Hver eneste dag kører mere end 15.000 biler ad Århusvej i Søften, og især i myldretiden giver den megen trafik anledning til køkørsel og forlænget rejsetid.
For at imødekomme trængselsproblemerne har Vejdirektoratet og Favrskov Kommune sat gang i projekter, som tilsammen betyder, at Århusvej udvides fra to til fire spor fra Alfa i Søften til motorvejskrydset Aarhus Nord.
Vejdirektoratets projekt har været i gang i et stykke tid, og inden længe starter Favrskov Kommune også deres del af vejudvidelsen op.
Kommunens projekt falder i etaper og forventes at stå færdigt i andet halvår af 2026. På Favrskov Kommunes hjemmeside kan man læse mere om projektet og følge med i, hvordan projektet påvirker trafikken undervejs.
Fjernvarmeprojekt påvirker trafikken yderligere
Som om Favrskov Kommunes og Vejdirektoratets projekter ikke var nok, så går også Hinnerup Fjernvarme snart i jorden ved Århusvej.
Fjernvarmeselskabet skal fra 22. april til slutningen af juni lægge fjernvarmerør i jorden på den sydlige side af Århusvej mellem Rønbækvej og Grønhøjvej. Projektet medfører, at al østgående trafik på Århusvej skal ledes af omkørsel via Engdalsvej, mens arbejdet står på.
Kort sagt, så kan trafikanter på Århusvej altså se frem til en længere periode med vejarbejde, og hvad der dertil hører af forlænget rejsetid.
På den lange bane kan man til gengæld se frem til mindre køkørsel og bedre fremkommelighed på Århusvej generelt.
Faktaboks
Etape 1: Cyklister flyttes midlertidigt til Sigma
For at få plads til at lave vejudvidelsen på Århusvej, er det nødvendigt at omdirigere cyklister, mens anlægsarbejdet står på. Derfor starter Favrskov Kommune med at anlægge cykelstier langs med Sigma, og når disse er færdige, ledes cyklister væk fra Århusvej og over på Sigma.
Anlæggelsen af cykelstierne på Sigma starter op 22. april og påvirker kun trafikken på Sigma, mens det står på. Trafikken på Århusvej påvirkes således ikke her.
Etape 2: Beta-krydset skal ombygges
Næste skridt er, at krydset Århusvej/Beta skal ombygges. Der skal udvides til fire spor, og der skal laves lysregulering for at skabe en sikker og mere smidig afvikling af trafikken.
Arbejdet forventes at starte op i slutningen af maj. Århusvej bliver ikke spærret, men der bliver hastighedsnedsættelse og indsnævring af vejbaner, hvilket kommer til at påvirke trafikken.
På sigt lukkes der også for udkørsel fra Beta. Det betyder, at hvis du kommer nordfra skal du tilgå Århusvej via Alfa eller andre alternative sideveje. Det vil under ombygningen af Beta-krydset fortsat være muligt at køre ind på Beta fra Århusvej.
De, der rejser med busrute 200, vil også opleve ændringer i denne periode. Rute 200 i retning mod Hinnerup føres nemlig i en begrænset periode ind igennem erhvervsområdet nord for Århusvej, og de to eksisterende stoppesteder ved krydset Århusvej/Beta bliver midlertidigt erstattet af to stoppesteder inde i erhvervsområdet nord for Århusvej.
Etape 3: Ombygningen af Alfa-krydset
På sigt skal også krydset Århusvej/Alfa ombygges. Denne etape af anlægsarbejdet forventes først at starte op i slutningen af 2025, og derfor er det endnu sparsom med konkret information om denne del på nuværende tidspunkt.
Læs mere om de aktuelle projekter på Århusvej på favrskov.dk/projekter