|

Ordblindeuge gør gavn resten af året i Favrskov

Uge 40 er international ordblindeuge, og i Favrskov Kommune arbejder skoleområdet og bibliotekerne tæt sammen om arrangementet. Udvalgsformændene Morten Bang og Flemming Nørgaard glæder sig over samarbejdet

Uge 40 er international ordblindeuge, og i Favrskov Kommune arbejder skoleområdet og bibliotekerne tæt sammen om arrangementet. Udvalgsformændene Morten Bang og Flemming Nørgaard glæder sig over samarbejdet

Modelfoto

Uge 40 er international ordblindeuge, og i Favrskov Kommune arbejder skoleområdet og bibliotekerne tæt sammen om arrangementet. Udvalgsformændene Morten Bang og Flemming Nørgaard glæder sig over samarbejdet.

I uge 40, torsdag 3. oktober 2024 kl. 17-19, er der en temaaften i InSide i Hammel med fokus på ordblindhed og ordblindes muligheder. Målgruppen er elever fra 6. til 10. klasse og deres forældre.

Det bliver en aften, hvor de unge rollemodeller kommer til orde, og hvor deltagerne eksempelvis kan møde læsevejledere, blive klogere på den rette læse- og skriveteknologi, få inspiration fra Favrskov Bibliotekerne og møde læsevejledere og nogle steder også ordblinde studerende fra flere ungdomsuddannelser.

Skole- og Kulturforvaltningen står bag indbydelsen, og Flemming Nørgaard, formand for Børne- og Skoleudvalget, håber, at mange har meldt sig til det gratis arrangement.
– Heldigvis har der i de sidste mange år været fokus på de ordblindes situation og muligheder for hjælp, men det ændrer jo ikke på, at det for de berørte til stadighed kan være en udfordring og svært at finde sin vej i. Specielt også ved overgangene fra folkeskolen og til en ungdomsuddannelse. Derfor er uge 40 en rigtig god opfindelse, og der er virkelig blevet sat et spændende program sammen, siger Flemming Nørgaard.

Morten Bang, formand for Kultur- og Fritidsudvalget, glæder sig over det tætte samarbejde de to forvaltninger imellem.
– Skolerne hjælper eleverne med udfordringerne i det daglige og introducerer dem for mange forskellige hjælpemidler. Vores dygtige bibliotekarer på Favrskov Bibliotekerne kan give eleverne inspiration til de gode bøger og lydbøger, så både de ordblinde og de usikre læsere kan udvikle deres læseglæde. Bibliotekarerne introducerede sidste år booktalks på skolerne, og den succes gentager de i år, fortæller Morten Bang.

Booktalks går ud på, at bibliotekarerne kommer ud til forskellige klassetrin på skolerne og præsenterer dem for interessante og læselige bøger til netop dem. Bibliotekarerne giver et lille resumé af bøgerne, og så kan eleverne lade sig inspirere og låne det, de vil.
I løbet af 2023 har der på udskolingsskolerne i Favrskov været gang i projektet ’Ordblinde børn – lyttestrategier og litteraturoplevelser i Favrskov Kommune’. Lokale fondsmidler gjorde projektet muligt. Lyttestrategier er en metode, der kan fremme læselysten og sikre de ordblinde elever mere lige vilkår.
Begge udvalgsformænd håber, at de berørte elever har gavn af den samlede indsats:
– Heldigvis bliver der ved med at komme tekniske hjælpemidler, der kan hjælpe eleverne i hverdagen, og skolerne har fokus på at sætte ind så tidligt som muligt. Derfor håber vi også, at indsatsen i uge 40 kan række ud over ugen og også gøre en forskel for eleverne resten af året. Med booktalks og temaaftenen får fagpersonalet også et brugbart indblik i, hvad der interesserer eleverne på de forskellige klassetrin.

Skriv en kommentar


Kunne du lide denne artikel?

Tilmeld dig nyhedsbrevet og modtag nyheder i din indbakke. Det er gratis.



Få GRATIS nyhedsbrev fra PingvinNyt.dk

Få GRATIS nyhedsbrev fra PingvinNyt.dk

Hver tirsdag og fredag udsender vi vores gratis nyhedsbrev til 1400 modtagere ... læs mere
Har du modtaget årsopgørelse om indefrosset grundskyld?

Har du modtaget årsopgørelse om indefrosset grundskyld?

Det betyder, at du har fået indefrosset en del af din grundskyld, og at du ikke skal betale beløbet nu, men først når din bolig sælges ... læs mere
De fysiske butikkers kamp mod onlinehandelens fremmarch

De fysiske butikkers kamp mod onlinehandelens fremmarch

I de seneste år har fysiske butikker stået over for en massiv udfordring: onlinehandelens eksplosive vækst ... læs mere
Favrskov Kommune på vej ud af samarbejdet i Kulturring Østjylland

Favrskov Kommune på vej ud af samarbejdet i Kulturring Østjylland

Favrskov Kommune har siden 2009 været en del af Kulturring Østjylland, som består af kommunerne Norddjurs, Syddjurs, Skanderborg, Odder, Samsø, Hedensted og Favrskov. Den nuværende aftale udløb 31. december 2024 ... læs mere
Stor nedgang i antallet af indbrud i Østjylland – også i Favrskov

Stor nedgang i antallet af indbrud i Østjylland – også i Favrskov

Antallet af indbrud i østjyske hjem faldt markant i 2024 i forhold til året før ... læs mere
UGENS NATURBILLEDER nr. 111

UGENS NATURBILLEDER nr. 111

Naturen blev klædt i hvidt i sidste uge, smukt var det ❄️💙❄️ ... læs mere
Nr. Galten og Over Hadsten kirker lukker

Nr. Galten og Over Hadsten kirker lukker

Der er konstateret skimmelsvamp i begge kirker, hvorfor Hadsten Menighedsråd ser sig nødsaget til at lukke dem midlertidigt ... læs mere
KV25 ligner et jordskredsvalg med mange tabere

KV25 ligner et jordskredsvalg med mange tabere

Det vil være underligt, hvis der ikke er dyb bekymring for det kommende kommunalvalg i både det nuværende og i de gamle borgmesterpartier i Favrskov Kommune… ... læs mere
Stormester og instruktør i Favrskov Taekwondo Klub, Momme, har bestået 9. Dan i Taekwondo

Stormester og instruktør i Favrskov Taekwondo Klub, Momme, har bestået 9. Dan i Taekwondo

Stormester og visionær taekwondo-pioner, Momme Knutzen, har opnået 9. Dan i Korea og er nu anerkendt som en af de højest rangerede taekwondo-udøvere på verdensplan ... læs mere
Tyveri og hæleri truer vores lokale forretninger og arbejdspladser

Tyveri og hæleri truer vores lokale forretninger og arbejdspladser

Af René Schneider, Rækkevej 4, 8370 Hadsten Byrådsmedlem for Det Konservative Folkeparti www.reneschneider.dk rsch@favrskov.dk ... læs mere
Kvickly i Hadsten oplever kraftig stigning i butikstyverier

Kvickly i Hadsten oplever kraftig stigning i butikstyverier

Antallet af butikstyverier er på landsplan det højeste niveau i 25 år ... læs mere
Loading...