|

Nye kølevogne giver praksisnær undervisning til den grønne omstilling

På køleteknikeruddannelsens 2. hovedforløb på Den Jyske Håndværkerskole er undervisningen blevet markant mere virkelighedsnær takket være 12 nye kølevogne, som er blevet indkøbt med støtte fra NordeaFondens Værkstedspulje

Eleverne har ikke blot fået nye tekniske redskaber mellem hænderne. En gruppe af eleverne har også fået en unik mulighed for at være med til at udvikle undervisningsmateriale og opgaver til kommende elever på samme trin.

Kølevognene er udstyret med små CO₂-baserede køleanlæg, som til forveksling ligner de store kommercielle anlæg, man møder ude i branchen. Det gør dem ideelle til undervisningsbrug, forklarer underviser Mourad Abidi: “De små CO₂-køleanlæg er magen til dem uden for skolens mure, så de er geniale til undervisningsbrug, fordi eleverne får et overblik, hvor man kan følge med i alle processerne, når de forskellige komponenter er spredt ud på et bord. Det gør, at undervisningen bliver praksisnær.”

CO₂ forbindes ofte med drivhuseffekt og klimaforandringer, men i køleteknik er det også et naturligt og klimavenligt kølemiddel. Sammen med propan og ammoniak udgør CO₂ de tre naturlige kølemidler, som branchen i stigende grad orienterer sig mod i takt med den grønne omstilling. De nye kølevogne gør det muligt for eleverne at arbejde hands-on med denne teknologi og forberede sig på fremtidens krav om bæredygtige løsninger.

En af de elever, der allerede har haft fingrene nede i de nye anlæg, er Hans Nobukazo Nielsen, der er i gang med 2. hovedforløb, hvor kommercielle køleanlæg er i fokus. Han ser stort potentiale i det nye udstyr: “Jeg tror, at de 12 kølevogne kommer til at gøre en stor forskel. Man lærer meget bedre, når man kan se og røre ved det, man arbejder med. Det gør det hele mere virkeligt og relevant.”

Han fremhæver desuden værdien i at kunne arbejde to og to på anlæggene i stedet for at være mange om ét: “Det giver mening at stå to og to og arbejde på anlæggene og se effekterne af de justeringer, man laver – frem for at være 16 om et enkelt. På den måde får vi meget bedre kendskab til CO₂ som kølemiddel,” siger Hans, der til daglig står i lære hos virksomheden Fenagy, som netop specialiserer sig i naturlige kølemidler – herunder CO₂.

Han peger også på, at brugen af CO₂ i undervisningen er helt i tråd med udviklingen i branchen: “Det er en vej, som alle burde gå, da EU er i gang med at udfase HFC-kølemidler, der indeholder fluor.”

Også H2-lærlingen Mikkel Lützer, der står i lære i Svedan, ser stor værdi i de nye kølevogne: “De hjælper med at gøre noget af den abstrakte teori konkret og virkelighedsnær. Det giver os elever en bedre forståelse af CO₂ som kølemiddel, fordi det opfører sig markant anderledes end andre kølemidler. Her kan vi få en forståelse om hvorfor.”


Kunne du lide denne artikel?

Tilmeld dig nyhedsbrevet og modtag nyheder i din indbakke. Det er gratis.



Bevar og udvid hjemme-pasningsordningen i Favrskov

Bevar og udvid hjemme-pasningsordningen i Favrskov

Af Lone Glarbo, kandidat for Danmarks Demokraterne i Favrskov Kommune ... læs mere
Fokus på arbejdsmiljø hos kommunens ansatte

Fokus på arbejdsmiljø hos kommunens ansatte

Af Maria Sørensen, kandidat til byrådet, Enhedslisten Favrskov  ... læs mere
Det er fortsat en god ídé at sortere affaldet

Det er fortsat en god ídé at sortere affaldet

Vi har netop set hvordan Liberal Alliance brugte fantasi-tal fra CEPOS til at postulere at Favrskov Kommune nemt kan spare 30-60 mio. på administrationen. LA foreslår også at man bygger et atomkraftværk i Studstrup, selvom det vil gøre det dyrere ... læs mere
Kulturstøtte i Favrskov – stærkt sammenhold, men vi skal have flere med!

Kulturstøtte i Favrskov – stærkt sammenhold, men vi skal have flere med!

Af René Schneider, byrådsmedlem (C) – Kulturordfører i Favrskov Kommune ... læs mere
Borgmesterkamp i Favrskov: Storgaard i front – men alt kan ske, når kaffen bliver kold

Borgmesterkamp i Favrskov: Storgaard i front – men alt kan ske, når kaffen bliver kold

Der bliver drama i luften – og duften af filterkaffe og kolde håndtryk kommer til at hænge tungt over Favrskov Kommune på valgnatten om bare 10 dage ... læs mere
Enigt udvalg anbefaler at omdøbe plejecentre til plejehjem

Enigt udvalg anbefaler at omdøbe plejecentre til plejehjem

Indsendt af Mette Nøhr Byrådsmedlem i Favrskov, Det Konservative Folkeparti ... læs mere
Tip om narko førte til større skunkfund i Hammel

Tip om narko førte til større skunkfund i Hammel

På baggrund af flere anmeldelser om mistænkelig adfærd ved en adresse i Voldby ved Hammel kørte betjente fra Østjyllands Politis Specialpatrulje tirsdag formiddag til stedet for at undersøge forholdene nærmere ... læs mere
Kære politikere – husk hjælpen til mennesker med senfølger efter kræft

Kære politikere – husk hjælpen til mennesker med senfølger efter kræft

Indsendt af Kræftens Bekæmpelse, Favrskov Lokalforening ... læs mere
Genopbyg respekten for vores SOSU’er

Genopbyg respekten for vores SOSU’er

Af Lone Glarbo, kandidat til kommunal- og regionsrådet for Danmarksdemokraterne ... læs mere
Lokalråd – ja men hvordan

Lokalråd – ja men hvordan

Af Frank Iversen, Byrådskandidat, Det Konservative Folkeparti, Favrskov ... læs mere
UGENS NATURBILLEDER nr. 148

UGENS NATURBILLEDER nr. 148

Velkommen til november. Måneden som har ry for grå himmel og kedelig natur. Begyndelsen af måneden har dog budt på flotte farver på himlen og smukke falmende blade ... læs mere
Når jeg bliver borgmester – for fremtidens Favrskov

Når jeg bliver borgmester – for fremtidens Favrskov

Af Thomas Storm (V), Borgmesterkandidat ... læs mere
Loading...