Af Charlotte Green, byrådsmedlem og folketingskandidat:
Et nyt år står for døren og alt tegner til et spændende et af slagsen 😊 Senest i oktober måned skal der være Folketingsvalg, et valg, der lige nu tegner ret åbent. Men 2026 er også et år, hvor den nuværende regerings mange reformer skal føres ud i livet. 
Udrulning af ældreloven og Sundhedsreformen, Arbejdsmarkedsreform, Grøn Trepart, Folkeskolens kvalitetsprogram og reform af ungdoms- og erhvervsuddannelserne. Det er mange ting på én gang og mange samtidige ændringer i samfundet.
Kan vi følge med?
Jeg kender udfordringerne med de mange nye arbejdsgange og ny regler fra den kommunale virkelig som byrådsmedlem og den regionale virkelighed som ansat overlæge. Alle reformer har nogle dele, som ikke er gennemtænkte, og noget som skal være anderledes for virke efter hensigten. Samtidig skal vi tage den nye trussel udefra seriøst og tænke beredskab ind. Jeg tror på, at de mange forandringer kan gøre tingene bedre, men det er vigtigt at holde fokus og at inddrage borgernes input fra virkeligheden fra starten. Så alle reformerne kommer til at virke som forbedringer for dem det handler om.
Jeg stiller op til Folketinget for at kunne sætte mit præg på, hvordan de mange ændringer føres ud i livet. En appetit på at få gjort tingene rigtigt fra starten, få rettet til, hvor der var fejlskud.
*Godt nytår
Læserbreve er altid velkomne her på PingvinNyt.dk.
Ovenstående indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning.
Alle indlæg skal overholde de presseetiske regler.