|

Hver fjerde demente medborger i Favrskov får antipsykotisk medicin

Det skriver Jyllands-Posten onsdag på baggrund af data fra Sundhedsdatastyrelsen

Det skriver Jyllands-Posten onsdag på baggrund af data fra Sundhedsdatastyrelsen

Kommunen er blandt de 10 kommuner i Danmark med det højeste forbrug af antipsykotisk medicin til demente over 65 år. Med en andel på 25,4 pct. ligger man langt over den landsdækkende målsætning, som Folketinget har fastsat på 10 pct. for 2025.
Det er virkeligheden i Favrskov Kommune.

Øget risiko for blodpropper og for tidlig død
25 pct. er markant højere end den målestok, der er blevet sat af Sundhedsstyrelsen, som sigter efter at få andelen ned under 10 pct. i 2025.
Sundhedsstyrelsen og Nationalt Videnscenter for Demens advarer mod at anvende antipsykotisk medicin til demente, medmindre det er absolut nødvendigt, da det kan medføre alvorlige bivirkninger. 
På trods af disse advarsler har flere kommuner, herunder Favrskov, været langsomme til at nedbringe forbruget af denne medicin, fremgår det i dagens artikel i Jyllands-Posten.

Til Jyllands-Posten udtaler Ældrerådets formand, Erik Bertelsen: »Vi har rejst spørgsmålet for social- og sundhedsudvalget, og vi blev fortalt, at der arbejdes på at nedbringe forbruget,«
»Men det er vigtigt at huske, at det er lægerne, der ordinerer medicinen, ikke kommunen. Derfor er det nødvendigt med en tættere dialog mellem plejepersonale, læger og pårørende.«

Bertelsen påpeger, at Ældrerådet er bekymret over, at kommunen ligger så højt på listen, især fordi det ikke nødvendigvis betyder, at de demente borgere har et særligt højere behov for medicin i Favrskov end i andre kommuner. Det er derfor en prioritet at finde måder at reducere medicinforbruget på uden at gå på kompromis med beboernes trivsel.
»Vi anerkender, at der er et behov for at bruge medicin i nogle tilfælde, men vi mener, at der bør være et større fokus på alternative løsninger. Vi har set, at andre kommuner, der har arbejdet med alternative metoder, har opnået succes med at nedbringe forbruget.«

Byrådsmedlem Mette Nøhr (C) understreger over for Jyllands-Posten, at politisk vilje og flere ressourcer er nødvendige for at kunne reducere forbruget af antipsykotisk medicin i Favrskov. 
Nøhr påpeger, at kommunen skal tage ansvar og se på, hvordan man kan udvikle pleje- og omsorgsmodeller, som ikke er afhængige af medicin i så høj grad.
»Det er vigtigt, at vi skaber flere muligheder for at afhjælpe de demente på en værdig og respektfuld måde. Vi skal finde løsninger, der tager udgangspunkt i de demente menneskers behov for tryghed, aktiviteter og kontakt.«
Hun fremhæver også, at kommunens nye tiltag ved at afsætte penge til en demenskonsulent er et skridt i den rigtige retning. Demenskonsulenten vil have en central rolle i at vejlede og coache plejepersonalet og dermed sikre, at de demente får den bedst mulige pleje uden overforbrug af medicin.
»Vi skal skabe en kultur i kommunen, hvor vi er åbne for alternative løsninger, og hvor vi giver plejepersonalet de rette ressourcer og værktøjer til at tage de rigtige beslutninger,« siger Nøhr og uddyber:
»Det handler om at give både personalet og de demente borgere de bedste forudsætninger for at trives.«


Kunne du lide denne artikel?

Tilmeld dig nyhedsbrevet og modtag nyheder i din indbakke. Det er gratis.



Et Byens Hus i Ulstrup – en stærk løsning for hele Vestfavrskov

Et Byens Hus i Ulstrup – en stærk løsning for hele Vestfavrskov

Af Lone Glarbo, kandidat til Favrskov Byråd for Danmarksdemokraterne ... læs mere
PRESSEMEDDELELSE:

PRESSEMEDDELELSE:

🌿Stem grønt – og vær sikker på, at din stemme gør en forskel🌿 ... læs mere
Når Liberal Alliance regner baglæns

Når Liberal Alliance regner baglæns

Af borgmester Lars Storgaard (C) ... læs mere
Et sundt Favrskov er et stærkt Favrskov

Et sundt Favrskov er et stærkt Favrskov

Af René Schneider, byrådsmedlem (C), erhvervsordfører i Favrskov Kommune www.reneschneider.dk rsch@favrskov.dk ... læs mere
Ugens anmeldelse fra Favrskov Bibliotekerne

Ugens anmeldelse fra Favrskov Bibliotekerne

Tema: Hyggelæsning November er mørk og kold. Kryb under tæppet med en kop kaffe og få varmen af disse tre romaner anbefalet af Favrskov Bibliotekerne. Af Tina Hagstrøm, Hammel Bibliotek Sexet landsby feel-good Roman. Så er der efterårshygge for alle ... læs mere
Favrskov Kommune har et plejeboligproblem!

Favrskov Kommune har et plejeboligproblem!

Spørgsmålet er, om politikerne har sovet i timen og udskudt problemet? ... læs mere
Bevar og udvid hjemme-pasningsordningen i Favrskov

Bevar og udvid hjemme-pasningsordningen i Favrskov

Af Lone Glarbo, kandidat for Danmarks Demokraterne i Favrskov Kommune ... læs mere
Vellykket ”POLITIKERTRÆF I GADEN”

Vellykket ”POLITIKERTRÆF I GADEN”

Butikkerne i Østergade slog dørene op og inviterede i alt 20 byrådskandidater indenfor i varmen til en politisk snak med kunderne og butiksejerne ... læs mere
Fokus på arbejdsmiljø hos kommunens ansatte

Fokus på arbejdsmiljø hos kommunens ansatte

Af Maria Sørensen, kandidat til byrådet, Enhedslisten Favrskov  ... læs mere
Det er fortsat en god ídé at sortere affaldet

Det er fortsat en god ídé at sortere affaldet

Vi har netop set hvordan Liberal Alliance brugte fantasi-tal fra CEPOS til at postulere at Favrskov Kommune nemt kan spare 30-60 mio. på administrationen. LA foreslår også at man bygger et atomkraftværk i Studstrup, selvom det vil gøre det dyrere ... læs mere
Kulturstøtte i Favrskov – stærkt sammenhold, men vi skal have flere med!

Kulturstøtte i Favrskov – stærkt sammenhold, men vi skal have flere med!

Af René Schneider, byrådsmedlem (C) – Kulturordfører i Favrskov Kommune ... læs mere
Borgmesterkamp i Favrskov: Storgaard i front – men alt kan ske, når kaffen bliver kold

Borgmesterkamp i Favrskov: Storgaard i front – men alt kan ske, når kaffen bliver kold

Der bliver drama i luften – og duften af filterkaffe og kolde håndtryk kommer til at hænge tungt over Favrskov Kommune på valgnatten om bare 10 dage ... læs mere
Loading...