|

Ejendomsvirksomheder i Hadsten bliver overset i nyt lovforslag

Nyt lovforslag skal give ejendomsvirksomheder samme fordele som andre virksomheder ved generationsskifte. Revisor fra Hadsten mener dog, at særlige krav, som ikke stilles til andre brancher, giver ulige vilkår

Nyt lovforslag skal give ejendomsvirksomheder samme fordele som andre virksomheder ved generationsskifte. Revisor fra Hadsten mener dog, at særlige krav, som ikke stilles til andre brancher, giver ulige vilkår

Ejendomsvirksomheder ligestilles nu med andre erhvervsvirksomheder, når det gælder adgang til at overdrage virksomheden med succession. Det er resultatet af et nyt forslag, der tidligere på måneden blev førstebehandlet i Folketinget. Med de nye regler lægger Regeringen op til, at det skal være skattefrit også i ejendomsbranchen at give stafetten videre til næste generation.

Ifølge ejendomsekspert fra revisionsvirksomheden Redmark i Hadsten har Danmark et velfungerende regelsæt, som sikrer, at der kan gennemføres generationsskifte i erhvervsvirksomheder, og ejendomsbranchen får nu også muligheden for at lave generationsskifte. Særkrav i det nye lovforslag betyder imidlertid, at en særlig type ejendomsselskaber efterlades på perronen.                                                             Det fremgår af en pressemeddelelse fra revisionsvirksomheden.

Ejendomsbranchen har traditionelt været betragtet som en passiv sektor, hvilket har forhindret ejendomsselskaber i at nyde de samme skattemæssige fordele ved generationsskifte som andre virksomheder. Der er nu udsigt til ændringer, men med særlige betingelser for ejendomsselskaber: Ejeren skal eje mere end 50 procent og deltage aktivt i driften for at opnå skattefritagelse, forklarer Peter Ingemann Jensen, registreret revisor og partner, hos Redmark i Hadsten, og uddyber:

Da det kræver store kapitalinvesteringer at drive et ejendomsselskab, er det typisk, at virksomheden ejes i fællesskab af to ejere med en 50/50-fordeling. I branchen er det almindeligt, at flere ejere, som er aktivt involveret i driften, deler ansvaret. Med de nye regler vil disse partnerskaber imidlertid ikke længere have mulighed for at gennemføre et generationsskifte.

Reglerne kan koste lokale arbejdspladser

Ifølge Peter Ingemann Jensen kan reglerne, hvis lovforslaget vedtages af Regeringen, ende med at skubbe ejendomme ud af hænderne på familievirksomheder med base i Hadsten:

Manglende mulighed for generationsskifte kan tvinge mange ejendomsselskaber til at sælge deres ejendomme og lukke. Dette kan resultere i en øget koncentration af ejendomme hos store kapital- og pensionsfonde. Samtidig kan lukningen af selskaberne føre til tab af lokale arbejdspladser – en konsekvens, der måske ikke var tilsigtet, men som kan blive en realitet, siger Peter Ingemann Jensen.

Folketingets første behandling af Regeringens lovforslag fandt sted den 5. februar 2025. Redmark forventer en vedtagelse i april eller maj måned.


Kunne du lide denne artikel?

Tilmeld dig nyhedsbrevet og modtag nyheder i din indbakke. Det er gratis.



Et Byens Hus i Ulstrup – en stærk løsning for hele Vestfavrskov

Et Byens Hus i Ulstrup – en stærk løsning for hele Vestfavrskov

Af Lone Glarbo, kandidat til Favrskov Byråd for Danmarksdemokraterne ... læs mere
PRESSEMEDDELELSE:

PRESSEMEDDELELSE:

🌿Stem grønt – og vær sikker på, at din stemme gør en forskel🌿 ... læs mere
Når Liberal Alliance regner baglæns

Når Liberal Alliance regner baglæns

Af borgmester Lars Storgaard (C) ... læs mere
Et sundt Favrskov er et stærkt Favrskov

Et sundt Favrskov er et stærkt Favrskov

Af René Schneider, byrådsmedlem (C), erhvervsordfører i Favrskov Kommune www.reneschneider.dk rsch@favrskov.dk ... læs mere
Ugens anmeldelse fra Favrskov Bibliotekerne

Ugens anmeldelse fra Favrskov Bibliotekerne

Tema: Hyggelæsning November er mørk og kold. Kryb under tæppet med en kop kaffe og få varmen af disse tre romaner anbefalet af Favrskov Bibliotekerne. Af Tina Hagstrøm, Hammel Bibliotek Sexet landsby feel-good Roman. Så er der efterårshygge for alle ... læs mere
Favrskov Kommune har et plejeboligproblem!

Favrskov Kommune har et plejeboligproblem!

Spørgsmålet er, om politikerne har sovet i timen og udskudt problemet? ... læs mere
Bevar og udvid hjemme-pasningsordningen i Favrskov

Bevar og udvid hjemme-pasningsordningen i Favrskov

Af Lone Glarbo, kandidat for Danmarks Demokraterne i Favrskov Kommune ... læs mere
Vellykket ”POLITIKERTRÆF I GADEN”

Vellykket ”POLITIKERTRÆF I GADEN”

Butikkerne i Østergade slog dørene op og inviterede i alt 20 byrådskandidater indenfor i varmen til en politisk snak med kunderne og butiksejerne ... læs mere
Fokus på arbejdsmiljø hos kommunens ansatte

Fokus på arbejdsmiljø hos kommunens ansatte

Af Maria Sørensen, kandidat til byrådet, Enhedslisten Favrskov  ... læs mere
Det er fortsat en god ídé at sortere affaldet

Det er fortsat en god ídé at sortere affaldet

Vi har netop set hvordan Liberal Alliance brugte fantasi-tal fra CEPOS til at postulere at Favrskov Kommune nemt kan spare 30-60 mio. på administrationen. LA foreslår også at man bygger et atomkraftværk i Studstrup, selvom det vil gøre det dyrere ... læs mere
Kulturstøtte i Favrskov – stærkt sammenhold, men vi skal have flere med!

Kulturstøtte i Favrskov – stærkt sammenhold, men vi skal have flere med!

Af René Schneider, byrådsmedlem (C) – Kulturordfører i Favrskov Kommune ... læs mere
Borgmesterkamp i Favrskov: Storgaard i front – men alt kan ske, når kaffen bliver kold

Borgmesterkamp i Favrskov: Storgaard i front – men alt kan ske, når kaffen bliver kold

Der bliver drama i luften – og duften af filterkaffe og kolde håndtryk kommer til at hænge tungt over Favrskov Kommune på valgnatten om bare 10 dage ... læs mere
Loading...