|

Vestjysk Bank, Sydbank og Arbejdernes Landsbank vil fusionere

Vestjysk Bank, Sydbank og Arbejdernes Landsbank har offentliggjort et fælles ønske om at fusionere de tre banker og sammen skabe en ny bank – AL Sydbank

AL Sydbank bygger på de tre bankers styrkepositioner inden for erhverv og privat med en meget stærk forankring i lokalområderne.

Med AL Sydbank ønsker vi at bygge på det stærke fælles værdigrundlag fra Vestjysk Bank, Sydbank og Arbejdernes Landsbank, der udspringer af ordentlighed, kundefokus, nærvær, medarbejderengagement, respekt for aktionærer og samfundsmæssig ansvarlighed.

Vestjysk Banks kultur og værdier vil leve videre i AL Sydbank, og vi vil være med til at sætte vores aftryk, bl.a. vil adm. direktør i Vestjysk Bank Peter Hupfeld fortsætte i den nye banks direktion.

“Alle vores kundeforhold fortsætter på uændret vis frem til, at fusionen er endelig. Det betyder, at der ikke vil være nogle ændringer i produkter, vilkår, services indtil da. Som kunde skal du derfor heller ikke foretage dig noget. Alle kunder vil få samme gode oplevelse som i dag.”

Om fusionen udtaler bestyrelsesformand i Vestjysk Bank, Kim Duus:

I Vestjysk Bank er vi glade for at være en del af fusionen. Det er en fusion, der lægger brikkerne i den danske finanssektor helt anderledes, og hvor Vestjysk Bank kommer med et klart og tydeligt bidrag.  Aftalen betyder, at Vestjysk Banks minoritetsaktionærer får en rimelig og tilfredsstillende pris, at vi bliver repræsenteret i AL Sydbanks direktion, og at den nye bank fortsat vil være markant til stede i det, der i dag er Vestjysk Banks markedsområde,” Kim Duus, bestyrelsesformand, Vestjysk Bank.

Fusionen forventes at være endelig inden for få måneder.

Skriv en kommentar


Kunne du lide denne artikel?

Tilmeld dig nyhedsbrevet og modtag nyheder i din indbakke. Det er gratis.



UGENS NATURBILLEDER nr. 147

UGENS NATURBILLEDER nr. 147

Vi siger farvel til oktober med en tur i skoven, hvor efterårets indtog kan nydes i fulde drag 🍁🧡🍁 ... læs mere
Byzone og lavere hastighed skal skabe større tryghed ved Korsholm Skole

Byzone og lavere hastighed skal skabe større tryghed ved Korsholm Skole

Der er fundet en løsning på den utrygge trafiksituation ved Korsholm Skole. En ny skilteplan, som politiet har godkendt, betyder, at der fremover bliver byzone fra alle sider i krydset Skanderborgvej/Postvej/Damsbrovej ... læs mere
Midtbyen i Hinnerup: Husk at tage borgerne med på råd

Midtbyen i Hinnerup: Husk at tage borgerne med på råd

Det forlyder at forvaltningen arbejder med at konkretisere dele af Midtbyplanen for Hinnerup, nærmere bestemt den del der kaldes for Sydbyen. Det svarer nogenlunde til området mellem banen og Søndergade. Hvad skal der ske her? Og hvem kommer til at ... læs mere
Pres på pasningen i Hinnerup

Pres på pasningen i Hinnerup

Af Lone Glarbo, spidskandidat for Danmarksdemokraterne ... læs mere
Det nye ”reformbyråd” skal formulere visioner for den ønskede fremtid

Det nye ”reformbyråd” skal formulere visioner for den ønskede fremtid

Af Frank Iversen, byrådskandidat, Det Konservative Folkeparti, Favrskov ... læs mere
Lille zoo, stor gavn

Lille zoo, stor gavn

Af Clément Blain, talsperson for Enhedslisten i Favrskov ... læs mere
Mange tilfredse borgere i Favrskov Kommune

Mange tilfredse borgere i Favrskov Kommune

Favrskov Kommune er en af de kommuner i landet, hvor flest borgere er tilfredse med, hvordan kommunen er drevet. Det viser en ny undersøgelse fra Epinion, hvor mere end 100.000 danskere er blevet spurgt ... læs mere
DANSK

DANSK

Af Nis Boesdal ... læs mere
Kampen om lygtepælene

Kampen om lygtepælene

Præcis kl. 12.00 lørdag røg plakaterne op ... læs mere
Liv i bymidten kræver mennesker – ikke flere tomme butikslokaler

Liv i bymidten kræver mennesker – ikke flere tomme butikslokaler

Af René Schneider, Rækkevej 4, 8370 Hadsten Byrådsmedlem for Det Konservative Folkeparti www.reneschneider.dk rsch@favrskov.dk ... læs mere
Loading...