|

Forvaltningens gummistempler eller ansvarlige og beslutningsdygtige politikere?

I aften vedtager byrådet kommunens nye restriktive nye tobaks- og nikotinpolitik, men lukker kollektivt øjnene for kommunens investeringer i udenlandske tobaksvirksomheder…

Den nye restriktive tobaks- og nikotinpolitik skal medvirke til at fremme sunde og attraktive arbejdspladser med et godt arbejdsmiljø i Favrskov Kommune. Samtidig skal den bidrage til at forebygge, at ansatte, borgere og besøgende udsættes for sundhedsskadelige effekter af tobaks- og nikotinprodukter.

Den nye politik afløser den gamle rygepolitik fra 2014, da der i de forløbne år er kommet nye tobaks- og nikotinprodukter på markedet.

Forbuddet i den nye politik omfatter alle former for tobaks- og nikotinprodukter, herunder cigaretter, e-cigaretter som fx puff bars og vapes, røgfrie tobaks- og nikotinprodukter som fx snus, nikotinposer og tyggetobak m.m.

Røgfri Fremtid
Den nye tobaks- og nikotinpolitik falder fint i tråd med, at kommunen allerede i 2018 tilsluttede sig partnerskabet Røgfri Fremtid, hvor visionen er, at ingen børn og unge under 18 år ryger i 2030, mens mindre end fem procent af den voksne befolkning ryger.
Det betød, at Favrskov var med til at gå forrest i kampen om at give de unge muligheden for et liv uden røg.
Ydermere var Favrskov Kommune i 2016 en af de første kommuner til at indføre røgfri arbejdstid for kommunens ansatte.

Moral er godt, men dobbeltmoral er dobbelt så godt…
Som tidligere beskrevet her på PingvinNyt.dk, så har Favrskov Kommune investeringer i såkaldte sortlistede selskaber. Det drejer sig om selskaber, der er sortlistede af banker og investeringsselskaber, fx p.g.a. FN-restriktioner, arbejdstagerrettigheder, kontroversielle våben, menneskerettigheder og – tobaksprodukter:

Ill.: Efter offentliggørelse af ovenstående liste har kommen frasolgt investeringer i to af selskaberne, nemlig Emerson Electric Co. (solgt 29/8-24) og EDP Servicios Fin Esp (solgt 5/6-24)

”Helt overordnet så er Favrskov Kommunes krav til vores kapitalforvalter meget restriktive med hensyn til ansvarlige investeringer”
Det skriver direktør for Job og Økonomi i Favrskov Kommune, Peter Jensen, i et svar til PingvinNyt.dk, og fortsætter: ”Favrskov Kommune samarbejder med Danske Bank om investering af kommunens investeringsportefølje. Investeringerne sker med udgangspunkt i Favrskov Kommunes politisk vedtagne finansielle strategi og Danske Banks mest restriktive investeringspolitikker, der blandt andet udelukker virksomheder der direkte eller indirekte er eksponeret mod bla. kontroversielle våben, tobak, pornografi og fossile brændstoffer. Herudover screenes der for bæredygtighed, der fokuserer på overholdelse af FN’s menneskerettighedskonventioner, OECD guidelines, ILO-konventioner mv.”

Et enkelt blik på overstående liste afslører, at kommunens ”sorte” investeringer netop sker i de selvsamme selskaber, der er omfattet af alle de årsager, der er vedtaget for at udelukke investeringer i disse selskaber, herunder ikke mindre tre internationale tobaksselskaber…
Der er ganske vist tale om meget små investeringstal, men blot én krone investeret i at tjene penge på tobak, er en krone for meget!

”SYNSPUNKT” skrives og redigeres af PingvinNyt.dk’s redaktør, Eigil Jacobsen,
og klummen sætter som oftest respektløst og unuanceret fokus
på både store og små finurligheder, nyheder og tildragelser, og hvor navnlig politik
og politikere fylder meget. Både lokalt, regionalt og nationalt.

Hensigten med klummen er først og fremmest at skabe debat og eftertanke,
og indholdet er alene udtryk for skribentens egne holdninger.

Skriv en kommentar


Kunne du lide denne artikel?

Tilmeld dig nyhedsbrevet og modtag nyheder i din indbakke. Det er gratis.



Få GRATIS nyhedsbrev fra PingvinNyt.dk

Få GRATIS nyhedsbrev fra PingvinNyt.dk

Hver tirsdag og fredag udsender vi vores gratis nyhedsbrev til 1400 modtagere ... læs mere
Har du modtaget årsopgørelse om indefrosset grundskyld?

Har du modtaget årsopgørelse om indefrosset grundskyld?

Det betyder, at du har fået indefrosset en del af din grundskyld, og at du ikke skal betale beløbet nu, men først når din bolig sælges ... læs mere
De fysiske butikkers kamp mod onlinehandelens fremmarch

De fysiske butikkers kamp mod onlinehandelens fremmarch

I de seneste år har fysiske butikker stået over for en massiv udfordring: onlinehandelens eksplosive vækst ... læs mere
Favrskov Kommune på vej ud af samarbejdet i Kulturring Østjylland

Favrskov Kommune på vej ud af samarbejdet i Kulturring Østjylland

Favrskov Kommune har siden 2009 været en del af Kulturring Østjylland, som består af kommunerne Norddjurs, Syddjurs, Skanderborg, Odder, Samsø, Hedensted og Favrskov. Den nuværende aftale udløb 31. december 2024 ... læs mere
Stor nedgang i antallet af indbrud i Østjylland – også i Favrskov

Stor nedgang i antallet af indbrud i Østjylland – også i Favrskov

Antallet af indbrud i østjyske hjem faldt markant i 2024 i forhold til året før ... læs mere
UGENS NATURBILLEDER nr. 111

UGENS NATURBILLEDER nr. 111

Naturen blev klædt i hvidt i sidste uge, smukt var det ❄️💙❄️ ... læs mere
Nr. Galten og Over Hadsten kirker lukker

Nr. Galten og Over Hadsten kirker lukker

Der er konstateret skimmelsvamp i begge kirker, hvorfor Hadsten Menighedsråd ser sig nødsaget til at lukke dem midlertidigt ... læs mere
KV25 ligner et jordskredsvalg med mange tabere

KV25 ligner et jordskredsvalg med mange tabere

Det vil være underligt, hvis der ikke er dyb bekymring for det kommende kommunalvalg i både det nuværende og i de gamle borgmesterpartier i Favrskov Kommune… ... læs mere
Stormester og instruktør i Favrskov Taekwondo Klub, Momme, har bestået 9. Dan i Taekwondo

Stormester og instruktør i Favrskov Taekwondo Klub, Momme, har bestået 9. Dan i Taekwondo

Stormester og visionær taekwondo-pioner, Momme Knutzen, har opnået 9. Dan i Korea og er nu anerkendt som en af de højest rangerede taekwondo-udøvere på verdensplan ... læs mere
Tyveri og hæleri truer vores lokale forretninger og arbejdspladser

Tyveri og hæleri truer vores lokale forretninger og arbejdspladser

Af René Schneider, Rækkevej 4, 8370 Hadsten Byrådsmedlem for Det Konservative Folkeparti www.reneschneider.dk rsch@favrskov.dk ... læs mere
Kvickly i Hadsten oplever kraftig stigning i butikstyverier

Kvickly i Hadsten oplever kraftig stigning i butikstyverier

Antallet af butikstyverier er på landsplan det højeste niveau i 25 år ... læs mere
Loading...