|

Prorussisk propaganda og desinformation bruges i engelskundervisningen på to folkeskoler i Favrskov Kommune

Skoleavisen “The School Times” er målrettet engelskundervisning af elever i 8. – 10. klasse, men ifølge eksperter er den fyldt med desinformation og prorussisk propaganda

Skoleavisen “The School Times” er målrettet engelskundervisning af elever i 8. - 10. klasse, men ifølge eksperter er den fyldt med desinformation og prorussisk propaganda

AI-genereret illustration

EU er modstandere af fred”, og ”Rusland kæmper for at stoppe krisen i Ukraine”. Sådan lyder budskabet i undervisningsmateriale, som ifølge bagmanden er udbredt til flere hundrede elever i danske skoler.

Mindst 137 danske folkeskoler, herunder to folkeskoler i Favrskov Kommune, har inden for de seneste år haft abonnement på den omdiskuterede skoleavis ”The School Times”, som ifølge flere eksperter fører åbenlys russisk propaganda.

Det er Jyllands-Postens undersøgende journalist, Ronja Pilgaard, som har undersøgt sagen.

Det seneste år har man blandt andet kunnet læse, at EU, “som startede som et fredsprojekt efter Anden Verdenskrig, nu er modstander af fred”. Ligesom man i en udgave fra efteråret 2024 kan læse, at en proukrainsk lejesoldat forsøgte at slå USA’s præsident, Donald Trump, ihjel i september. Der er ingen vestlige medier, som har beskrevet manden bag attentatforsøget, Ryan Wesley Routh, som lejesoldat. Det har til gengæld den tidligere præsident for Rusland Dmitrij Medvedev.

Under titlen ”Giving Peace a Chance” beskriver avisen også, hvordan Rusland i 2022 besluttede “endelig at sende 90.000 soldater ind i Ukraine for at stoppe konflikten i Østukraine”. Altså ikke for at invadere landet, sådan som man normalt taler om krigen i Ukraine, men for at stoppe en konflikt.

Ekspert og minister undsiger brugen af ”The School Times”                            Når danske folkeskoleelever bliver undervist i disse russiske narrativer, passer det rigtig godt ind i Ruslands kram, siger Katrine Stevnhøj, som er ph.d. i ruslandsstudier og ekspert i russiske og ukrainske samfundsforhold: ”De har en klar interesse i at påvirke befolkningerne i Europa, som støtter Ukraine, og måske i særlig høj grad et land som Danmark, som er blandt de største bidragydere til Ukraine i forhold til vores størrelse”, udtaler hun til Jyllands Posten.

For en uge siden betonede børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye (S), at det er op til den enkelte skole at vælge undervisningsmateriale. Men nu understreger ministeren i et skriftligt svar til Jyllands-Posten, ”at der selvfølgelig ikke skal spredes »russiske løgne« i folkeskolens undervisning.”

PingvinNyt.dk har søgt om aktindsigt i, hvilke to folkeskoler i Favrskov Kommune som benytter ”The School Times”, ligesom vi har bedt om en kommenter fra udvalgsformanden for Børne- og Skoleudvalget, Flemming Nørgaard.

Udvalgsformanden melder hus forbi                                                                     På spørgsmålet om en kommentar til to skolers brug af ”The School Times” i engelskundervisninger, udtaler formanden for Børne- og Skoleudvalget, Flemming Nørgaard (V) til PingvinNyt.dk:                                                                                Det har jeg ingen kommentar til på nuværende tidspunkt. Skolerne i Favrskov er i høj grad decentrale, hvor skoleledelse og skolebestyrelse har maksimal indflydelse på undervisningen. Det har jeg tillid til, at de gør på en måde, hvor de også generelt er opmærksomme og kritiske i forhold til kildevurdering.”

Påskeferie i forvaltningen                                                                                    Børn og Kultur Sekretariatet har meddelt PingvinNyt.dk, at man pga. påskeferie først kan tage stilling til anmodningen om aktindsigt om at oplyse navnene på de to skoler i Favrskov, der abonnerer og underviser efter ”The School Times”, sidst i uge 17.

 


Kunne du lide denne artikel?

Tilmeld dig nyhedsbrevet og modtag nyheder i din indbakke. Det er gratis.



Skolefravær – Vi skal have de funklende øjne tilbage

Skolefravær – Vi skal have de funklende øjne tilbage

Af Frank Iversen, byrådskandidat, Det Konservative Folkeparti ... læs mere
Når du kan SE Skejby – men ikke må komme ind...

Når du kan SE Skejby – men ikke må komme ind…

Af Lone Glarbo, Kandidat til Regionsrådet, Danmarksdemokraterne (Æ), Spidskandidat til KV 25, 8382 Hinnerup ... læs mere
Specialiserede og trygge bosteder

Specialiserede og trygge bosteder

Af Lone Glarbo, kandidat for Danmarksdemokraterne til regionsrådsvalget i Region Midtjylland 2025, Favrskov  ... læs mere
Budgetaftale på plads i Favrskov

Budgetaftale på plads i Favrskov

Bred enighed om budgetaftale for 2026-29 i Favrskov Kommune. Aftalen indeholder både udvidelser og reduktioner, der rammer bredt i kommunens organisation ... læs mere
Kunne direkte dialog give hurtigere afklaring

Kunne direkte dialog give hurtigere afklaring

Af Lone Glarbo, spidskandidat for Danmarksdemokraterne til kommunalvalget i Favrskov 2025 ... læs mere
UGENS NATURBILLEDER nr. 142

UGENS NATURBILLEDER nr. 142

Først på ugen passerede vi efterårsjævndøgn og har dermed sagt farvel til sommeren og velkommen til efteråret. Det betyder også starten på en ny sæson, luften bliver friskere og bladene får glødende farver. 🍁🍂🍁 ... læs mere
Favrskov kan ikke være bekendt at lade 390 unge i stikken

Favrskov kan ikke være bekendt at lade 390 unge i stikken

Af René Schneider, Rækkevej 4, 8370 Hadsten Byrådsmedlem for Det Konservative Folkeparti www.reneschneider.dk rsch@favrskov.dk ... læs mere
Nyt samarbejde giver trivsel og jobmuligheder for personer med ADHD og autisme

Nyt samarbejde giver trivsel og jobmuligheder for personer med ADHD og autisme

To selvstændige specialister er gået sammen om et fælles projekt. Målet er at hjælpe mennesker til at få det bedre til glæde for familier og med værdi for virksomheder. Samarbejdet bygger på en unik kombination af kompetencer ... læs mere
Lokal donation styrker demokrati og unges stemme i Hadsten Hawks

Lokal donation styrker demokrati og unges stemme i Hadsten Hawks

Basketballklubben Hadsten Hawks fik den 23. september 10.000 kr. i lokal donation fra LB Foreningen i Region Midtjylland. Midlerne skal bruges til at etablere et børne- og ungeudvalg, hvor klubbens unge medlemmer får praktisk erfaring med demokrati, samarbejde og beslutningstagning ... læs mere
Hadstens bymidte må ikke afvikles – den skal udvikles

Hadstens bymidte må ikke afvikles – den skal udvikles

Af Michael Jensen Byrådskandidat for Venstre i Favrskov ... læs mere
Loading...