|

Vi skal øge stoltheden ved at arbejde i psykiatrien

Af Lone Glarbo Danmarksdemokraterne. 
Spidskandidat til KV25 i Favrskov Kommune
Kandidat til RV25 i RegionMidt 

Når man arbejder med syge som ikke har en fysisk synlig sårbarhed, så har man, også her, et kæmpe stort ansvar for andres ve og vel.

Det betyder så meget, at vi anerkendes af vores medmennesker, vores familie, venner, tilfældige vi møder ved køen i Rema. Vi har alle behov for at kunne ranke ryggen.

Behandlingen er helt afgørende for, om den psykiatriske patient forbliver patient, om personen bliver det igen, og hvor længe der evt. går, før det sker igen.

Der mangler medarbejdere i psykiatrien, både psykiatere, læger, pædagoger, elever og sikkert også andre.

Jeg har mødt mange dedikerede medarbejdere i psykiatrien, men der mangler folk.

Der mangler økonomiske midler. Det kan IKKE klares med ord og strukturelle omlægninger.

Vi er ganske enkelt nødt til at have mere fokus på udredning, for at kunne forstå, hvorfor psykisk sårbare reagerer som de gør. Der skal sættes ind med at uddanne det rigtige kvalificerede personale.

Måske en rigtig god ide, hvis alle vi politikere prøvede et par døgn på en psykiatrisk afdeling. Såfremt det ville kunne foregå uden gener for dem som har en berettiget plads. Det er jo så det næste problem, der mangler nemlig pladser, så den fornødne behandling kan finde plads.

Derfor er det så bekymrende, at antallet af ansøgere til velfærdsuddannelserne også er faldet meget i år.

Rigtig mange patienter, f.eks. en alkoholiker, som indlægges på psyk. på Skejby, udskrives når de er afrusede. Der skal jo ikke et professorat til for at regne ud, hvad der sker 5 minutter efter, at vedkommende er stået af bussen ved Føtex.

Når vi såkaldt “normale”, så møder den berusede i gadebilledet, så skylder vi vedkommende lige at tænke, bare 5 sek på, hvorfor vedkommende er havnet lige der.

Det er indlysende, at udredningen skal ske eller påbegyndes når barnet er ganske lille og hvis mistanken opstår allerede der. Dette opråb handler om voksenpsykiatrien.

Læserbreve er altid velkomne her på PingvinNyt.dk.

Ovenstående indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning.

Alle indlæg skal overholde de presseetiske regler.


Kunne du lide denne artikel?

Tilmeld dig nyhedsbrevet og modtag nyheder i din indbakke. Det er gratis.



Skolefravær – Vi skal have de funklende øjne tilbage

Skolefravær – Vi skal have de funklende øjne tilbage

Af Frank Iversen, byrådskandidat, Det Konservative Folkeparti ... læs mere
Når du kan SE Skejby – men ikke må komme ind...

Når du kan SE Skejby – men ikke må komme ind…

Af Lone Glarbo, Kandidat til Regionsrådet, Danmarksdemokraterne (Æ), Spidskandidat til KV 25, 8382 Hinnerup ... læs mere
Specialiserede og trygge bosteder

Specialiserede og trygge bosteder

Af Lone Glarbo, kandidat for Danmarksdemokraterne til regionsrådsvalget i Region Midtjylland 2025, Favrskov  ... læs mere
Budgetaftale på plads i Favrskov

Budgetaftale på plads i Favrskov

Bred enighed om budgetaftale for 2026-29 i Favrskov Kommune. Aftalen indeholder både udvidelser og reduktioner, der rammer bredt i kommunens organisation ... læs mere
Kunne direkte dialog give hurtigere afklaring

Kunne direkte dialog give hurtigere afklaring

Af Lone Glarbo, spidskandidat for Danmarksdemokraterne til kommunalvalget i Favrskov 2025 ... læs mere
UGENS NATURBILLEDER nr. 142

UGENS NATURBILLEDER nr. 142

Først på ugen passerede vi efterårsjævndøgn og har dermed sagt farvel til sommeren og velkommen til efteråret. Det betyder også starten på en ny sæson, luften bliver friskere og bladene får glødende farver. 🍁🍂🍁 ... læs mere
Favrskov kan ikke være bekendt at lade 390 unge i stikken

Favrskov kan ikke være bekendt at lade 390 unge i stikken

Af René Schneider, Rækkevej 4, 8370 Hadsten Byrådsmedlem for Det Konservative Folkeparti www.reneschneider.dk rsch@favrskov.dk ... læs mere
Nyt samarbejde giver trivsel og jobmuligheder for personer med ADHD og autisme

Nyt samarbejde giver trivsel og jobmuligheder for personer med ADHD og autisme

To selvstændige specialister er gået sammen om et fælles projekt. Målet er at hjælpe mennesker til at få det bedre til glæde for familier og med værdi for virksomheder. Samarbejdet bygger på en unik kombination af kompetencer ... læs mere
Lokal donation styrker demokrati og unges stemme i Hadsten Hawks

Lokal donation styrker demokrati og unges stemme i Hadsten Hawks

Basketballklubben Hadsten Hawks fik den 23. september 10.000 kr. i lokal donation fra LB Foreningen i Region Midtjylland. Midlerne skal bruges til at etablere et børne- og ungeudvalg, hvor klubbens unge medlemmer får praktisk erfaring med demokrati, samarbejde og beslutningstagning ... læs mere
Hadstens bymidte må ikke afvikles – den skal udvikles

Hadstens bymidte må ikke afvikles – den skal udvikles

Af Michael Jensen Byrådskandidat for Venstre i Favrskov ... læs mere
Loading...