|

Ny bog af Peder Meyhoff – Svenskerne kommer

19. november udkommer en ny bog som Peder Meyhoff har skrevet. Den handler om nogle af de første svenskere der kom til Hammel- og Hinnerup-området fra 1855 og flere årtier frem. Dengang var forholdene for de fattige i Sverige meget dårlige, og mange udvandrede til især Amerika. Men op imod 100.000 kom til Danmark, og heraf også nogle til Favrskov. Det er imidlertid en meget ukendt indvandring – den er blevet kaldt ‘den hemmelige indvandring’. Det skyldes uden tvivl at svenskerne hurtigt blev integrerede og blev danske. Men deres efterkommere er her endnu.

19. november udkommer en ny bog som Peder Meyhoff har skrevet. Den handler om nogle af de første svenskere der kom til Hammel- og Hinnerup-området fra 1855 og flere årtier frem. Dengang var forholdene for de fattige i Sverige meget dårlige, og mange udvandrede til især Amerika. Men op imod 100.000 kom til Danmark, og heraf også nogle til Favrskov. Det er imidlertid en meget ukendt indvandring - den er blevet kaldt 'den hemmelige indvandring'. Det skyldes uden tvivl at svenskerne hurtigt blev integrerede og blev danske. Men deres efterkommere er her endnu.

I næste uge udkommer en ny bog som Peder Meyhoff har skrevet. Den handler om den største bølge af indvandrere der nogen sinde er kommet til Danmark. Det var de svenskere der fra 1855 til et stykke ind i 1900-tallet forlod deres små stenede jordlodder. Flest kom til København og Bornholm, men der kom også en del til Østjylland.

Der var ganske vist mange flere der drog til Amerika, men Danmark var det næststørste udvandringsmål for de fattige svenskere. I løbet af en håndfuld årtier kom der op imod 100.000 svenskere til Danmark. Nogle rejste videre til Amerika, andre vendte hjem igen. Men der var også rigtig mange der blev, blev gift, fik børn, dansk statsborgerskab – og blev helt integrerede.

Peder har primært set på de svenskere der kom til Hinnerup og Hammel-området. Her var Frijsenborg med dets avlsgårde den største modtager af svensk arbejdskraft, men også en række andre gårde som Haraldslund, Haraldsmark, Sandballegård og Gunneruplund havde mange svenske tjenestekarle og -piger ansat.

I 1870 var 5,8 % af befolkningen i Hammel sogn født i Sverige. Og hertil kom at knap 1 % var børn født af mindst én svensk forælder.

”Det var helt tilfældigt at jeg blev opmærksom på den store svenske indvandring”, fortæller Peder Meyhoff. ”Jeg kendte jo romanen om Pelle Erobreren, men havde ikke tænkt på at der også kom så mange svenskere til Østjylland. Og så blev jeg jo nysgerrig!”

”Først tænkte jeg på at skrive en mindre lokalhistorisk artikel, men efterhånden som jeg arbejdede mig dybere ned i folketællinger, kirkebøger og gamle aviser, greb det om sig. Hver gang jeg fik afdækket én skæbne, løftede jeg samtidig en flig for flere andre. Men til sidst måtte jeg stoppe, og det er nu endt med en hel lille bog på 120 sider.”

”Det var fascinerende at følge svenskernes brogede liv. De trådte ind på bunden af samfundshierarkiet, og nogle blev også her, nogle endte sågar på fattiggårdene, men mange arbejdede sig op – det var især tilfældet for deres børn. De børn der overlevede, vel at mærke, for ufattelig mange af svenskernes børn døde som ganske små. Mange blev født af enlige mødre der havde svært ved at passe dem, samtidig med at de også skulle arbejde”, siger Peder.

Forlaget Søftendal indbyder til reception for bogen tirsdag 19. november kl. 16:00 på Hinnerup Bibliotek.

Den præsenteres også ved Forfatterreceptionen på Hadsten Bibliotek lørdag 7. december kl. 10:30.


Kunne du lide denne artikel?

Tilmeld dig nyhedsbrevet og modtag nyheder i din indbakke. Det er gratis.



Et Byens Hus i Ulstrup – en stærk løsning for hele Vestfavrskov

Et Byens Hus i Ulstrup – en stærk løsning for hele Vestfavrskov

Af Lone Glarbo, kandidat til Favrskov Byråd for Danmarksdemokraterne ... læs mere
PRESSEMEDDELELSE:

PRESSEMEDDELELSE:

🌿Stem grønt – og vær sikker på, at din stemme gør en forskel🌿 ... læs mere
Når Liberal Alliance regner baglæns

Når Liberal Alliance regner baglæns

Af borgmester Lars Storgaard (C) ... læs mere
Et sundt Favrskov er et stærkt Favrskov

Et sundt Favrskov er et stærkt Favrskov

Af René Schneider, byrådsmedlem (C), erhvervsordfører i Favrskov Kommune www.reneschneider.dk rsch@favrskov.dk ... læs mere
Ugens anmeldelse fra Favrskov Bibliotekerne

Ugens anmeldelse fra Favrskov Bibliotekerne

Tema: Hyggelæsning November er mørk og kold. Kryb under tæppet med en kop kaffe og få varmen af disse tre romaner anbefalet af Favrskov Bibliotekerne. Af Tina Hagstrøm, Hammel Bibliotek Sexet landsby feel-good Roman. Så er der efterårshygge for alle ... læs mere
Favrskov Kommune har et plejeboligproblem!

Favrskov Kommune har et plejeboligproblem!

Spørgsmålet er, om politikerne har sovet i timen og udskudt problemet? ... læs mere
Bevar og udvid hjemme-pasningsordningen i Favrskov

Bevar og udvid hjemme-pasningsordningen i Favrskov

Af Lone Glarbo, kandidat for Danmarks Demokraterne i Favrskov Kommune ... læs mere
Vellykket ”POLITIKERTRÆF I GADEN”

Vellykket ”POLITIKERTRÆF I GADEN”

Butikkerne i Østergade slog dørene op og inviterede i alt 20 byrådskandidater indenfor i varmen til en politisk snak med kunderne og butiksejerne ... læs mere
Fokus på arbejdsmiljø hos kommunens ansatte

Fokus på arbejdsmiljø hos kommunens ansatte

Af Maria Sørensen, kandidat til byrådet, Enhedslisten Favrskov  ... læs mere
Det er fortsat en god ídé at sortere affaldet

Det er fortsat en god ídé at sortere affaldet

Vi har netop set hvordan Liberal Alliance brugte fantasi-tal fra CEPOS til at postulere at Favrskov Kommune nemt kan spare 30-60 mio. på administrationen. LA foreslår også at man bygger et atomkraftværk i Studstrup, selvom det vil gøre det dyrere ... læs mere
Kulturstøtte i Favrskov – stærkt sammenhold, men vi skal have flere med!

Kulturstøtte i Favrskov – stærkt sammenhold, men vi skal have flere med!

Af René Schneider, byrådsmedlem (C) – Kulturordfører i Favrskov Kommune ... læs mere
Borgmesterkamp i Favrskov: Storgaard i front – men alt kan ske, når kaffen bliver kold

Borgmesterkamp i Favrskov: Storgaard i front – men alt kan ske, når kaffen bliver kold

Der bliver drama i luften – og duften af filterkaffe og kolde håndtryk kommer til at hænge tungt over Favrskov Kommune på valgnatten om bare 10 dage ... læs mere
Loading...