”Hvis du vil være allermest sikker på at undgå at rage coronasmitte til dig, bør du transportere dig rundt i egen bil”. Sådan lyder budskabet fra Allan Randrup Thomsen, professor i virologi ved Københavns Universitet.
”Selvom det ikke er særlig miljøvenligt, er det strengt taget det sikreste ud fra et smittemæssigt synspunkt. I en bil sidder man i sin egen kabine isoleret fra alle andre, så det vil være mest hensigtsmæssigt”, siger Allan Randrup Thomsen.
I Favrskov og fem andre østjyske kommuner er det et krav at bruge mundbind i den offentlige transport på grund af coronasmitten, ligesom Sundhedsstyrelsen har opfordret til at bruge det i myldretiden i det øvrige Danmark, men det mest effektive med henblik på at mindske smitte er altså at tage bilen.
I forvejen er den kollektive trafik her i kommunen til at overse…
Så ”skaden” ved at undgå offentlig transport og hoppe over i egen dyt er ikke stor.
Vi lever nok også med lidt øget CO2 udslip, mens folk derimod kan dø af Covid-19!
Et andet godt og ”coronasikret” transportmiddel for de få, der ikke har egen bil eller ikke har kørekort er den to-hjulede med rugbrødsmotor. Op på cyklen – det er sundt og sikkert. Og det giver motion og frisk luft.
Måske bør Favrskov Kommune af hensyn til folkesundheden indstille al skolebuskørsel indtil videre?
”SAT PÅ SPIDSEN” skrives og redigeres af Eigil Jacobsen, som her
spidder hverdagens store og små finurligheder, nyheder og tildragelser.
Både lokalt og nationalt. Og altid helt respektløst…
Ingen kan vide sig sikker på ikke at blive ”sat på spidsen”.
Klummen er alene udtryk for skribentens egne holdninger.