|

Sangkraft Favrskov spiller på mange tangenter 

Koncerter, kurser, kor – så vidt spænder registret for de aktiviteter, kommunens sangkraftcenter har på programmet i efteråret

Koncerter, kurser, kor – så vidt spænder registret for de aktiviteter, kommunens sangkraftcenter har på programmet i efteråret

Sangen giver vinger – det er antagelsen i Sangkraft Favrskov, som har fokus på at lade sangens mange kvaliteter komme borgere i hele kommunen til gode. I løbet af de kommende måneder er der derfor sat flere projekter i søen for både små, unge og ældre borgere. 

Meningen med et Sangkraftcenter  
Men hvad er et Sangkraftcenter egentligt? Jo, spørger du Sangkraft Favrskovs leder, Elise Kokholm, er svaret klart: 
”Sangkraft Favrskov arbejder for at alle mennesker har et sted at synge hele livet igennem. Børn skal vokse op med at synge. Derfor understøtter vi de voksne, der arbejder med børn, i at synge med dem hver dag. Vi arbejder også for et levende korliv i kommunen, og at sang kan bruges i sundhedsfremmende kontekster.”
Målet med sangkraftcentret er altså at gøre sangen mere tilgængelig i hele kommunen, ligegyldigt hvilken alder, du har.   

Korfestival og kæmpekor
 
I 2022 opstod Favrskov Korfestival, og mange havde en stor oplevelse med at deltage. Nu er muligheden der igen, når Favrskov Korfestival løber af stablen i uge 43. Man behøver ikke være øvet sanger eller synge i et kor for at være med. Alle kan tilmelde sig og blive en del af et helt særligt fællesskab.  
I ugen mødes alle tilmeldte for at indøve seks sange, der er arrangeret specielt til korfestivallen. Øvegangene er tirsdag og torsdag aften – og hele lørdag i Sløjfen. Og søndag er så den store koncert på Favrskov Gymnasium. 

Det er ikke kun de voksne, som kan glæde sig til at synge i kor. Børn fra 3. årgang på skolerne i Favrskov er nemlig inviteret til at synge uhyggelige Halloweensange sammen i et kæmpekor senere på måneden. Over 300 børn er tilmeldt, så Sløjfen bliver fyldt med spindelvæv og hekselatter i slutningen af oktober. 

Sunde fællesskaber 
Et af de andre steder sangkraftcenteret bringer sangen ud er på Center 10 i Hammel. Her deltager eleverne i projektet LYD PÅ, hvor sang er på skoleskemaet en gang i ugen. Det skal øge elevernes trivsel og gøre dem trygge ved at udtrykke sig med deres egen stemme. Som en del af projektet har to af klassens lærere deltaget i et kursus for at klæde dem på til at arbejde med sang i timerne. 

Tiltaget skal ses som en del af Sangkraftcenterets fokus på mental trivsel. Et fokus som også har affødt Sundhedskoret i Sløjfen. Her kan man hver onsdag frem til 18. december synge i et kor, som sangkraftcenteret udbyder i samarbejde med Favrskov Kommune og Sangens Hus.  

Sundhedskoret er ikke et traditionelt kor, og der skal ikke øves op til koncert. I stedet synger man for at være sammen i et fællesskab. Målgruppen er mennesker, der står i en sårbar livssituation og har brug for en hyggelig aktivitet, som samtidig øger trivslen.  

 
Sangglæde og fællesskab 
Til december sluttes året af med julehygge og fællessang. Det sker, når Sangkraft Favrskov skaber et POP-OP-KOR med to øvegange i december. Koret skal synge for til fællessangene i forbindelse med arrangementet ”Fællessang med juleklang”. Her er der både fællesspisning, fællessang og underholdning med sangerinden Trine Gadeberg.

Spørger du Elise Kokholm, er det vigtigt, at Sangkraftcenteret er med til at skabe sådanne rum for sangen: 
”I Danmark har vi en rig sangkultur. Den skal vi værne om. Børn skal vokse op med at det er naturligt at synge sammen, for ellers mister vi det fællesskab, der er i at synge. Sangkraft Favrskov arbejder for at understøtte sangaktiviteter for børn og unge og vi vil fremme sangen i sundhedsmæssige kontekster, fordi vi ved at det at synge sammen med andre øger vores fysiske og mentale trivsel.”

Du kan læse mere om Sangkraft Favrskov, deres aktiviteter og korene i kommunen på hjemmesiden www.sangkraftfavrskov.dk.
 


Kunne du lide denne artikel?

Tilmeld dig nyhedsbrevet og modtag nyheder i din indbakke. Det er gratis.



Skolefravær – Vi skal have de funklende øjne tilbage

Skolefravær – Vi skal have de funklende øjne tilbage

Af Frank Iversen, byrådskandidat, Det Konservative Folkeparti ... læs mere
Når du kan SE Skejby – men ikke må komme ind...

Når du kan SE Skejby – men ikke må komme ind…

Af Lone Glarbo, Kandidat til Regionsrådet, Danmarksdemokraterne (Æ), Spidskandidat til KV 25, 8382 Hinnerup ... læs mere
Specialiserede og trygge bosteder

Specialiserede og trygge bosteder

Af Lone Glarbo, kandidat for Danmarksdemokraterne til regionsrådsvalget i Region Midtjylland 2025, Favrskov  ... læs mere
Budgetaftale på plads i Favrskov

Budgetaftale på plads i Favrskov

Bred enighed om budgetaftale for 2026-29 i Favrskov Kommune. Aftalen indeholder både udvidelser og reduktioner, der rammer bredt i kommunens organisation ... læs mere
Kunne direkte dialog give hurtigere afklaring

Kunne direkte dialog give hurtigere afklaring

Af Lone Glarbo, spidskandidat for Danmarksdemokraterne til kommunalvalget i Favrskov 2025 ... læs mere
UGENS NATURBILLEDER nr. 142

UGENS NATURBILLEDER nr. 142

Først på ugen passerede vi efterårsjævndøgn og har dermed sagt farvel til sommeren og velkommen til efteråret. Det betyder også starten på en ny sæson, luften bliver friskere og bladene får glødende farver. 🍁🍂🍁 ... læs mere
Favrskov kan ikke være bekendt at lade 390 unge i stikken

Favrskov kan ikke være bekendt at lade 390 unge i stikken

Af René Schneider, Rækkevej 4, 8370 Hadsten Byrådsmedlem for Det Konservative Folkeparti www.reneschneider.dk rsch@favrskov.dk ... læs mere
Nyt samarbejde giver trivsel og jobmuligheder for personer med ADHD og autisme

Nyt samarbejde giver trivsel og jobmuligheder for personer med ADHD og autisme

To selvstændige specialister er gået sammen om et fælles projekt. Målet er at hjælpe mennesker til at få det bedre til glæde for familier og med værdi for virksomheder. Samarbejdet bygger på en unik kombination af kompetencer ... læs mere
Lokal donation styrker demokrati og unges stemme i Hadsten Hawks

Lokal donation styrker demokrati og unges stemme i Hadsten Hawks

Basketballklubben Hadsten Hawks fik den 23. september 10.000 kr. i lokal donation fra LB Foreningen i Region Midtjylland. Midlerne skal bruges til at etablere et børne- og ungeudvalg, hvor klubbens unge medlemmer får praktisk erfaring med demokrati, samarbejde og beslutningstagning ... læs mere
Hadstens bymidte må ikke afvikles – den skal udvikles

Hadstens bymidte må ikke afvikles – den skal udvikles

Af Michael Jensen Byrådskandidat for Venstre i Favrskov ... læs mere
Loading...