|

HELHEDSPLAN FOR ’FREMTIDENS LILLEÅPARK’ 2024

”Lilleåparken Hadsten Hvor vi mødes og bevæges” er et fælles forslag til, hvordan parken kan udvikles i fremtiden

”Lilleåparken Hadsten Hvor vi mødes og bevæges” er et fælles forslag til, hvordan parken kan udvikles i fremtiden

Favrskov Kommune har i samarbejde med en lokal følgegruppe, Favrskov Forsyning samt en rådgiver, og med en bredere inddragelse af borgere i Hadsten, udarbejdet en helhedsplan med visioner for, hvordan Lilleåparken kan udvikles i fremtiden.

Visionen for ’Fremtidens Lilleåpark’ er at lade den forestående klimatilpasning i parken være løftestang for en meget mere levende og oplevelsesrig park, der samler og bevæger Hadsten med oplevelser til hverdag og fest.

Tanken er, at Lilleåparken skal reetableres, forskønnes og aktiveres med udgangspunkt i vandhåndtering, klimatilpasning og områdets naturmæssige og stedbundne kvaliteter.

Lilleåparken skal byde på hverdagsoplevelser for alle, og med fokus på fysisk, mental og social bevægelse skal borgerne tilbydes let og lige adgang til indbydende natur, grønne områder og rekreative elementer i form af fx legepladser, arealer til bevægelse, opholdssteder og meget mere.

Helhedsplanen skal sammentænke byen og parken med klimatilpasning og kloakseparering, så parken i fremtiden kan bidrage til en positiv udvikling for både byliv og klimahåndtering.
Konkret er der behov for, at der i parken indpasses en række forsinkelsesbassiner som håndterer regnvandet fra byen i nord og syd, og som i samspil med en landskabsarkitektonisk bearbejdning og forskellige anvendelsesmuligheder og anlæg vil bidrage til en smuk og oplevelsesrig park med hverdagsnatur og rum for fællesskaber.


Ill.: © Favrskov Kommune

Indsigter og input fra de inddragede interessenter, har dannet basis for helhedsplanen, hvor seks temaer har været de overordnede for Fremtidens Lilleåpark:
• Biodiversitet og natur
• Opholdsrum
• Stier og broer
• Legeplads
• Vand, å og bassiner
• Boldspils- og motionsfaciliteter

Udover at tilføje nye elementer og anvendelser har der også været fokus på at bevare de allerede eksisterende anvendelser og brugergrupper i parken – fx skal der fortsat være mulighed for at afholde det årlige Lilleåmarked.

Helhedsplanen findes på
https://favrskov.dk/borger/trafik-og-veje/ aktuelle-projekter/fremtidens-lilleaapark


Kunne du lide denne artikel?

Tilmeld dig nyhedsbrevet og modtag nyheder i din indbakke. Det er gratis.



PRESSEMEDDELELSE: Borgerinddragende værk er en kæmpe succes i Favrskov

PRESSEMEDDELELSE: Borgerinddragende værk er en kæmpe succes i Favrskov

Som optakt til Favrskovs nye store kreafestival, SKAB - en craftfestival for nørd og nybegynder i uge 4 i Hammel, inviterede Biblioteker og Kulturhusene i november måned alle strikkere og hæklere i Favrskov til at bidrage til et stort fællesværk ... læs mere
Stem på din kandidat til Favrskov Spildevands bestyrelse

Stem på din kandidat til Favrskov Spildevands bestyrelse

Fra 3. til 17. december kan forbrugerne i Favrskov Spildevand igen afgive deres stemme ... læs mere
Årets ”Gazellehøst” i Favrskov: 17 virksomheder

Årets ”Gazellehøst” i Favrskov: 17 virksomheder

Dagbladet Børsen har igen i år udråbt landets Gazellevirksomheder ... læs mere
Beskyttelse af drikkevand: Favrskov Kommune ”hænger i bremsen” og er blevet anmeldt for lovbrud til Ankestyrelsen

Beskyttelse af drikkevand: Favrskov Kommune ”hænger i bremsen” og er blevet anmeldt for lovbrud til Ankestyrelsen

Miljøminister Magnus Heunicke har bedt Ankestyrelsen om at tage stilling til, om der kan rejses tilsynssag mod kommunen ... læs mere
Et godt råd i en travl december måned: Installér ”Mit digitale selvforsvar”

Et godt råd i en travl december måned: Installér ”Mit digitale selvforsvar”

Du har travlt i december, og det forsøger hackerne at udnytte ... læs mere
MEDLEMSFREMGANG I SCT. GEORGS GILDET

MEDLEMSFREMGANG I SCT. GEORGS GILDET

”Tjikkerlikker, tjikkerlikker …. ” blev udråbt med ekstra kraft, da medlemmerne af Hadsten Sct. Georgs Gilde efter mange års stagnation i medlemstilgangen på én gang fik optaget 6 nye medlemmer i gildet ... læs mere
Region Midtjylland sætter ind mod lange ventetider hos speciallæger

Region Midtjylland sætter ind mod lange ventetider hos speciallæger

Borgere med gigtsygdomme, hudsygdomme, neurologiske lidelser, hjerte-, lunge- og kredsløbssygdomme skal vente kortere tid på udredning og behandling hos privatpraktiserende speciallæger ... læs mere
Pressemeddelelse fra Favrskov Forsyning:

Pressemeddelelse fra Favrskov Forsyning:

Taksterne for 2026 er vedtaget ... læs mere
Vi lytter til de ældre og omdøber plejecentre til plejehjem

Vi lytter til de ældre og omdøber plejecentre til plejehjem

AF Mette Nøhr Byrådsmedlem i Favrskov, Det Konservative Folkeparti ... læs mere
Kørte påvirket med stjålet nummerplade og blev sigtet for en lang række forhold

Kørte påvirket med stjålet nummerplade og blev sigtet for en lang række forhold

En opmærksom borger ringede onsdag aften kl. 19.20 til politiet med et tip om, at en bilist kørte rundt i et boligkvarter i Hinnerup og udviste mistænkelig adfærd ... læs mere
Loading...