|

Det er ikke ”bare” BRAND ærgerligt – det er BRAND farligt!

Beredskab & Sikkerhed er det fælleskommunale beredskab, som ejes af Randers, Favrskov, Norddjurs og Syddjurs Kommuner.
Men der er stor forskel på, hvornår brandvæsenet rykker ud, hvis ulykken er ude

I Favrskov Kommune kommer brandvæsenet for sent af sted fra brandstationen i 37 procent af tilfældene. “For sent” betyder, at der går mere en 5 minutter efter at alarmopkaldet er indgået.
I Randers kommune rykker man rettidigt ud i 99 procent af alle tilfælde, altså i kun for sent i en procent af tilfældene.

Opstår der ildebrand i huset, må borgerne i Favrskov affinde sig med, at brandvæsenet alt for ofte kommer for langsomt af sted fra brandstationen. Læg dertil at Favrskov Kommune arealmæssigt er et stort område, hvor der kan være langt fra brandstation til skadested.
Tid er en altafgørende faktor ved brand, og derfor er det helt vitalt, at slukningskøretøjerne og dermed slukningsindsatsen påbegyndes så hurtigt som muligt.

Jeg er helt på det rene med, at brandstationen i f.eks. Hadsten primært er bemandet med deltidsbrandfolk. Og jeg er også overbevist om, at disse deltidsbrandfolk gør, hvad de kan for at komme frem til brandstationen så hurtigt, det er muligt, og at det kan være svært at overholde afgangskravet.

Ikke desto mindre bør vi som borgere have fokus på problemet og forlange af vores folkevalgte politikere at alle borgere uanset bopæl får hurtig, kvalificeret og faglig hjælp, når ulykken er ude. Også dem i yderkanten af kommunen.
Derfor må det ikke blive en glidebane for borgernes sikkerhed, at regeringen barsler med at slette reglen om, at brandvæsenet skal rykke ud i løbet af fem minutter, og i stedet lade den enkelte kommune fastsætte krav til responstid ud fra “lokale vurderinger”.

Det løser ikke problemerne at afskaffe afgangstiderne eller forlænge dem med et pennestrøg. Tværtimod!

”SYNSPUNKT” skrives og redigeres af PingvinNyt.dk’s redaktør, Eigil Jacobsen,
og klummen sætter som oftest respektløst og unuanceret fokus
på både store og små finurligheder, nyheder og tildragelser, og hvor navnlig politik
og politikere fylder meget. Både lokalt, regionalt og nationalt.

Hensigten med klummen er først og fremmest at skabe debat og eftertanke,
og indholdet er alene udtryk for skribentens egne holdninger.


Kunne du lide denne artikel?

Tilmeld dig nyhedsbrevet og modtag nyheder i din indbakke. Det er gratis.



Skolefravær – Vi skal have de funklende øjne tilbage

Skolefravær – Vi skal have de funklende øjne tilbage

Af Frank Iversen, byrådskandidat, Det Konservative Folkeparti ... læs mere
Når du kan SE Skejby – men ikke må komme ind...

Når du kan SE Skejby – men ikke må komme ind…

Af Lone Glarbo, Kandidat til Regionsrådet, Danmarksdemokraterne (Æ), Spidskandidat til KV 25, 8382 Hinnerup ... læs mere
Specialiserede og trygge bosteder

Specialiserede og trygge bosteder

Af Lone Glarbo, kandidat for Danmarksdemokraterne til regionsrådsvalget i Region Midtjylland 2025, Favrskov  ... læs mere
Budgetaftale på plads i Favrskov

Budgetaftale på plads i Favrskov

Bred enighed om budgetaftale for 2026-29 i Favrskov Kommune. Aftalen indeholder både udvidelser og reduktioner, der rammer bredt i kommunens organisation ... læs mere
Kunne direkte dialog give hurtigere afklaring

Kunne direkte dialog give hurtigere afklaring

Af Lone Glarbo, spidskandidat for Danmarksdemokraterne til kommunalvalget i Favrskov 2025 ... læs mere
UGENS NATURBILLEDER nr. 142

UGENS NATURBILLEDER nr. 142

Først på ugen passerede vi efterårsjævndøgn og har dermed sagt farvel til sommeren og velkommen til efteråret. Det betyder også starten på en ny sæson, luften bliver friskere og bladene får glødende farver. 🍁🍂🍁 ... læs mere
Favrskov kan ikke være bekendt at lade 390 unge i stikken

Favrskov kan ikke være bekendt at lade 390 unge i stikken

Af René Schneider, Rækkevej 4, 8370 Hadsten Byrådsmedlem for Det Konservative Folkeparti www.reneschneider.dk rsch@favrskov.dk ... læs mere
Nyt samarbejde giver trivsel og jobmuligheder for personer med ADHD og autisme

Nyt samarbejde giver trivsel og jobmuligheder for personer med ADHD og autisme

To selvstændige specialister er gået sammen om et fælles projekt. Målet er at hjælpe mennesker til at få det bedre til glæde for familier og med værdi for virksomheder. Samarbejdet bygger på en unik kombination af kompetencer ... læs mere
Lokal donation styrker demokrati og unges stemme i Hadsten Hawks

Lokal donation styrker demokrati og unges stemme i Hadsten Hawks

Basketballklubben Hadsten Hawks fik den 23. september 10.000 kr. i lokal donation fra LB Foreningen i Region Midtjylland. Midlerne skal bruges til at etablere et børne- og ungeudvalg, hvor klubbens unge medlemmer får praktisk erfaring med demokrati, samarbejde og beslutningstagning ... læs mere
Hadstens bymidte må ikke afvikles – den skal udvikles

Hadstens bymidte må ikke afvikles – den skal udvikles

Af Michael Jensen Byrådskandidat for Venstre i Favrskov ... læs mere
Loading...