Som medlem af Udvalget for Teknik og Miljø i Favrskov Kommune er jeg glad for at se, at der nu sker konkrete tiltag for at løse problemerne med oversvømmelser ved viadukten på Århusvej i Hinnerup. Mange bilister har gennem årene været stærkt generet af de tilbagevendende oversvømmelser, som spærrer en vigtig trafikåre i kommunen. Derfor er det positivt at opleve, at der bliver taget hånd om udfordringerne.
Klimaforandringer har gjort problemet værre. Hyppigere og kraftigere regnskyl har skabt pres på afvandingssystemerne i området, herunder Haldum Bæk, som spiller en central rolle. En rapport fra Favrskov Kommunes Teknik og Miljø viser, at problemet især opstår, når vandstanden i Lilleåen er høj. Haldum Bæk kan i de situationer ikke afvande, hvilket resulterer i, at vandet stuver op og bidrager til oversvømmelserne ved viadukten.
Derfor er det opløftende, at Favrskov Kommune nu implementerer konkrete løsninger. Ved at installere kontraklapper i vejbrøndene, etablere pumper og undersøge muligheden for jorddiger langs vejene tager vi vigtige skridt mod at sikre bedre kontrol med vandmængderne fra både Haldum Bæk og Lilleåen. Det er afgørende for at gøre viadukten mere modstandsdygtig over for fremtidige udfordringer.
Det er mit håb, at disse løsninger vil gøre hverdagen lettere for de mange bilister, som er afhængige af strækningen. Klimatilpasning er ikke bare nødvendigt – det er en investering i tryghed og stabilitet for alle i Favrskov Kommune.
Jeg vil fortsat følge arbejdet tæt og sikre, at vi holder kursen mod løsninger, der gør vores kommune robust og modstandsdygtig over for fremtidens udfordringer.