|

Høj tilfredshed med ældreplejen i Favrskov i den første nationale test på området

Af Lone Glarbo, spidskandidat for Danmarksdemokraterne(Æ) Favrskov, KV25

I forbindelse med reformen af ældreområdet i 24 blev det besluttet, at der løbende skal gennemføres nationale brugertilfredshedsundersøgelser for at følge borgernes oplevet tilfredshed med ældreplejen på plejehjems- og hjemmehjælpsområdet.

I Favrskov Kommune, så er der kommet svar fra 305 ( ud af 718, det svarer til 43pct) modtagere af hjælpen.
I Favrskov, er den samlede gennemsnitlige tilfredshed målt til 4,2, hvor 5,0 er det bedste. Landsgennemsnittet ligger på 4,0.

Hvis vi ser på aldersgruppen 90 år eller derover, så er 94 tilfredse eller meget tilfredse.
I aldersgruppen 85-89 år er 90 % tilfredse eller meget tilfredse.

Hvis vi ser på de borgere, der bor alene, så er 87 % meget tilfredse med den hjælp de får, og kun 5 % som er utilfredse eller meget utilfredse.

Hvor borgere bor sammen med andre, så er 90 % meget tilfredse med hjælpen og 4 % er utilfredse eller meget utilfredse.

Undersøgelsen skildrer også mellem dem som har en, oplevet, god livskvalitet og dem som ikke oplever en god livskvalitet.

Dem som havde angivet en meget god livskvalitet, har også en høj tilfredshed med hjælpen nemlig 97 % og 1 % oplyser, at de utilfredse eller meget utilfredse.

Springer vi så ned til dem som siger, at de har en meget dårlig livskvalitet, så er det kun 51 % der siger, at de er tilfredse eller meget tilfredse, mens 0 % siger at de er utilfredse eller meget utilfredse.

Så er der også målt på tilfredshed, fordelt på leverandøren af hjælpen. Er der en privat leverandør eller er der en kommunal leverandør?

Her viser undersøgelsen, at der blandt de borgere der kun modtager hjælp fra den kommunale hjemmepleje, at der var en 88 % tilfredshed.
For de borgere, der kun modtager hjælp fra en privat leverandør, så er 84 % tilfredse eller meget tilfredse.

Blandt de borgere der modtager hjælp fra både en kommunal og en privat leverandør så at tilfredsheden 89 % og 0 % er utilfreds eller meget utilfredse.

Alt i alt, så er det jo en ret fin måling for Favrskov Kommune. Men det betyder jo ikke, at der ikke er ting, der kan gøres bedre.

Men det gør jo også, at man skal tænke sig godt om.

Skal man investere penge eller ændringer for at få de sidste procenter med? Og hvor meget må det koste?

Handler det overhovedet om kroner og øre, eller handler det snarere om, at vi skal forsøge at gøre noget med livskvaliteten for de ældre?

Undersøgelsen vider jo ihvertfald, at dem som har en oplevet høj livskvalitet, og så har en højere tilfredshed.

Det kunne være interessant at grave i de sidste procenter for at finde ud af, hvad der skal til, for at de vil blive tilfredse, og vil det overhovedet være muligt, at få dem til at være tilfredse?

Hvordan ændrer vi livskvaliteten for de ældre, skal der aktiviteter været til.
Handler det om ensomhed og sociale relationer?
Andre bud?

Læserbreve er altid velkomne her på PingvinNyt.dk.

Ovenstående indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning.

Alle indlæg skal overholde de presseetiske regler.


Kunne du lide denne artikel?

Tilmeld dig nyhedsbrevet og modtag nyheder i din indbakke. Det er gratis.



Et Byens Hus i Ulstrup – en stærk løsning for hele Vestfavrskov

Et Byens Hus i Ulstrup – en stærk løsning for hele Vestfavrskov

Af Lone Glarbo, kandidat til Favrskov Byråd for Danmarksdemokraterne ... læs mere
PRESSEMEDDELELSE:

PRESSEMEDDELELSE:

🌿Stem grønt – og vær sikker på, at din stemme gør en forskel🌿 ... læs mere
Når Liberal Alliance regner baglæns

Når Liberal Alliance regner baglæns

Af borgmester Lars Storgaard (C) ... læs mere
Et sundt Favrskov er et stærkt Favrskov

Et sundt Favrskov er et stærkt Favrskov

Af René Schneider, byrådsmedlem (C), erhvervsordfører i Favrskov Kommune www.reneschneider.dk rsch@favrskov.dk ... læs mere
Ugens anmeldelse fra Favrskov Bibliotekerne

Ugens anmeldelse fra Favrskov Bibliotekerne

Tema: Hyggelæsning November er mørk og kold. Kryb under tæppet med en kop kaffe og få varmen af disse tre romaner anbefalet af Favrskov Bibliotekerne. Af Tina Hagstrøm, Hammel Bibliotek Sexet landsby feel-good Roman. Så er der efterårshygge for alle ... læs mere
Favrskov Kommune har et plejeboligproblem!

Favrskov Kommune har et plejeboligproblem!

Spørgsmålet er, om politikerne har sovet i timen og udskudt problemet? ... læs mere
Bevar og udvid hjemme-pasningsordningen i Favrskov

Bevar og udvid hjemme-pasningsordningen i Favrskov

Af Lone Glarbo, kandidat for Danmarks Demokraterne i Favrskov Kommune ... læs mere
Vellykket ”POLITIKERTRÆF I GADEN”

Vellykket ”POLITIKERTRÆF I GADEN”

Butikkerne i Østergade slog dørene op og inviterede i alt 20 byrådskandidater indenfor i varmen til en politisk snak med kunderne og butiksejerne ... læs mere
Fokus på arbejdsmiljø hos kommunens ansatte

Fokus på arbejdsmiljø hos kommunens ansatte

Af Maria Sørensen, kandidat til byrådet, Enhedslisten Favrskov  ... læs mere
Det er fortsat en god ídé at sortere affaldet

Det er fortsat en god ídé at sortere affaldet

Vi har netop set hvordan Liberal Alliance brugte fantasi-tal fra CEPOS til at postulere at Favrskov Kommune nemt kan spare 30-60 mio. på administrationen. LA foreslår også at man bygger et atomkraftværk i Studstrup, selvom det vil gøre det dyrere ... læs mere
Kulturstøtte i Favrskov – stærkt sammenhold, men vi skal have flere med!

Kulturstøtte i Favrskov – stærkt sammenhold, men vi skal have flere med!

Af René Schneider, byrådsmedlem (C) – Kulturordfører i Favrskov Kommune ... læs mere
Borgmesterkamp i Favrskov: Storgaard i front – men alt kan ske, når kaffen bliver kold

Borgmesterkamp i Favrskov: Storgaard i front – men alt kan ske, når kaffen bliver kold

Der bliver drama i luften – og duften af filterkaffe og kolde håndtryk kommer til at hænge tungt over Favrskov Kommune på valgnatten om bare 10 dage ... læs mere
Loading...