Carsten Normann fra Liberal Alliance påstår, at 45 procent af borgerne i Favrskov ikke har tillid til deres kommune. Det er en grov fordrejning af tallene. 
Epinion-undersøgelsen viser, at 7 procent er overvejende utilfredse, og 2 procent er meget utilfredse med kommunalpolitikerne i Favrskov. Det betyder, at 91 procent af borgerne enten har tillid eller forholder sig neutralt. Det er virkeligheden. Ikke den, Carsten Normann forsøger at tegne.
Man kan altid vælge at læse statistikken, som fanden læser Biblen. Men borgerne i Favrskov fortjener, at vi holder os til fakta. Og så til Carsten Normanns regnemetode og hans drøm om et “effektiviseringsudvalg”. Han kalder det effektivisering. Vi kalder det et spareudvalg.
Før man skærer, skal man kunne regne rigtigt. At lægge neutralt og utilfreds sammen og kalde det utilfredse borgere er ikke regning. Det er spin af værste skuffe.
Kan det gøres bedre i Favrskov? Ja. Og det arbejder vi på hver eneste dag. Hviler vi så på laurbærrene? Nej bestemt ikke.
Vi er naturligvis stolte af, at Favrskov ligger i top 5 i landet, når borgerne vurderer deres kommune. Men vi tager hver eneste henvendelse, hver kritik og hver utilfredshed dybt alvorligt. For tillid og tilfredshed skal fortjenes hele tiden.
Kilde: https://constructiveinstitute.org/dit-valg-vores-danmark/
Læserbreve er altid velkomne her på PingvinNyt.dk.
Ovenstående indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning.
Alle indlæg skal overholde de presseetiske regler.


























