(AI-genereret illustration)
Valget har stor betydning for kommunens økonomi, og der er både fordele og ulemper ved begge metoder.
Siden 2007 har Favrskov Kommune valgt statsgaranti i 13 år og selvbudgettering i 6. Både i 2024 og 2025 har kommunen valgt selvbudgettering, men alene gjort det for at reducere et forventet tab ved at vælge statsgarantien.
Baggrunden for valget i 2024 og 2025 har været, at udviklingen i befolkningstal, skattegrundlag og økonomisk udvikling ved valg af statsgarantien har været betydeligt undervurderet i forhold til den forventede udvikling i de kommende år.
Til PingvinNyt.dk udtaler kommunaldirektør Jan Kallestrup: ”Vi har i langt de fleste år siden 2009 valgt statsgarantien, men både i 2024 og i 2025 har vi valgt selvbudgettering fordi vi som kommune taber mindre i det kommunale udligningssystem ved selvbudgettering frem for statsgaranti.
For 2024 viser de foreløbige vurderinger, at vi i Favrskov Kommune taber ca. 17 mio. kr. på selvbudgettering, men hvis vi havde valgt statsgarantien i 2024, ville det økonomiske tab havde været ca. 97 mio. kr.”
Kommunaldir. Jan Kallestrup: