Hvem husker ikke navne som Tyler Hamilton, Lance Armstrong, Bjarne Riis, Chris Frome og Rolf Sørensen? Der var en gang cykelløbet i Hadsten samlede 25.000 – 30.000 tilskuere og blev sendt live i landsdækkende TV, ligesom de landsdækkende dagblade dækkede løbet.
Der var en gang…
De seneste år har stjernestøvet lagt sig
Med enkelte undtagelser som eksempelvis danske Mads P. og Michael Mørkøv er de helt store internationale cykelstjerner udeblevet i flere år.
Det samme er såvel den regionale som den nationale pressedækning og dermed den brandingeffekt af Hadsten/Favrskov uden for kommunegrænserne, som burde være hovedargumentet for det store årlige kommunale tilskud på kr. 200.000 til cykelløbet.
Her 4 dage før løbet har det indtil nu trukket en halv side i Din Avis Favrskov…
Løbet i 2024 blev alene omtalt i lokale og (i begrænset omfang) i østjyske medier.
Men vejrguderne var denne aften løbet venligt stemt og aftenen blev ubetinget en lokal folkefest. Og det ser ud til, at vejrguderne også er med folkefesten i år.
Alligevel bør de ansvarlige byrødder i Favrskov nok stille sig selv spørgsmålene:
– Får kommunen nok ”value for money”?
– Er en lokal folkefest en enkelt aften 200.000 kr. værd for Favrskovs skatteborgere?
– Eller bør man hellere bruge markedsføringskronerne på at tiltrække erhvervsaktive borgere og virksomheder fra andre kommuner?
Man kunne jo også bare spørge en brandingekspert til råds…
Den indledende foromtale af deltagende cykelhold og rytternavne nævner ”stjerner og profiler”, hvilket vistnok primært er forbeholdt cykelentusiaster.
Bevares – danske cykelnavne som Michael Valgren (nr. 72 i Tour de France 25), Tobias Lund Andresen (nr. 96 i Tour de France 25) og Søren Kragh Andersen (DM i linjeløb 25) vil mange sikkert nikke genkendende til.
Men fordums helt store internationale cykelstjerner stiller ikke længere op i Hadsten.
Der var en gang…
”SYNSPUNKT” skrives og redigeres af PingvinNyt.dk’s redaktør, Eigil Jacobsen, og klummen sætter som oftest respektløst og unuanceret fokus på både store og små finurligheder, nyheder og tildragelser, og hvor navnlig politik og politikere fylder meget. Både lokalt, regionalt og nationalt.
Hensigten med klummen er først og fremmest at skabe debat og eftertanke, og indholdet er alene udtryk for skribentens egne holdninger.