PingvinNyt.dk

Altid først med det sidste!

Log ind

Seneste nyt

Illustration
Fra vores egen verden: PingvinNyt.dk i ”nye klæder”
nyvalgt byråd
Det kommende byråd i Favrskov officielt konstitueret
billede byrådssalen
Lad os handle lokalt – ellers mister vi det, der gør vores byer levende
Eva og Aston
Har vi kønsopdelt svømning i Favrskov Kommune?
vegetables-1584999_1280
Knap 9 ud af 10 ønsker lavere priser på sunde fødevarer
382391ab-5f23-4724-9921-c4a11a0e57cc
Favrskov Kommune nr. 46 på listen: Udfasning af oliefyr inden 2030
woman-4117523_1280
Plejehjemsbeboere giver topplacering til Favrskov
en-mand-med-en-ged-paa-side-251
Ugens anmeldelse fra Favrskov Bibliotekerne
3d221146-ae17-4179-bd1e-e4a10891d8e7-w_960
Aarhus Airport sikret!
AL SYDBANK
AL Sydbank er en realitet – fusionen er godkendt hos aktionærer og myndigheder

Debatindlæg: Valget skal afgøres af vælgerne – ikke af personfnidder

Nu nærmer valgdagen sig, og vi i Dansk Folkeparti håber, at politikerne i hele kommunen vil huske, hvad det egentlig handler om: At respektere demokratiet og de aftaler, man frivilligt har indgået

Et kommunalvalg er vælgernes mulighed for at udtrykke, hvilke værdier, prioriteter og visioner de ønsker for deres lokalområde. Derfor må valgets udfald aldrig blive et resultat af interne konflikter, skrøbelige egoer eller taktiske manøvrer, der underminerer det mandat, vælgerne forsøger at give. Og her spiller valgforbund en helt central rolle.

I Favrskov har Blå Blok indgået et valgforbund. Et valgforbund er et teknisk samarbejde, hvor partierne står sammen om den matematiske fordeling af mandater. Det handler om at sikre, at vælgernes stemmer ikke går tabt, men tæller mest muligt i det endelige resultat. I Blå Blok har vi alle skrevet under på, at vi respekterer valgforbundets resultat – og at vi peger på en blå borgmester, hvis vælgerne giver os opbakningen til det.

Det gør det endnu vigtigere, at man efter valget står ved de aftaler, man har indgået før valget. Når partier har sagt ja til et valgforbund, så har man også sagt ja til at acceptere udfaldet – uanset om det lige rammer ens egen personlige ambition eller ej.

Vælgerne skal kunne stole på, at deres stemmer bliver brugt på den måde, der er blevet lovet. Demokratiet fungerer kun, hvis aftaler bliver respekteret – også når det ikke er bekvemt.

Derfor håber vi, at alle partier går ind i valgkampens afsluttende dage med ro, respekt og vilje til at spille efter de reglerne, som vi sammen har sat. Valget skal afgøres af vælgerne-ikke af fnidder i kulisserne.

Med venlig hilsen

Mercedes Czank, formand Dansk Folkeparti 

Eva Damsgaard, næstformand Dansk Folkeparti 

Bestyrelsesmedlem Aston Mott Braham 

Bestyrelsesmedlem Ole Nørlem

Læserbreve er altid velkomne her på nyhjemmeside.pingvinnyt.dk/.

Ovenstående indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning.

Alle indlæg skal overholde de presseetiske regler.

 

Del denne nyhed:

Fik du læst?

nyvalgt byråd
Det kommende byråd i Favrskov officielt konstitueret
Eva og Aston
Har vi kønsopdelt svømning i Favrskov Kommune?
382391ab-5f23-4724-9921-c4a11a0e57cc
Favrskov Kommune nr. 46 på listen: Udfasning af oliefyr inden 2030
3d221146-ae17-4179-bd1e-e4a10891d8e7-w_960
Aarhus Airport sikret!