|

Når de gamle byrådspolitikere lover forandring – fra sig selv…: Læserens guide til at undgå at kløjs i fedtet og ufordøjeligt valgflæsk

Af Kasper Kay Petersen, Bestyrelsesmedlem, Liberal Alliance Favrskov

Valgkampen er skudt i gang – og med den følger den velkendte duft af genvalg og varm luft. Byrådspolitikere, der har siddet i årevis, taler igen, som om de lige er ankommet til kommunen. 

Der loves udvikling, trivsel, fællesskab og sammenhæng – som om det var nyheder. Men når de samme mennesker har haft magten i både én, to eller tre valgperioder, så melder spørgsmålet sig:

Hvad er det egentlig de vil?

De siddende politikere har travlt med at rose sig selv og hinanden for “samarbejde”, “stabilitet” og “gode resultater”. Men for de fleste borgere er det svært at se, hvad det konkret er, de hver især har bidraget med.

Hvad gik de til valg på sidst?

Hvad er der rent faktisk blevet leveret på?

Og hvad udestår – efter al den snak om sammenhæng, trivsel og balance?

Svarene er sjældent til at få øje på. Til gengæld er de gode til at gentage de samme løfter, som om tiden stod stille.

Snart vil du møde dem på gader og stræder med flag, balloner og bolsjer til børnene. De vil smile, dele slik ud og fortælle, hvor meget de “brænder for Favrskov.”

Men brug nu chancen til at stille dem et par enkle spørgsmål:

🔹 Hvad gik du til valg på sidst?

🔹 Hvad har du faktisk leveret på?

Hvis svaret udebliver, eller samtalen glider over i de velkendte floskler om fællesskab, balance og trivsel – så ved du, hvad klokken er slået.

Siddende politikere fortjener ikke en stemme, fordi de kan tale i pæne ord. De fortjener den, hvis de ærligt kan vise, hvad de har udrettet, og hvor kommunen er blevet bedre som følge af deres beslutninger.

Men hvis de ikke kan forklare, hvad de har gjort med den magt, de allerede har haft – så er det måske på tide at lade andre få chancen.

Og hvis du er i tvivl om, hvorvidt et udsagn er politik eller bare pynt, så prøv “IKKE-TESTEN”: Sæt ordet “ikke” ind i sætningen.

Hvis det stadig giver mening – så er det måske politik.

Hvis det bliver absurd – så er det bare varm luft.

Eksempler:

Lars Storgaard (C): “Jeg vil arbejde for fællesskab og samarbejde i byrådet.”

→ “Jeg vil ikke arbejde for fællesskab og samarbejde i byrådet.” (Nej vel?)

Isabell Friis Madsen (A): “Vi skal skabe et stærkt erhvervsliv og sikre trivsel.”

→ “Vi skal ikke skabe et stærkt erhvervsliv og ikke sikre trivsel.” (Hvad for noget?)

Thomas Storm (V): “Vores børn og unge skal have adgang til gode dagtilbud og skoler. Vores ældre skal mødes med værdighed og omsorg.”

→ “Vores børn og unge skal ikke have adgang til gode dagtilbud og skoler. Vores ældre skal ikke mødes med værdighed og omsorg.” (Det rene vrøvl)

Kort sagt: Løfter er lette, luftige udsagn er værdiløse. Resultater er tunge. Når du står i stemmeboksen, så læg vægten dér, hvor nogen rent faktisk har leveret.

Og hvis du stadig leder efter svar på, hvad de gamle byrådspolitikere har udrettet, så er det måske bare tid til forandring.

Tid til friske kræfter, nye ideer og politikere, der siger, hvad de mener – og gør, hvad de siger.

Resten er bare genopvarmet valgflæsk – og det har vi fået rigeligt af…

Skriv en kommentar


Kunne du lide denne artikel?

Tilmeld dig nyhedsbrevet og modtag nyheder i din indbakke. Det er gratis.



UGENS NATURBILLEDER nr. 147

UGENS NATURBILLEDER nr. 147

Vi siger farvel til oktober med en tur i skoven, hvor efterårets indtog kan nydes i fulde drag 🍁🧡🍁 ... læs mere
Byzone og lavere hastighed skal skabe større tryghed ved Korsholm Skole

Byzone og lavere hastighed skal skabe større tryghed ved Korsholm Skole

Der er fundet en løsning på den utrygge trafiksituation ved Korsholm Skole. En ny skilteplan, som politiet har godkendt, betyder, at der fremover bliver byzone fra alle sider i krydset Skanderborgvej/Postvej/Damsbrovej ... læs mere
Midtbyen i Hinnerup: Husk at tage borgerne med på råd

Midtbyen i Hinnerup: Husk at tage borgerne med på råd

Det forlyder at forvaltningen arbejder med at konkretisere dele af Midtbyplanen for Hinnerup, nærmere bestemt den del der kaldes for Sydbyen. Det svarer nogenlunde til området mellem banen og Søndergade. Hvad skal der ske her? Og hvem kommer til at ... læs mere
Pres på pasningen i Hinnerup

Pres på pasningen i Hinnerup

Af Lone Glarbo, spidskandidat for Danmarksdemokraterne ... læs mere
Det nye ”reformbyråd” skal formulere visioner for den ønskede fremtid

Det nye ”reformbyråd” skal formulere visioner for den ønskede fremtid

Af Frank Iversen, byrådskandidat, Det Konservative Folkeparti, Favrskov ... læs mere
Lille zoo, stor gavn

Lille zoo, stor gavn

Af Clément Blain, talsperson for Enhedslisten i Favrskov ... læs mere
Mange tilfredse borgere i Favrskov Kommune

Mange tilfredse borgere i Favrskov Kommune

Favrskov Kommune er en af de kommuner i landet, hvor flest borgere er tilfredse med, hvordan kommunen er drevet. Det viser en ny undersøgelse fra Epinion, hvor mere end 100.000 danskere er blevet spurgt ... læs mere
Vestjysk Bank, Sydbank og Arbejdernes Landsbank vil fusionere

Vestjysk Bank, Sydbank og Arbejdernes Landsbank vil fusionere

Vestjysk Bank, Sydbank og Arbejdernes Landsbank har offentliggjort et fælles ønske om at fusionere de tre banker og sammen skabe en ny bank - AL Sydbank ... læs mere
DANSK

DANSK

Af Nis Boesdal ... læs mere
Kampen om lygtepælene

Kampen om lygtepælene

Præcis kl. 12.00 lørdag røg plakaterne op ... læs mere
Liv i bymidten kræver mennesker – ikke flere tomme butikslokaler

Liv i bymidten kræver mennesker – ikke flere tomme butikslokaler

Af René Schneider, Rækkevej 4, 8370 Hadsten Byrådsmedlem for Det Konservative Folkeparti www.reneschneider.dk rsch@favrskov.dk ... læs mere
Loading...