PingvinNyt.dk

Altid først med det sidste!

Log ind

Seneste nyt

Illustration
Fra vores egen verden: PingvinNyt.dk i ”nye klæder”
nyvalgt byråd
Det kommende byråd i Favrskov officielt konstitueret
billede byrådssalen
Lad os handle lokalt – ellers mister vi det, der gør vores byer levende
Eva og Aston
Har vi kønsopdelt svømning i Favrskov Kommune?
vegetables-1584999_1280
Knap 9 ud af 10 ønsker lavere priser på sunde fødevarer
382391ab-5f23-4724-9921-c4a11a0e57cc
Favrskov Kommune nr. 46 på listen: Udfasning af oliefyr inden 2030
woman-4117523_1280
Plejehjemsbeboere giver topplacering til Favrskov
en-mand-med-en-ged-paa-side-251
Ugens anmeldelse fra Favrskov Bibliotekerne
3d221146-ae17-4179-bd1e-e4a10891d8e7-w_960
Aarhus Airport sikret!
AL SYDBANK
AL Sydbank er en realitet – fusionen er godkendt hos aktionærer og myndigheder

61 nye attraktive boliger på vej i Hadsten

Favrskov Kommune har netop sat to nye storparceller til salg i det sydlige Hadsten, der tilsammen giver mulighed for opførelse af 61 mindre boliger. Byrådet ønsker byggeri af høj kvalitet og i varierende etagehøjde

Der er stor efterspørgsel på boliger i Hadsten. For at imødekomme efterspørgslen har Favrskov Kommune for nyligt udbudt 48 nye byggegrunde på den populære villavej Munkebakken, og nu imødekommer kommunen også efterspørgslen på mindre boliger i Hadsten ved at udbyde to nye storparceller til salg.

De to storparceller er beliggende centralt i et stort blandet boligområde i det sydlige Hadsten, hvor der igennem de seneste år er opført et stort antal villaer, og hvor den integrerede institution Børnehuset Grønnebakken slog dørene op i sommeren 2025.

Byrådet i Favrskov Kommune ønsker, at der på storparcellerne opføres op til 61 boliger fordelt på bygninger med en varierende højde fra 1 til 3 etager. Der vil i vurderingen af de indkomne tilbud blive lagt vægt på både pris og kvalitet med henblik på at sikre attraktive og æstetiske byggerier.

Storparcellerne, der får adresserne Grønnebakken 1 og 49, er netop sendt i udbud med budfrist 15. januar 2025.

Du kan læse mere om storparcellerne på favrskov.dk/hadsten.

 

Kommentar fra byrådskandidat Peder Meyhoff (ø)::

Rigtig godt. Begge grunde skal bebygges med noget bofællesskabsagtigt. Dog ser det ikke ud til at fælleshusene bliver store nok til at rumme køkken, spisesal, gæsteværelser, legerum, vaskeri, hobbyværksted og hvad der ellers kan være relevant

Del denne nyhed:

Fik du læst?

nyvalgt byråd
Det kommende byråd i Favrskov officielt konstitueret
Eva og Aston
Har vi kønsopdelt svømning i Favrskov Kommune?
382391ab-5f23-4724-9921-c4a11a0e57cc
Favrskov Kommune nr. 46 på listen: Udfasning af oliefyr inden 2030
woman-4117523_1280
Plejehjemsbeboere giver topplacering til Favrskov