PingvinNyt.dk

Altid først med det sidste!

Log ind

Seneste nyt

20260401_111230
Detailhandel under pres: Når lyset slukker i Hadstens butiksvinduer
20231121_110831
112
Favrskov: Antallet af indbrud falder!
børnehave
Hadstens allerførste børnehave fylder 60
DSCN1613
UGENS NATURBILLEDER nr. 165
Kort over vejarbejde
Vejarbejdet på Århusvej går ind i næste fase – sådan påvirkes trafikken
V byrådsgruppe
SOLCELLEANLÆG MED MINDRE SYNLIGHED
4b738856-26a6-48dc-a0d2-675aac0988e7-w_576_h_2000
Viborgvej ved Hammel og Svenstrup får ny asfalt
20260408_092037
2850 medlemmer tager ikke fejl!
den-blaa-ild-rivalerne
Ugens anmeldelse fra Favrskov Bibliotekerne
politilogo
Narkotika påvirket bilist i Hadsten

PRESSEMEDDELELSE: Borgerinddragende værk er en kæmpe succes i Favrskov

Som optakt til Favrskovs nye store kreafestival, SKAB - en craftfestival for nørd og nybegynder i uge 4 i Hammel, inviterede Biblioteker og Kulturhusene i november måned alle strikkere og hæklere i Favrskov til at bidrage til et stort fællesværk. Interessen for at bidrage har været helt overvældende!

Strik en firkant til Snedronningens kjole
Opgaven gik ud på at strikke/hækle en eller flere firkanter på 12 x 12 cm. af hvidt restegarn og aflevere dem på biblioteket senest 1. december. I løbet af november måned er der blevet afleveret ikke mindre end 1350 hvide firkanter!

Vi er helt målløse, meget begejstrede og meget taknemmelige for den kæmpestore opbakning’, siger projektkoordinator på SKAB festivalen, Dorthe Andersen.

Magisk snelandskab
Det er Maja Landgren Germundsson, leder af billedskolen i Hammel, som er kunstnerisk tovholder på projektet, og som i løbet af januar vil forvandle indgangspartiet i Inside til et magisk snelandskab. Afsættet er eventyret om Snedronningen, som naturligvis skal have en imponerende kjole på lavet af de mange firkanter. Glaskunstnerne i værkstederne i Inside har også bidraget med flotte glaskrystaller, og strikke- og hækleklubber i hele Favrskov har hæklet farvede lys, som også skal indgå i værket.

Vær med til at montere de mange firkanter
Næste skridt er, at de mange indleverede firkanter skal hækles sammen. Det er et stort arbejde som kræver mange hænder. Derfor inviterer biblioteker og kulturhusene til to monteringsworkshops:
10. december kl. 19–21 i Sløjfen i Hadsten
15. december kl. 19-21 i Inside i Hammel
Læs hvordan du tilmelder dig i Facebookgruppen
SKAB/Snedronningen eller send en mail til skabfestival@favrskov.dk.

Værket afsløres i Inside
Fredag 16. januar kl. 15.00 er alle meget velkommen til at være med, når værket afsløres. Det er samtidig kickoff til SKAB festivalen – en craftfestival for nørd og nybegynder som afholdes i uge 4. En uge med masser af kreative workshop, foredrag og drop-in aktiviteter. Se hele programmet og køb billet på favrskovbib.dk.

Del denne nyhed:

Fik du læst?

DSCN1613
UGENS NATURBILLEDER nr. 165
den-blaa-ild-rivalerne
Ugens anmeldelse fra Favrskov Bibliotekerne
72390d70-e9e5-489e-867d-d435f505535e
Ni landsbyer samler Favrskov til klimavenlig fællesspisning – nu også med digital fællesskål
DSCN1450
UGENS NATURBILLEDER nr. 164