|

HELHEDSPLAN FOR ’FREMTIDENS LILLEÅPARK’ 2024

”Lilleåparken Hadsten Hvor vi mødes og bevæges” er et fælles forslag til, hvordan parken kan udvikles i fremtiden

Favrskov Kommune har i samarbejde med en lokal følgegruppe, Favrskov Forsyning samt en rådgiver, og med en bredere inddragelse af borgere i Hadsten, udarbejdet en helhedsplan med visioner for, hvordan Lilleåparken kan udvikles i fremtiden.

Visionen for ’Fremtidens Lilleåpark’ er at lade den forestående klimatilpasning i parken være løftestang for en meget mere levende og oplevelsesrig park, der samler og bevæger Hadsten med oplevelser til hverdag og fest.

Tanken er, at Lilleåparken skal reetableres, forskønnes og aktiveres med udgangspunkt i vandhåndtering, klimatilpasning og områdets naturmæssige og stedbundne kvaliteter.

Lilleåparken skal byde på hverdagsoplevelser for alle, og med fokus på fysisk, mental og social bevægelse skal borgerne tilbydes let og lige adgang til indbydende natur, grønne områder og rekreative elementer i form af fx legepladser, arealer til bevægelse, opholdssteder og meget mere.

Helhedsplanen skal sammentænke byen og parken med klimatilpasning og kloakseparering, så parken i fremtiden kan bidrage til en positiv udvikling for både byliv og klimahåndtering.
Konkret er der behov for, at der i parken indpasses en række forsinkelsesbassiner som håndterer regnvandet fra byen i nord og syd, og som i samspil med en landskabsarkitektonisk bearbejdning og forskellige anvendelsesmuligheder og anlæg vil bidrage til en smuk og oplevelsesrig park med hverdagsnatur og rum for fællesskaber.


Ill.: © Favrskov Kommune

Indsigter og input fra de inddragede interessenter, har dannet basis for helhedsplanen, hvor seks temaer har været de overordnede for Fremtidens Lilleåpark:
• Biodiversitet og natur
• Opholdsrum
• Stier og broer
• Legeplads
• Vand, å og bassiner
• Boldspils- og motionsfaciliteter

Udover at tilføje nye elementer og anvendelser har der også været fokus på at bevare de allerede eksisterende anvendelser og brugergrupper i parken – fx skal der fortsat være mulighed for at afholde det årlige Lilleåmarked.

Helhedsplanen findes på
https://favrskov.dk/borger/trafik-og-veje/ aktuelle-projekter/fremtidens-lilleaapark

Skriv en kommentar


Kunne du lide denne artikel?

Tilmeld dig nyhedsbrevet og modtag nyheder i din indbakke. Det er gratis.



Få GRATIS nyhedsbrev fra PingvinNyt.dk

Få GRATIS nyhedsbrev fra PingvinNyt.dk

Hver tirsdag og fredag udsender vi vores gratis nyhedsbrev til 1400 modtagere ... læs mere
Har du modtaget årsopgørelse om indefrosset grundskyld?

Har du modtaget årsopgørelse om indefrosset grundskyld?

Det betyder, at du har fået indefrosset en del af din grundskyld, og at du ikke skal betale beløbet nu, men først når din bolig sælges ... læs mere
De fysiske butikkers kamp mod onlinehandelens fremmarch

De fysiske butikkers kamp mod onlinehandelens fremmarch

I de seneste år har fysiske butikker stået over for en massiv udfordring: onlinehandelens eksplosive vækst ... læs mere
Favrskov Kommune på vej ud af samarbejdet i Kulturring Østjylland

Favrskov Kommune på vej ud af samarbejdet i Kulturring Østjylland

Favrskov Kommune har siden 2009 været en del af Kulturring Østjylland, som består af kommunerne Norddjurs, Syddjurs, Skanderborg, Odder, Samsø, Hedensted og Favrskov. Den nuværende aftale udløb 31. december 2024 ... læs mere
Stor nedgang i antallet af indbrud i Østjylland – også i Favrskov

Stor nedgang i antallet af indbrud i Østjylland – også i Favrskov

Antallet af indbrud i østjyske hjem faldt markant i 2024 i forhold til året før ... læs mere
UGENS NATURBILLEDER nr. 111

UGENS NATURBILLEDER nr. 111

Naturen blev klædt i hvidt i sidste uge, smukt var det ❄️💙❄️ ... læs mere
Nr. Galten og Over Hadsten kirker lukker

Nr. Galten og Over Hadsten kirker lukker

Der er konstateret skimmelsvamp i begge kirker, hvorfor Hadsten Menighedsråd ser sig nødsaget til at lukke dem midlertidigt ... læs mere
KV25 ligner et jordskredsvalg med mange tabere

KV25 ligner et jordskredsvalg med mange tabere

Det vil være underligt, hvis der ikke er dyb bekymring for det kommende kommunalvalg i både det nuværende og i de gamle borgmesterpartier i Favrskov Kommune… ... læs mere
Stormester og instruktør i Favrskov Taekwondo Klub, Momme, har bestået 9. Dan i Taekwondo

Stormester og instruktør i Favrskov Taekwondo Klub, Momme, har bestået 9. Dan i Taekwondo

Stormester og visionær taekwondo-pioner, Momme Knutzen, har opnået 9. Dan i Korea og er nu anerkendt som en af de højest rangerede taekwondo-udøvere på verdensplan ... læs mere
Tyveri og hæleri truer vores lokale forretninger og arbejdspladser

Tyveri og hæleri truer vores lokale forretninger og arbejdspladser

Af René Schneider, Rækkevej 4, 8370 Hadsten Byrådsmedlem for Det Konservative Folkeparti www.reneschneider.dk rsch@favrskov.dk ... læs mere
Kvickly i Hadsten oplever kraftig stigning i butikstyverier

Kvickly i Hadsten oplever kraftig stigning i butikstyverier

Antallet af butikstyverier er på landsplan det højeste niveau i 25 år ... læs mere
Loading...