|

Høj tilfredshed med ældreplejen i Favrskov i den første nationale test på området

Af Lone Glarbo, spidskandidat for Danmarksdemokraterne(Æ) Favrskov, KV25

I forbindelse med reformen af ældreområdet i 24 blev det besluttet, at der løbende skal gennemføres nationale brugertilfredshedsundersøgelser for at følge borgernes oplevet tilfredshed med ældreplejen på plejehjems- og hjemmehjælpsområdet.

I Favrskov Kommune, så er der kommet svar fra 305 ( ud af 718, det svarer til 43pct) modtagere af hjælpen.
I Favrskov, er den samlede gennemsnitlige tilfredshed målt til 4,2, hvor 5,0 er det bedste. Landsgennemsnittet ligger på 4,0.

Hvis vi ser på aldersgruppen 90 år eller derover, så er 94 tilfredse eller meget tilfredse.
I aldersgruppen 85-89 år er 90 % tilfredse eller meget tilfredse.

Hvis vi ser på de borgere, der bor alene, så er 87 % meget tilfredse med den hjælp de får, og kun 5 % som er utilfredse eller meget utilfredse.

Hvor borgere bor sammen med andre, så er 90 % meget tilfredse med hjælpen og 4 % er utilfredse eller meget utilfredse.

Undersøgelsen skildrer også mellem dem som har en, oplevet, god livskvalitet og dem som ikke oplever en god livskvalitet.

Dem som havde angivet en meget god livskvalitet, har også en høj tilfredshed med hjælpen nemlig 97 % og 1 % oplyser, at de utilfredse eller meget utilfredse.

Springer vi så ned til dem som siger, at de har en meget dårlig livskvalitet, så er det kun 51 % der siger, at de er tilfredse eller meget tilfredse, mens 0 % siger at de er utilfredse eller meget utilfredse.

Så er der også målt på tilfredshed, fordelt på leverandøren af hjælpen. Er der en privat leverandør eller er der en kommunal leverandør?

Her viser undersøgelsen, at der blandt de borgere der kun modtager hjælp fra den kommunale hjemmepleje, at der var en 88 % tilfredshed.
For de borgere, der kun modtager hjælp fra en privat leverandør, så er 84 % tilfredse eller meget tilfredse.

Blandt de borgere der modtager hjælp fra både en kommunal og en privat leverandør så at tilfredsheden 89 % og 0 % er utilfreds eller meget utilfredse.

Alt i alt, så er det jo en ret fin måling for Favrskov Kommune. Men det betyder jo ikke, at der ikke er ting, der kan gøres bedre.

Men det gør jo også, at man skal tænke sig godt om.

Skal man investere penge eller ændringer for at få de sidste procenter med? Og hvor meget må det koste?

Handler det overhovedet om kroner og øre, eller handler det snarere om, at vi skal forsøge at gøre noget med livskvaliteten for de ældre?

Undersøgelsen vider jo ihvertfald, at dem som har en oplevet høj livskvalitet, og så har en højere tilfredshed.

Det kunne være interessant at grave i de sidste procenter for at finde ud af, hvad der skal til, for at de vil blive tilfredse, og vil det overhovedet være muligt, at få dem til at være tilfredse?

Hvordan ændrer vi livskvaliteten for de ældre, skal der aktiviteter været til.
Handler det om ensomhed og sociale relationer?
Andre bud?

Læserbreve er altid velkomne her på PingvinNyt.dk.

Ovenstående indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning.

Alle indlæg skal overholde de presseetiske regler.


Kunne du lide denne artikel?

Tilmeld dig nyhedsbrevet og modtag nyheder i din indbakke. Det er gratis.



Skolefravær – Vi skal have de funklende øjne tilbage

Skolefravær – Vi skal have de funklende øjne tilbage

Af Frank Iversen, byrådskandidat, Det Konservative Folkeparti ... læs mere
Når du kan SE Skejby – men ikke må komme ind...

Når du kan SE Skejby – men ikke må komme ind…

Af Lone Glarbo, Kandidat til Regionsrådet, Danmarksdemokraterne (Æ), Spidskandidat til KV 25, 8382 Hinnerup ... læs mere
Specialiserede og trygge bosteder

Specialiserede og trygge bosteder

Af Lone Glarbo, kandidat for Danmarksdemokraterne til regionsrådsvalget i Region Midtjylland 2025, Favrskov  ... læs mere
Budgetaftale på plads i Favrskov

Budgetaftale på plads i Favrskov

Bred enighed om budgetaftale for 2026-29 i Favrskov Kommune. Aftalen indeholder både udvidelser og reduktioner, der rammer bredt i kommunens organisation ... læs mere
Kunne direkte dialog give hurtigere afklaring

Kunne direkte dialog give hurtigere afklaring

Af Lone Glarbo, spidskandidat for Danmarksdemokraterne til kommunalvalget i Favrskov 2025 ... læs mere
UGENS NATURBILLEDER nr. 142

UGENS NATURBILLEDER nr. 142

Først på ugen passerede vi efterårsjævndøgn og har dermed sagt farvel til sommeren og velkommen til efteråret. Det betyder også starten på en ny sæson, luften bliver friskere og bladene får glødende farver. 🍁🍂🍁 ... læs mere
Favrskov kan ikke være bekendt at lade 390 unge i stikken

Favrskov kan ikke være bekendt at lade 390 unge i stikken

Af René Schneider, Rækkevej 4, 8370 Hadsten Byrådsmedlem for Det Konservative Folkeparti www.reneschneider.dk rsch@favrskov.dk ... læs mere
Nyt samarbejde giver trivsel og jobmuligheder for personer med ADHD og autisme

Nyt samarbejde giver trivsel og jobmuligheder for personer med ADHD og autisme

To selvstændige specialister er gået sammen om et fælles projekt. Målet er at hjælpe mennesker til at få det bedre til glæde for familier og med værdi for virksomheder. Samarbejdet bygger på en unik kombination af kompetencer ... læs mere
Lokal donation styrker demokrati og unges stemme i Hadsten Hawks

Lokal donation styrker demokrati og unges stemme i Hadsten Hawks

Basketballklubben Hadsten Hawks fik den 23. september 10.000 kr. i lokal donation fra LB Foreningen i Region Midtjylland. Midlerne skal bruges til at etablere et børne- og ungeudvalg, hvor klubbens unge medlemmer får praktisk erfaring med demokrati, samarbejde og beslutningstagning ... læs mere
Hadstens bymidte må ikke afvikles – den skal udvikles

Hadstens bymidte må ikke afvikles – den skal udvikles

Af Michael Jensen Byrådskandidat for Venstre i Favrskov ... læs mere
Loading...