Boligsiden præsenterede torsdag d. 10. september en landsdækkende analyse af prisudviklingen på villaer og rækkehuse i landets kommuner.
Bortset fra ganske enkelte kommuner, hvor antallet af handlende boliger ganske enkelt er for lavt, ses en generel stigning i boligpriserne.
Favrskovs boliger stiger
I Favrskov er priserne på villaer og rækkehuse det seneste år steget med 8,3 pct.
Sammenlignet med nabokommunerne, er det kun i Aarhus, at prisudviklingen har været højere, nemlig 10,6 pct.
* Randers 2,7 pct.
* Viborg 3,6 pct.
* Silkeborg 5,5 pct.
* Skanderborg 6,4 pct.
* Syddjurs – 0,9 pct.
Fortsætter prisfesten?
Der er naturligvis store prisudsving på villaer og rækkehuse i en kommune som Favrskov – afhængig af om man ser på den vestlige del af kommunen eller den østlige.
Og det er nærliggende at antage, at nærheden til Aarhus for Søften, Hinnerup og til dels Hadsten trækker priserne i vejret.
Om det er tilfældet har PingvinNyt.dk bedt indehaver af danbolig i Hadsten, Tommy Risgaard om at kommentere:

”Boligsidens nyeste tal virker særdeles genkendelige. Prisstigningerne i kommunen, oplever jeg meget centreret omkring selve byerne, hvor særligt Hadsten, Hinnerup og Søften er højdespringerne. En stigning på 8,3% det seneste år kan derfor meget vel dække over meget større stigninger, fordi der er tale om et gennemsnit. I de østlige byer har der været voldsom efterspørgsel over længere tid, hvilket har betydet at markedet snart er støvsuget. Således er der nu kun halvdelen til salg, i forhold til samme tidspunkt for et år siden. Dog skal det retfærdigvis siges, at de 8,3% dækker over et område med samlet set relativt få handler, så tallet svinger en del for en mindre kommune som Favrskov.
Men også uden for hovedbyerne, har der været stigende efterspørgsel og prisstigninger. Dog mere afdæmpede, end i byerne. Og med et samlet lavt udbud, så er der ikke noget der tyder på at efterspørgslen falder i det kommende år, selv om Aarhus og København begynder at opleve tilbagegang i antallet af handler. Der går lidt inden storbyens bølger når ud i provinsen. Så det er stadig ekstremt godt at være sælger lidt tid endnu.”