PingvinNyt.dk

Altid først med det sidste!

Log ind

Seneste nyt

julestemning
Et godt ”pingvin-år”
autumn-4511776_1280
Stor interesse for Bevægelsespuljen
b32cf898-35ec-4949-8d34-b1d5ca2024b0
Må du skide i egen have?
favrskov-forsyning-logo2
Ny bestyrelse træder til 1. januar 2026
spildevand
Forbrugervalget er afsluttet: Her er vinderne
DSCN0033
UGENS NATURBILLEDER nr. 152
billede byrådssalen
Favrskov Kommune kommer på landkortet
11432432-3619-4c68-aaf1-138bcc1fe087-w_576_h_2000
Togtrafikken til og fra Aarhus spærres i næsten 10 dage
byrødder
Farvel og tak
351A4448
Hadsten-virksomhed arbejder med nogle af Danmarks førende virksomheder

Julen står for døren, og endnu et begivenhedsrigt år for PingvinNyt.dk nærmer sig sin afslutning.

Når pingvinen og den gamle redaktør ser tilbage på 2025, er det med stor taknemmelighed for den tillid og opbakning, som såvel annoncører som læsere har vist os.

Året har budt på både store forandringer og nye muligheder.

PingvinNyt.dk er fortsat vokset, og vi har haft fornøjelsen at byde velkommen til mange nye læsere og abonnenter på vores nyhedsbrev.

Den kommunale valgkamp fyldte meget i den redaktionelle dækning, og både pingvin og redaktør takker begge for de mange læserbreve fra de opstillede kandidater til byrådsvalget.

PingvinNyt.dk har som altid sat en ære i at være ”først med det sidste” her i Favrskov Kommune. Og den lokale tilstedeværelse og redaktionelle linje har ikke bare vundet genklang blandt vores læsere, men også hos Slots- og Kulturstyrelsen, hvilket i år medførte, at PingvinNyt.dk som det eneste medie i Østjylland blev tildelt tilskud fra Innovationspuljen. Det er vi meget taknemmelige og ydmyge over for.

Innovationspuljens tilskud muliggjorde, at vi her i december har kunnet lancere et helt nyt PingvinNyt.dk i helt nye ”klæder” i et moderne og dynamisk design. Vi håber at såvel annoncører som læsere tager godt imod nyskabelsen.

Vi ser frem til det nye år – til fortsat at være jeres foretrukne digitale nyheds- og debatmedie og til at præsentere nye initiativer, som vi håber vil tiltrække endnu flere nye læsere.

På vegne af pingvin og redaktør:

Rigtig glædelig jul og et godt og lykkebringende nytår.

Del denne nyhed:

Fik du læst?

autumn-4511776_1280
Stor interesse for Bevægelsespuljen
favrskov-forsyning-logo2
Ny bestyrelse træder til 1. januar 2026
spildevand
Forbrugervalget er afsluttet: Her er vinderne
DSCN0033
UGENS NATURBILLEDER nr. 152