PingvinNyt.dk

Altid først med det sidste!

Log ind

Seneste nyt

Illustration
Fra vores egen verden: PingvinNyt.dk i ”nye klæder”
nyvalgt byråd
Det kommende byråd i Favrskov officielt konstitueret
billede byrådssalen
Lad os handle lokalt – ellers mister vi det, der gør vores byer levende
Eva og Aston
Har vi kønsopdelt svømning i Favrskov Kommune?
vegetables-1584999_1280
Knap 9 ud af 10 ønsker lavere priser på sunde fødevarer
382391ab-5f23-4724-9921-c4a11a0e57cc
Favrskov Kommune nr. 46 på listen: Udfasning af oliefyr inden 2030
woman-4117523_1280
Plejehjemsbeboere giver topplacering til Favrskov
en-mand-med-en-ged-paa-side-251
Ugens anmeldelse fra Favrskov Bibliotekerne
3d221146-ae17-4179-bd1e-e4a10891d8e7-w_960
Aarhus Airport sikret!
AL SYDBANK
AL Sydbank er en realitet – fusionen er godkendt hos aktionærer og myndigheder

Fokus på arbejdsmiljø hos kommunens ansatte

Af Maria Sørensen, kandidat til byrådet, Enhedslisten Favrskov 

Lad os i Favrskov Kommune inspirere af erfaringer fra det engelske sundhedsvæsen og sætte mere fokus på medarbejdernes trivsel og sundhed. Favrskov Kommune bør tilbyde nødvendige tiltag, i de perioder af medarbejdernes liv, hvor der kan være behov for særlige hensyn fx i overgangsalderen. Nye undersøgelser viser, at mange flere kvinder end tidligere antaget oplever symptomer i overgangsalderen, og samtidig at flere oplever gener i en mere alvorlig grad.

I Region Hovedstaden arbejdes der aktuelt på at implementere forskellige rettigheder til medarbejdere i overgangsalderen og man er lige nu er i gang med at undersøge, hvilke konkrete tiltag der er behov for. Det kunne fx være mulighed for fleksible vagter og individuelt aftalte vagtplaner. Det er et paradigmeskifte, hvor kvinders sundhed og ændringer i sundhedstilstanden endelig tages alvorligt. Det mener jeg, vi også bør gøre i Favrskov Kommune.

Kommunen skal som arbejdsplads sikre gode arbejdsvilkår til de ca. 3.800 ansatte og her mener jeg, at en del af det må være at tilbyde fleksibilitet, støtte og rummelighed overfor de forskellige livsfaser mennesker går igennem: familiebegivenheder, sygdom, aldring eller hormonelle og fysiske forandringer.

Favrskov Kommune kan gøre endnu mere for at være en attraktiv arbejdsplads, som kan konkurrere med vores nabokommuner, både når det kommer til løn, opkvalificering og arbejdsvilkår.

Når vi styrker arbejdsmiljøet og vilkårene for medarbejderne, kommer det både velfærden for borgerne og medarbejderne til gavn, ligesom det er enormt vigtigt for kommunen som arbejdsgiver.

Ved sygdom, opsigelse og rekruttering betyder det økonomiske omkostninger og ikke mindst menneskelige omkostninger. Det har i høj grad også stor betydning i forhold til den tillid og relation borgerne opbygger til medarbejderne, som gør en kæmpe forskel hver dag rundt om i vores kommune.

Læserbreve er altid velkomne her på nyhjemmeside.pingvinnyt.dk/.

Ovenstående indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning.

Alle indlæg skal overholde de presseetiske regler.

Del denne nyhed:

Fik du læst?

Illustration
Fra vores egen verden: PingvinNyt.dk i ”nye klæder”
nyvalgt byråd
Det kommende byråd i Favrskov officielt konstitueret
Eva og Aston
Har vi kønsopdelt svømning i Favrskov Kommune?
382391ab-5f23-4724-9921-c4a11a0e57cc
Favrskov Kommune nr. 46 på listen: Udfasning af oliefyr inden 2030