|

Flere unge er uden job og uddannelse i Favrskov Kommune

390 unge mellem 15 og 24 år er uden job og uddannelse viser ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE)

I løbet af det seneste år, er der sket en lille stigning i andelen af de unge mellem 15 og 24 år, der hverken er i job eller uddannelse, og som heller ikke har færdiggjort en uddannelse.

Det er altså gået den forkerte vej.

390 unge uden uddannelse eller job svarer til 7,5 pct. af denne gruppe i Favrskov Kommune.

“Det er mildt sagt bekymrende, at der er kommet flere unge, der ikke er i gang med job eller uddannelse. Når udviklingen er gået den forkerte vej, tyder det på, at det er et strukturelt problem,” siger Troels Lund Jensen, chefanalytiker i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd.

Et politisk flertal i Folketinget aftalte i 2017 en målsætning om, at andelen af unge op til 25 år, som ikke har job eller uddannelse, skal være halveret til 3,5 procent i 2030.

Der er da også sket en lille positiv udvikling på landsplan fra 2016 til 2024 på 0,4 procentpoint fra 7,0 i 2016 til 6,6 procent i 2024. Men faldet er udelukkende sket i og omkring København og Østsjælland og en smule i Østjylland.

I størstedelen af Jylland og Fyn, på Syd- og Vestsjælland samt Lolland og Falster er der på trods af det store politiske fokus tværtimod sket en stigning i andelen af unge uden job og uddannelse siden 2016.

Med 390 unge svarende til 7,5 pct. uden uddannelse eller job har vores folkevalgte en tung og alvorlig opgave at løse fra de sætter sig i byrådssalen i januar 2026 og frem til 2030.

Spørgsmålet er: HVORDAN?

PingvinNyt.dk gerne høre, hvordan kandidaterne vil tackle denne udfordring…

Indkomne løsningsforslag vil blive bragt i den rækkefølge, kandidaterne indsender dem.

Svar fra Lone Glarbo, spidskandidat KV25 for Danmarksdemokraterne:

Lone Glarbo

Danmarksdemokraterne 2025

Foto Carsten Lundager

Pingvinnyt.dk er kommet med en opfordring som vi i Danmarksdemokraterne gerne vil give et bud på  

Fællesskabsbudgetter til unge i Favrskov

I Favrskov Kommune står vi med en udfordring: 390 unge mellem 15 og 24 år er hverken i job eller uddannelse. Bag tallene gemmer sig unge mennesker, som mangler fodfæste – men som med den rette indsats kan få greb om både hverdagen og fremtiden.

I Danmarksdemokraterne tror vi på, at frihed, ansvar og fællesskab er vejen frem. Derfor peger vi på de gode erfaringer fra Herning og Randers, hvor man med projektet ”Fællesskabsbudgetter” har givet udsatte unge mulighed for at disponere over 10-15.000 kroner til uddannelsesrettede oplevelser, netværk eller aktiviteter, de selv finder meningsfulde. Det har været kombineret med håndholdt støtte og et stærkt fællesskab.

Resultaterne taler for sig selv: 24 procent af de unge er kommet i job eller uddannelse, 73 procent er rykket tættere på arbejdsmarkedet, 88 procent oplever højere livstilfredshed, og 65 procent har fået flere sociale relationer.

Hvis vi i Favrskov giver vores unge samme mulighed, vil det kræve en investering på mellem 3,9 og 5,85 millioner kroner. Det er en overskuelig pris for at få unge videre i livet – især når alternativet kan være mange år på offentlig forsørgelse.

Danmarksdemokraterne foreslår derfor, at vi igangsætter et forsøg med fællesskabsbudgetter i Favrskov. Vi skal turde vise de unge tillid, give dem handlefrihed og troen på, at de kan selv – med den rette støtte i ryggen.

”En investering i unge – en gevinst for hele Favrskov”

Skriv en kommentar


Kunne du lide denne artikel?

Tilmeld dig nyhedsbrevet og modtag nyheder i din indbakke. Det er gratis.



Skolefravær – Vi skal have de funklende øjne tilbage

Skolefravær – Vi skal have de funklende øjne tilbage

Af Frank Iversen, byrådskandidat, Det Konservative Folkeparti ... læs mere
Når du kan SE Skejby – men ikke må komme ind...

Når du kan SE Skejby – men ikke må komme ind…

Af Lone Glarbo, Kandidat til Regionsrådet, Danmarksdemokraterne (Æ), Spidskandidat til KV 25, 8382 Hinnerup ... læs mere
Specialiserede og trygge bosteder

Specialiserede og trygge bosteder

Af Lone Glarbo, kandidat for Danmarksdemokraterne til regionsrådsvalget i Region Midtjylland 2025, Favrskov  ... læs mere
Budgetaftale på plads i Favrskov

Budgetaftale på plads i Favrskov

Bred enighed om budgetaftale for 2026-29 i Favrskov Kommune. Aftalen indeholder både udvidelser og reduktioner, der rammer bredt i kommunens organisation ... læs mere
Kunne direkte dialog give hurtigere afklaring

Kunne direkte dialog give hurtigere afklaring

Af Lone Glarbo, spidskandidat for Danmarksdemokraterne til kommunalvalget i Favrskov 2025 ... læs mere
UGENS NATURBILLEDER nr. 142

UGENS NATURBILLEDER nr. 142

Først på ugen passerede vi efterårsjævndøgn og har dermed sagt farvel til sommeren og velkommen til efteråret. Det betyder også starten på en ny sæson, luften bliver friskere og bladene får glødende farver. 🍁🍂🍁 ... læs mere
Favrskov kan ikke være bekendt at lade 390 unge i stikken

Favrskov kan ikke være bekendt at lade 390 unge i stikken

Af René Schneider, Rækkevej 4, 8370 Hadsten Byrådsmedlem for Det Konservative Folkeparti www.reneschneider.dk rsch@favrskov.dk ... læs mere
Nyt samarbejde giver trivsel og jobmuligheder for personer med ADHD og autisme

Nyt samarbejde giver trivsel og jobmuligheder for personer med ADHD og autisme

To selvstændige specialister er gået sammen om et fælles projekt. Målet er at hjælpe mennesker til at få det bedre til glæde for familier og med værdi for virksomheder. Samarbejdet bygger på en unik kombination af kompetencer ... læs mere
Lokal donation styrker demokrati og unges stemme i Hadsten Hawks

Lokal donation styrker demokrati og unges stemme i Hadsten Hawks

Basketballklubben Hadsten Hawks fik den 23. september 10.000 kr. i lokal donation fra LB Foreningen i Region Midtjylland. Midlerne skal bruges til at etablere et børne- og ungeudvalg, hvor klubbens unge medlemmer får praktisk erfaring med demokrati, samarbejde og beslutningstagning ... læs mere
Hadstens bymidte må ikke afvikles – den skal udvikles

Hadstens bymidte må ikke afvikles – den skal udvikles

Af Michael Jensen Byrådskandidat for Venstre i Favrskov ... læs mere
Loading...