Billede: Regionsrådet har besluttet at bruge 50 mio. kr. på at nedbringe ventetider på hospitalerne og styrke indsatsen på områder med særlige kapacitetsudfordringer © Region Midtjylland
Det viser seneste økonomirapportering pr. 31. maj 2025.
Regionsrådet har på den baggrund besluttet at bruge 50 mio. kr. på at nedbringe ventetider på hospitalerne og styrke indsatsen på områder med særlige kapacitetsudfordringer.
Pengene skal blandt andet understøtte behandling inden for neurologi, kvindesygdomme, øjenområdet og øre-næse-halskirurgi og høreapparatsbehandling.
Tiltagene kan både ske på regionens egne hospitaler og ved samarbejde med privathospitaler, hvor det er relevant.
– Vi står med en sund økonomi og kan derfor handle hurtigt på en udfordring, som mange borgere mærker i hverdagen – nemlig lange ventetider. Det er et tydeligt eksempel på, hvordan ansvarlig styring giver os mulighed for at levere mere behandling til patienterne, siger regionsrådsformand Anders Kühnau.
Også på andre områder er der fremgang i økonomien. Socialområdet forventer et mindre overskud på 10,8 mio. kr., mens Regional Udvikling holder budgettet. Samlet set viser økonomirapporteringen, at Region Midtjylland står på et solidt økonomisk fundament.
– Jeg er glad for, at vi har styr på økonomien, så vi får frihed til at investere i det vigtigste: mere behandling og bedre service til borgerne. Det er netop det, vi gør med denne beslutning, siger Anders Kühnau (S).