dag med blomster, brunch og en smule ligestilling

Kvindernes Kampdag: En dag med blomster, brunch og en smule ligestilling

Så blev det 8. marts igen – dagen, hvor vi i et helt døgn husker, at kvinder faktisk findes og har nogle små ønsker om ligeløn, respekt og ikke at blive overdænget med kønsbaserede stereotyper ... læs mere
Kærlighedsbreve, feriekort, gækkebreve, julekort og fødselsdagsinvitationer i PostNords ikoniske, røde postkasser forsvinder

Kærlighedsbreve, feriekort, gækkebreve, julekort og fødselsdagsinvitationer i PostNords ikoniske, røde postkasser forsvinder

Fra årsskiftet er det ikke længere PostNord, der kommer til at levere dine breve, da virksomheden trækker sig fra brevmarkedet i Danmark ... læs mere
Opfordring efter tyverier fra varebiler

Opfordring efter tyverier fra varebiler

3 anmeldelser om tyverier af værktøj fra varebiler det seneste døgn ... læs mere
Lokale håndværkere skal have bedre mulighed for at bygge lokalt

Lokale håndværkere skal have bedre mulighed for at bygge lokalt

Af Mette Nøhr, Byrådsmedlem, Det Konservative Folkeparti i Favrskov ... læs mere
Loading...