|

Er vi klar til tre døgn uden strøm?

Af René Schneider, Rækkevej 4, 8370 Hadsten
Byrådsmedlem for Det Konservative Folkeparti
www.reneschneider.dk
rsch@favrskov.dk

Foto: Lisette Hedegaard

Verden kan forandre sig hurtigere, end vi når at skrive beredskabsplanerne færdige. Det lyder dramatisk – men det er virkeligheden!

I en tid med cyberangreb, droner og energikriser er det ikke længere nok, at vores beredskab ved, hvordan man slukker en brand. Et moderne beredskab handler om, hvordan vi som samfund står sammen, når strømmen går, vandet svigter, eller IT-systemerne bryder ned.

Forestil dig, at strømmen forsvinder i tre døgn. Ingen mobilnet, ingen betalingskort, ingen varme i radiatorerne. Hvem hjælper de ældre på plejecentret? Hvordan får børnefamilierne mad på bordet? Hvordan holder virksomhederne produktionen kørende?

Flere kommuner rundt om i landet har taget skeen i egen hånd. De har samlet politikere, embedsmænd, erhvervsliv og borgere om ét bord for at styrke robustheden lokalt. Det er klogt – for kriser håndteres bedst, når alle tager ansvar, og når planerne er forankret dér, hvor virkeligheden udfolder sig.

Det kunne vi i Favrskov Kommune tage ved lære af. Vi skal turde tale åbent om, hvor sårbare vi egentlig er – og vi skal handle, før krisen rammer. Det handler ikke om at skabe frygt, men om at skabe tryghed gennem forberedelse.

Som konservativ tror jeg på det nære fællesskab og det personlige ansvar. Staten og kommunen kan ikke klare alt, men de kan skabe rammerne for, at borgere og erhvervsliv kan stå stærkere sammen. Derfor bør vi i Favrskov sætte gang i et fælles initiativ, hvor vi gennemgår vores lokale beredskab – og spørger os selv: Er vi klar til tre døgn uden strøm?

Det er et simpelt spørgsmål, men svaret siger meget om, hvor robust vores samfund egentlig er.

Læserbreve er altid velkomne her på PingvinNyt.dk.

Ovenstående indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning.

Alle indlæg skal overholde de presseetiske regler.

Skriv en kommentar


Kunne du lide denne artikel?

Tilmeld dig nyhedsbrevet og modtag nyheder i din indbakke. Det er gratis.



Svar til Liberal Alliance

Svar til Liberal Alliance

Af Borgmester Lars Storgaard (C) ... læs mere
Foldby Autoteknik: Husk de nye krav til vinterdæk

Foldby Autoteknik: Husk de nye krav til vinterdæk

Som mange bilister måske har bemærket, er der kommet nye regler for bildæk i Danmark. De nye krav betyder, at du som bilist skal være ekstra opmærksom på, hvilke dæk du kører med – både for din egen sikkerhed og ... læs mere
Når kritik bliver et problem, har vi et større problem

Når kritik bliver et problem, har vi et større problem

Af Carsten Normann, spidskandidat for Liberal Alliance ... læs mere
UGENS NATURBILLEDER nr. 145

UGENS NATURBILLEDER nr. 145

Efteråret er virkelig en af naturens store kunstnere - se lige de farver! 🍁🧡❤️🤎💛🍁 ... læs mere
Vi skal gøre det nemmere at være dagplejer – også som privat

Vi skal gøre det nemmere at være dagplejer – også som privat

Af Lone Glarbo, spidskandidat for Danmarksdemokraterne til kommunalvalget i Favrskov ... læs mere
CEPOS er ikke værd at lytte til

CEPOS er ikke værd at lytte til

Det er sjældent man ligefrem er nødt til takke politikere fra den helt modsatte fløj. Men det er sket nu – hvor jeg vil takke Carsten Normann fra Liberal Alliance for at klæde CEPOS’s beregninger helt af. Ganske vist sker ... læs mere
Ældrerådet står stærkt i Favrskov

Ældrerådet står stærkt i Favrskov

Af Lone Glarbo, spidskandidat til kommunalvalget 2025, Danmarksdemokraterne – Hinnerup ... læs mere
Oktober måneds valgbarometer for Favrskov Kommune

Oktober måneds valgbarometer for Favrskov Kommune

Der er mange bolde i luften. Alligevel vover PingvinNyt.dk ”det ene øje” med gæt på udfaldet af kommunalvalget ... læs mere
GRØN TREPART OG KOMMUNALVALG

GRØN TREPART OG KOMMUNALVALG

Af Anne-Mette Kirkegaard, Næstformand Danmarks Naturfredningsforening Favrskov ... læs mere
Træerne vokser desværre ikke ind i himlen

Træerne vokser desværre ikke ind i himlen

Af borgmester Lars Storgaard (C) ... læs mere
Langt fra målsætningen: Antallet af langtidsledige jobparate er stadigvæk alt for højt

Langt fra målsætningen: Antallet af langtidsledige jobparate er stadigvæk alt for højt

Favrskov Kommune indtager en 45. plads blandt landets 98 kommuner ... læs mere
Loading...