|

Et varieret boligudbud skaber liv – hele livet

Af Morten Bang, Byrådsmedlem (Æ)

Af Morten Bang, Byrådsmedlem (Æ)

Hvis vi vil have en kommune i balance, skal vi også have boligområder i balance. Derfor er det helt afgørende, at vi i Favrskov tænker strategisk og langsigtet, når vi udvikler nye boligområder. Det handler ikke kun om, hvor mange boliger vi bygger – men hvilke typer vi bygger, og hvem der kan og vil bo i dem.

Vi har brug for et varieret boligudbud, der afspejler det liv, vi lever – og de mange forskellige livsfaser, vi alle gennemgår. Det skal være muligt for både unge, børnefamilier, singler, seniorer og ældre med plejebehov at finde en bolig, der passer til deres behov, økonomi og livssituation – uanset om man ønsker at eje eller leje.

To gode eksempler fra Hinnerup viser vejen:

Under Bøgen – et nyt boligprojekt med moderne rækkehuse, fælleshus og orangeri. Her skabes hjem, hvor man både kan være privat og samtidig tage del i fællesskabet. Projektet har fokus på kvalitet, nærhed og valgfrihed – og det ligger tæt på skole, fritidsliv og natur.

Thorasdal – et nyt alment boligbyggeri, der kombinerer moderne lejligheder med fællesfaciliteter, grønne omgivelser og plads til både fællesskab og privatliv. Allerede før alle var flyttet ind, havde beboerne organiseret sig i fælleshus-, drivhus- og kunstudvalg. Det siger noget om potentialet, når mennesker får rammer, der inviterer til fællesskab og ejerskab.

Begge steder viser, at varierede boligformer styrker både lokalsamfund og den enkelte. At vi ikke kun skal tænke i kvadratmeter og mursten – men i livskvalitet, tilgængelighed, tryghed og fællesskab.

Vi har flere spændende planer mange steder i Favrskov – De skal føres ud i livet! Jeg vil fortsat arbejde for et varieret boligudbud i den kommende byrådsperiode. 

Det handler om mere end tag over hovedet. Det handler om at kunne blive boende i sin by, selvom livet ændrer sig. Om at kunne flytte hjemmefra uden at flytte væk. Og om at sikre, at vores lokalsamfund ikke bliver ensartede – men rummer både livets begyndelse, midte og alderdom.

Favrskov skal være en kommune, hvor man kan blive – hele livet. Det kræver, at vi tænker helhedsorienteret, og at vi tør prioritere blandede boligformer i vores byudvikling. Så vi ikke bare bygger boliger – men bygger videre på det fællesskab, som gør Favrskov til noget særligt.

Læserbreve er altid velkomne her på PingvinNyt.dk.

Ovenstående indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning.

Alle indlæg skal overholde de presseetiske regler.


Kunne du lide denne artikel?

Tilmeld dig nyhedsbrevet og modtag nyheder i din indbakke. Det er gratis.



Et Byens Hus i Ulstrup – en stærk løsning for hele Vestfavrskov

Et Byens Hus i Ulstrup – en stærk løsning for hele Vestfavrskov

Af Lone Glarbo, kandidat til Favrskov Byråd for Danmarksdemokraterne ... læs mere
PRESSEMEDDELELSE:

PRESSEMEDDELELSE:

🌿Stem grønt – og vær sikker på, at din stemme gør en forskel🌿 ... læs mere
Når Liberal Alliance regner baglæns

Når Liberal Alliance regner baglæns

Af borgmester Lars Storgaard (C) ... læs mere
Et sundt Favrskov er et stærkt Favrskov

Et sundt Favrskov er et stærkt Favrskov

Af René Schneider, byrådsmedlem (C), erhvervsordfører i Favrskov Kommune www.reneschneider.dk rsch@favrskov.dk ... læs mere
Ugens anmeldelse fra Favrskov Bibliotekerne

Ugens anmeldelse fra Favrskov Bibliotekerne

Tema: Hyggelæsning November er mørk og kold. Kryb under tæppet med en kop kaffe og få varmen af disse tre romaner anbefalet af Favrskov Bibliotekerne. Af Tina Hagstrøm, Hammel Bibliotek Sexet landsby feel-good Roman. Så er der efterårshygge for alle ... læs mere
Favrskov Kommune har et plejeboligproblem!

Favrskov Kommune har et plejeboligproblem!

Spørgsmålet er, om politikerne har sovet i timen og udskudt problemet? ... læs mere
Bevar og udvid hjemme-pasningsordningen i Favrskov

Bevar og udvid hjemme-pasningsordningen i Favrskov

Af Lone Glarbo, kandidat for Danmarks Demokraterne i Favrskov Kommune ... læs mere
Vellykket ”POLITIKERTRÆF I GADEN”

Vellykket ”POLITIKERTRÆF I GADEN”

Butikkerne i Østergade slog dørene op og inviterede i alt 20 byrådskandidater indenfor i varmen til en politisk snak med kunderne og butiksejerne ... læs mere
Fokus på arbejdsmiljø hos kommunens ansatte

Fokus på arbejdsmiljø hos kommunens ansatte

Af Maria Sørensen, kandidat til byrådet, Enhedslisten Favrskov  ... læs mere
Det er fortsat en god ídé at sortere affaldet

Det er fortsat en god ídé at sortere affaldet

Vi har netop set hvordan Liberal Alliance brugte fantasi-tal fra CEPOS til at postulere at Favrskov Kommune nemt kan spare 30-60 mio. på administrationen. LA foreslår også at man bygger et atomkraftværk i Studstrup, selvom det vil gøre det dyrere ... læs mere
Kulturstøtte i Favrskov – stærkt sammenhold, men vi skal have flere med!

Kulturstøtte i Favrskov – stærkt sammenhold, men vi skal have flere med!

Af René Schneider, byrådsmedlem (C) – Kulturordfører i Favrskov Kommune ... læs mere
Borgmesterkamp i Favrskov: Storgaard i front – men alt kan ske, når kaffen bliver kold

Borgmesterkamp i Favrskov: Storgaard i front – men alt kan ske, når kaffen bliver kold

Der bliver drama i luften – og duften af filterkaffe og kolde håndtryk kommer til at hænge tungt over Favrskov Kommune på valgnatten om bare 10 dage ... læs mere
Loading...