|

EN VERDENSREKORD FRA HADSTEN

Mange læsere husker stadig søndag den 3. december 1989, og på den 4. søndag i advent er det værd at mindes dagen…

HADSTEN PÅ LANDKORTET

Af Kurt Villy Svendsen

Så nåede vi frem til 4. søndag i Advent, og i den anledning vil jeg ikke undlade at nævne verdens største adventskrans endnu engang.

Da Hadsten kunne afsløre byens berømte adventskrans den 3. december 1989, var det ikke bare en glæde for lokalbefolkningen og en triumf for Handelsstandsforeningen.

Hadstens navn kom i sandhed på landkortet, for historien om verdens største adventskrans blev sendt ud over Ritzaus til alle aviser i Danmark.

Som Ove Rosenkvist fortalte, medens han viste endnu flere billeder fra den meget omtalte julebegivenhed:
-Læsere fra grænsen til Skagen, og fra Vesterhavet til København ved nu, hvor Hadsten ligger, og at vi har en stor adventskrans i byen.

Det skal tilføjes, at Hadsten Foto udgav et flot, stemningsfyldt natbillede af adventskransen, og dette blev solgt i byens butikker som postkort for 7,50 kr. og fandt vej til adskillige hilsner.

Dermed kom Hadsten på såvel landkortet som julekortet.

Jeg viser kortet endnu engang – denne gang som indledningsbillede – fordi jeg er glad for det. Lions Club Hadsten sendte det i sin tid til Hanne og mig som julehilsen og tak for deltagelsen med træskobilen ved årets Lilleåmarked.

Lilleåmarkedet 1989 bød naturligvis på traditionsrige Lilleå-pilsnere; brygget med kærlighed af Bryggeriet Thor i Randers og drukket med ihærdighed at brave folk fra Hadsten og opland.

Lad os nyde endnu nogle billeder af Ødums brave smede, der byggede kransens krop samt Østervangskolens 10. klasse, der pyntede skelettet med gran, medens kransen stod opbevaret på Kollerup – og her er Godsejer Niels Åge Selchau-Mark kommet med på det ene billede yderst til højre.

Smuk og storslået var kransen, da den kom op og lod lysene stråle ud over Hadsten…

 

 

Skriv en kommentar


Kunne du lide denne artikel?

Tilmeld dig nyhedsbrevet og modtag nyheder i din indbakke. Det er gratis.



Favrskov Kommune er med i landsdækkende samarbejde, der skal frigive tid i hjemmeplejen

Favrskov Kommune er med i landsdækkende samarbejde, der skal frigive tid i hjemmeplejen

Favrskov Kommune træder nu ind i skaleringsprocessen 'Sammen om ny teknologi og centraliseret respons'. Samarbejdet skal føre til nye løsninger, som kan øge trygheden for borgere i eget hjem og frigive tid blandt medarbejdere i hjemmeplejen ... læs mere
ÆLDRE SAGEN HAR BÅDE RIS OG ROS TIL BUDGETTET

ÆLDRE SAGEN HAR BÅDE RIS OG ROS TIL BUDGETTET

De tre afdelinger af Ældre Sagen i Favrskov har indsendt et fælles høringssvar til det kommunale budget for 2024-2027 ... læs mere
UGENS NATURBILLEDER nr. 46

UGENS NATURBILLEDER nr. 46

September går på hæld og vi har passeret efterårsjævndøgn, hvilket betyder, at vi nu er gået ind i vinterhalvåret. Dette er dog svært at fornemme på ugens vejr, som byder på løvfaldssommer, altså over 20 grader tre dage i træk ... læs mere
Mette er Favrskovs nye sundhedschef

Mette er Favrskovs nye sundhedschef

Favrskov Kommune har valgt 51-årige Mette Bødiker Vestergaard til stillingen som sundhedschef. Mette Vestergaard tiltræder i jobbet 1. november 2023 ... læs mere
På jagt efter flere frivillige hjerteløbere

På jagt efter flere frivillige hjerteløbere

I Danmark har vi en rekordhøj overlevelse efter hjertestop uden for hospital – særligt i det offentlige rum. Ambitionen er, at endnu flere skal overleve, og ny dansk forskning viser, at de fleste hjertestopoverlevere vender tilbage til et godt liv ... læs mere
Nye boligskatteregler fra 2024 – det betyder de for dig

Nye boligskatteregler fra 2024 – det betyder de for dig

Ro på skatten trods højere vurdering ... læs mere
18 busser og seks biler udsat for groft hærværk

18 busser og seks biler udsat for groft hærværk

To drenge sigtet – den ene fra Favrskov ... læs mere
Har du et barn mellem 10-13 år?

Har du et barn mellem 10-13 år?

I Danmarks Motions uge, kan dit barn helt gratis og uforpligtende komme og være med på vores Børne Bootcamp hold Torsdag kl. 18:30-19:15 ... læs mere
Nu kan du få overblik over de nye ejendomsvurderinger i dit nabolag via kort på Boligsiden

Nu kan du få overblik over de nye ejendomsvurderinger i dit nabolag via kort på Boligsiden

Som noget nyt viser Boligsiden de foreløbige ejendomsvurderinger for 2022 på kort. Den nye funktion gør det let og overskueligt at sammenligne vurderinger i ens nabolag, så boligejere nemt kan få sig et overblik over, hvad tilsvarende boliger i deres ... læs mere
UGENS NATURBILLEDER nr. 45

UGENS NATURBILLEDER nr. 45

I dag står den på en lun septembercocktail med både frugt og sommerfugle ... læs mere
Region Midt mangler 65 mand ud af 480 stillinger

Region Midt mangler 65 mand ud af 480 stillinger

Ambulanceredderne passer på samfundet, men passer samfundet på ambulanceredderne? ... læs mere
Åbent Hus - Danmarks Motionsuge 41

Åbent Hus – Danmarks Motionsuge 41

Hadsten Motion holder Åbent Hus i Danmarks Motions uge 41 ... læs mere
Loading...