|

Forslag til ideoplæg om ansøgning til et VE-anlæg ved Leca værket nord for Hadsten

Plan- og Landdistriktsudvalget skal tage stilling til igangsætning af en offentlig idefase om etablering af en solcellepark og to vindmøller umiddelbart nord for Hinge

Plan- og Landdistriktsudvalget skal tage stilling til igangsætning af en offentlig idefase om etablering af en solcellepark og to vindmøller umiddelbart nord for Hinge

Illustration: Model af VE-anlæg
Af Eigil Jacobsen

Området til ligger tæt ved Randersvej og virksomheden Leca Danmark.

I august 2022 modtog Favrskov Kommune en ansøgning fra Wind Estate A/S om opstilling af vindmøller ved virksomheden Leca Danmark A/S.
Efterfølgende har ansøger tilføjet et solcelleanlæg til ansøgningen. Kombinationen med solcelleanlæg og vindmøller vil udgøre et hybridanlæg, der skal sikre en mere stabil produktion af grøn strøm efter princippet om at vindmøller og solceller kan producere strøm under forskellige vejrforhold.

Hver vindmølle vil have en totalhøjde på 180 meter. Det forventes, at møllerne vil have en samlet effekt på 12,0-14,4 MW.
For vindmøller med en højde på 180 meter skal der holdes en afstand på 720 meter til nærmeste beboelse.
Med de ansøgte placeringer af vindmøllerne vil ejendommen Hadstenvej 105, 8940 Randers SV skulle nedlægges, da den ligger inden for denne afstand. Ansøger har været i dialog med ejerne om overtagelse af ejendommen.

Solcelleparken ligger på en sydvendt dalside øst for Hinge, og udgør et samlet areal på ca. 29,7 hektar. Området er afgrænset af Ølstedvej i syd, og af en 60 kV højspændingsledning i nord. Det fremgår af projektbeskrivelsen, at der vil blive et ensartet beplantningsbælte og et stålhegn langs kanten af området.
Solcelleparken vil bestå af parallelle og lige rækker af solcellepaneler. Gennem området vil der blive etableret en nord/syd gående faunapassage, og der vil blive tilplantet med buske for at give skjul for dyrene, som krydser gennem området.

Et naturområde i den nordlige del af parken vil blive friholdt for solcellepaneler og bygninger.
Ansøger har oplyst, at de har været i dialog med de nærmeste naboer til henholdsvis vindmøller og solcelleparken. Både ved individuelle møder og ved et fællesmøde for inviterede naboer.

Teknik og Miljø vurderer, at projektet har et omfang som forudsætter, at der udarbejdes et kommuneplantillæg og en lokalplan i henhold til planloven. Herudover er både plangrundlaget og projektet omfattet af miljøvurderingsloven.
I loven er det fastlagt, at der skal sikres en tidlig orientering af offentligheden og berørte myndigheder ved behandling af planer og projekter, som er omfattet af miljøvurderingsloven.


Kunne du lide denne artikel?

Tilmeld dig nyhedsbrevet og modtag nyheder i din indbakke. Det er gratis.



Soloselvstændige er ikke alene!

Soloselvstændige er ikke alene!

Af Frank Iversen, Byrådskandidat Det konservative Folkeparti ... læs mere
Et Byens Hus i Ulstrup – en stærk løsning for hele Vestfavrskov

Et Byens Hus i Ulstrup – en stærk løsning for hele Vestfavrskov

Af Lone Glarbo, kandidat til Favrskov Byråd for Danmarksdemokraterne ... læs mere
PRESSEMEDDELELSE:

PRESSEMEDDELELSE:

🌿Stem grønt – og vær sikker på, at din stemme gør en forskel🌿 ... læs mere
Når Liberal Alliance regner baglæns

Når Liberal Alliance regner baglæns

Af borgmester Lars Storgaard (C) ... læs mere
Et sundt Favrskov er et stærkt Favrskov

Et sundt Favrskov er et stærkt Favrskov

Af René Schneider, byrådsmedlem (C), erhvervsordfører i Favrskov Kommune www.reneschneider.dk rsch@favrskov.dk ... læs mere
Ugens anmeldelse fra Favrskov Bibliotekerne

Ugens anmeldelse fra Favrskov Bibliotekerne

Tema: Hyggelæsning November er mørk og kold. Kryb under tæppet med en kop kaffe og få varmen af disse tre romaner anbefalet af Favrskov Bibliotekerne. Af Tina Hagstrøm, Hammel Bibliotek Sexet landsby feel-good Roman. Så er der efterårshygge for alle ... læs mere
Favrskov Kommune har et plejeboligproblem!

Favrskov Kommune har et plejeboligproblem!

Spørgsmålet er, om politikerne har sovet i timen og udskudt problemet? ... læs mere
Bevar og udvid hjemme-pasningsordningen i Favrskov

Bevar og udvid hjemme-pasningsordningen i Favrskov

Af Lone Glarbo, kandidat for Danmarks Demokraterne i Favrskov Kommune ... læs mere
Vellykket ”POLITIKERTRÆF I GADEN”

Vellykket ”POLITIKERTRÆF I GADEN”

Butikkerne i Østergade slog dørene op og inviterede i alt 20 byrådskandidater indenfor i varmen til en politisk snak med kunderne og butiksejerne ... læs mere
Fokus på arbejdsmiljø hos kommunens ansatte

Fokus på arbejdsmiljø hos kommunens ansatte

Af Maria Sørensen, kandidat til byrådet, Enhedslisten Favrskov  ... læs mere
Det er fortsat en god ídé at sortere affaldet

Det er fortsat en god ídé at sortere affaldet

Vi har netop set hvordan Liberal Alliance brugte fantasi-tal fra CEPOS til at postulere at Favrskov Kommune nemt kan spare 30-60 mio. på administrationen. LA foreslår også at man bygger et atomkraftværk i Studstrup, selvom det vil gøre det dyrere ... læs mere
Kulturstøtte i Favrskov – stærkt sammenhold, men vi skal have flere med!

Kulturstøtte i Favrskov – stærkt sammenhold, men vi skal have flere med!

Af René Schneider, byrådsmedlem (C) – Kulturordfører i Favrskov Kommune ... læs mere
Loading...