|

Arbejdernes Erhvervsråd: Almindelige lønmodtagere har ikke råd til ejerboliger i byerne

De stigende boligpriser i og omkring de store byer betyder, at almindelige lønmodtagere forsvinder fra ejerboligerne, viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE)

TEMA: ULIGHED PÅ BOLIGMARKEDET

Det er blevet sværere for almindelige lønmodtagere at købe en ejerbolig i de største byer. Det viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) på baggrund af data fra Danmarks Statistik.

I København er andelen af almindelige lønmodtagere, der bor i ejerbolig, faldet med 10,6 procentpoint fra 2013 til 2023. I Århus er andelen af almindelige lønmodtagere i ejerboliger faldet med 7 procentpoint på de ti år.

I Favrskov er andelen af almindelige lønmodtagere i egen ejerbolig kun faldet med 2,3 procentpoint. Andelen af almindelige lønmodtagere i Favrskov er i den 10-årige periode faldet med 1,2 procentpoint.

Andelen af befolkningen i den arbejdsdygtige alder, der kan beskrives som almindelige lønmodtagere, er faldet i byerne siden 2013. Men udviklingen på ejerboligmarkedet er gået langt hurtigere.

“Der er et kæmpe fald, vi har set i, hvor mange almindelige lønmodtagere, der bor i ejerbolig i de største byer,” siger Emilie Damm Klarskov, vicedirektør i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd. Hvis det ikke er muligt at købe egen bolig i for eksempel København, kan det betyde, at almindelige lønmodtagere flytter væk. Vores analyse viser, at der er kommet en mindre andel af almindelige lønmodtagere i hovedstaden over de sidste 10 år,” siger Emilie Damm Klarskov. 

Almindelige lønmodtagere er defineret som personer i lønmodtagerjob, der er ufaglærte eller har en faglært, kort videregående eller mellemlang videregående uddannelse. Ledere, akademikere og studerende indgår ikke i gruppen af almindelige lønmodtagere.

Almindelige lønmodtagere udgør omtrent halvdelen af befolkningen i den arbejdsdygtige alder, men andelen er faldet en smule i takt med, at flere tager en lang videregående uddannelse.

Flere almindelige lønmodtagere bor i almene og private lejeboliger

For de almene boliger er udviklingen gået den modsatte retning af ejerboligerne. Andelen af almindelige lønmodtagere i almene boliger er steget på landsplan og særligt i de kommuner, hvor ejerboligerne er kommet uden for rækkevidde for almindelige lønmodtagere.

I Københavns Kommune er andelen af beboere i almene boliger, der er almindelige lønmodtagere, vokset med 2,5 procentpoint.

Det flugter med udviklingen i, hvor stor en del af ens indkomst, man skal bruge på at betale sin bolig, den såkaldte boligbyrde. I hovedstadsområdet og i mindre grad i Århus, er boligbyrden for ejerboliger steget kraftigt, mens huslejen i almene boliger faktisk er faldet i forhold til indkomsterne.

Prisen for at købe og bo i en ejerbolig i for eksempel hovedstadsområdet er vokset så kraftigt, at store områder er lukket land for almindelige lønmodtagerfamilier. Det er et problem, både i forhold til at have blandede byer, men også fordi det kan blive svært at tiltrække eksempelvis lærere, pædagoger og SOSU’er til job i de store byer, hvis de ikke har adgang til en bolig i nærheden,” siger Emilie Damm Klarskov. Almene boliger er et vigtigt instrument til at sikre boliger, der er til at betale for almindelige lønmodtagere, men der bygges relativt få almene boliger i byerne. Der er behov for en øget indsats, hvis byerne ikke skal blive enklaver for de velhavende, hvor skolelærere og håndværkere ikke har råd til at bo.”


Kunne du lide denne artikel?

Tilmeld dig nyhedsbrevet og modtag nyheder i din indbakke. Det er gratis.



Et Byens Hus i Ulstrup – en stærk løsning for hele Vestfavrskov

Et Byens Hus i Ulstrup – en stærk løsning for hele Vestfavrskov

Af Lone Glarbo, kandidat til Favrskov Byråd for Danmarksdemokraterne ... læs mere
PRESSEMEDDELELSE:

PRESSEMEDDELELSE:

🌿Stem grønt – og vær sikker på, at din stemme gør en forskel🌿 ... læs mere
Når Liberal Alliance regner baglæns

Når Liberal Alliance regner baglæns

Af borgmester Lars Storgaard (C) ... læs mere
Et sundt Favrskov er et stærkt Favrskov

Et sundt Favrskov er et stærkt Favrskov

Af René Schneider, byrådsmedlem (C), erhvervsordfører i Favrskov Kommune www.reneschneider.dk rsch@favrskov.dk ... læs mere
Ugens anmeldelse fra Favrskov Bibliotekerne

Ugens anmeldelse fra Favrskov Bibliotekerne

Tema: Hyggelæsning November er mørk og kold. Kryb under tæppet med en kop kaffe og få varmen af disse tre romaner anbefalet af Favrskov Bibliotekerne. Af Tina Hagstrøm, Hammel Bibliotek Sexet landsby feel-good Roman. Så er der efterårshygge for alle ... læs mere
Favrskov Kommune har et plejeboligproblem!

Favrskov Kommune har et plejeboligproblem!

Spørgsmålet er, om politikerne har sovet i timen og udskudt problemet? ... læs mere
Bevar og udvid hjemme-pasningsordningen i Favrskov

Bevar og udvid hjemme-pasningsordningen i Favrskov

Af Lone Glarbo, kandidat for Danmarks Demokraterne i Favrskov Kommune ... læs mere
Vellykket ”POLITIKERTRÆF I GADEN”

Vellykket ”POLITIKERTRÆF I GADEN”

Butikkerne i Østergade slog dørene op og inviterede i alt 20 byrådskandidater indenfor i varmen til en politisk snak med kunderne og butiksejerne ... læs mere
Fokus på arbejdsmiljø hos kommunens ansatte

Fokus på arbejdsmiljø hos kommunens ansatte

Af Maria Sørensen, kandidat til byrådet, Enhedslisten Favrskov  ... læs mere
Det er fortsat en god ídé at sortere affaldet

Det er fortsat en god ídé at sortere affaldet

Vi har netop set hvordan Liberal Alliance brugte fantasi-tal fra CEPOS til at postulere at Favrskov Kommune nemt kan spare 30-60 mio. på administrationen. LA foreslår også at man bygger et atomkraftværk i Studstrup, selvom det vil gøre det dyrere ... læs mere
Kulturstøtte i Favrskov – stærkt sammenhold, men vi skal have flere med!

Kulturstøtte i Favrskov – stærkt sammenhold, men vi skal have flere med!

Af René Schneider, byrådsmedlem (C) – Kulturordfører i Favrskov Kommune ... læs mere
Borgmesterkamp i Favrskov: Storgaard i front – men alt kan ske, når kaffen bliver kold

Borgmesterkamp i Favrskov: Storgaard i front – men alt kan ske, når kaffen bliver kold

Der bliver drama i luften – og duften af filterkaffe og kolde håndtryk kommer til at hænge tungt over Favrskov Kommune på valgnatten om bare 10 dage ... læs mere
Loading...