|

Hvorfor spurgte byrådet ikke borgerne?

Byrådet har netop vedtaget at renovere Storegade i Hinnerup. Det er tiltrængt, og der er også gode ting i planen. Men byrådets flertal løser ikke det største problem ved Storegade – bilerne. Hvis vi skal have en hyggelig midtby med plads til fx udeservering om sommeren, skal bilerne væk fra den sydlige del af Storegade. Det er i hvert fald hvad jeg mener. Desværre ved vi ikke hvad borgerne i Hinnerup ønsker. For de er nemlig ikke blevet spurgt. Byrådet har kun lyttet til Handelsstandsforeningen.

Storegade i Hinnerup. Også fremover kommer der til at køre og parkere biler her.

Når jeg bliver (rigtig) gammel og flytter ind til midtbyen i Hinnerup, drømmer jeg om at sidde på en fortovscafé ud for Bagergården på Storegade og drikke en kop kaffe med en lækker kage til. Men den drøm har byrådet blokeret for. De vil fortsat have biler på Storegade. Også på den sydlige ende af gaden – her hvor man ellers fint kunne lave et område med udendørs sommercafé og også andre former for servering.

Men det blev et nej fra byrådets flertal. De vil ikke se fremad og se nye muligheder. De vil kun se tilbage.

Man kunne have lavet et kompromis, fx så der godt måtte/kunne køre biler igennem om formiddagen. Og om vinteren. Man kunne jo sætte nogle hæve-sænke-steler op for enden af Storegade, så man på den måde kunne begrænse biltrafikken til bestemte tidspunkter. Og man kunne i det mindste lave et forsøg. Men nej, vejen forbliver bilernes.

Byrådet har også vedtaget at cykelstierne skal være bredere. Det er godt. Men. Til gengæld bliver fortovene smallere. Også her valgte byrådet at prioritere bilerne. Man kunne jo sagtens lave bredere cykelstier uden at gøre fortovene smallere. Men det havde selvfølgelig gjort kørebanen med p-arealerne smallere. Og byrådets flertal vil åbenbart ikke genere bilisterne. De skal fortsat have lov til at køre ind ad Storegade selvom der er udmærkede alternativer.

Selvfølgelig er det tiltrængt at gøre noget med Storegade. Men resultatet er ærlig talt skuffende.

Det er også skuffende at byrådet ikke har villet besvære sig med at spørge borgerne i Hinnerup. Måske er det kun mig der drømmer om at drikke kaffe i solen på Storegade. Men måske er der mange andre der har samme drøm. Det får vi aldrig at vide. Vi får heller aldrig at vide hvad fodgængerne mener om at fortovene nu bliver smallere.


Kunne du lide denne artikel?

Tilmeld dig nyhedsbrevet og modtag nyheder i din indbakke. Det er gratis.



Soloselvstændige er ikke alene!

Soloselvstændige er ikke alene!

Af Frank Iversen, Byrådskandidat Det konservative Folkeparti ... læs mere
Et Byens Hus i Ulstrup – en stærk løsning for hele Vestfavrskov

Et Byens Hus i Ulstrup – en stærk løsning for hele Vestfavrskov

Af Lone Glarbo, kandidat til Favrskov Byråd for Danmarksdemokraterne ... læs mere
PRESSEMEDDELELSE:

PRESSEMEDDELELSE:

🌿Stem grønt – og vær sikker på, at din stemme gør en forskel🌿 ... læs mere
Når Liberal Alliance regner baglæns

Når Liberal Alliance regner baglæns

Af borgmester Lars Storgaard (C) ... læs mere
Et sundt Favrskov er et stærkt Favrskov

Et sundt Favrskov er et stærkt Favrskov

Af René Schneider, byrådsmedlem (C), erhvervsordfører i Favrskov Kommune www.reneschneider.dk rsch@favrskov.dk ... læs mere
Ugens anmeldelse fra Favrskov Bibliotekerne

Ugens anmeldelse fra Favrskov Bibliotekerne

Tema: Hyggelæsning November er mørk og kold. Kryb under tæppet med en kop kaffe og få varmen af disse tre romaner anbefalet af Favrskov Bibliotekerne. Af Tina Hagstrøm, Hammel Bibliotek Sexet landsby feel-good Roman. Så er der efterårshygge for alle ... læs mere
Favrskov Kommune har et plejeboligproblem!

Favrskov Kommune har et plejeboligproblem!

Spørgsmålet er, om politikerne har sovet i timen og udskudt problemet? ... læs mere
Bevar og udvid hjemme-pasningsordningen i Favrskov

Bevar og udvid hjemme-pasningsordningen i Favrskov

Af Lone Glarbo, kandidat for Danmarks Demokraterne i Favrskov Kommune ... læs mere
Vellykket ”POLITIKERTRÆF I GADEN”

Vellykket ”POLITIKERTRÆF I GADEN”

Butikkerne i Østergade slog dørene op og inviterede i alt 20 byrådskandidater indenfor i varmen til en politisk snak med kunderne og butiksejerne ... læs mere
Fokus på arbejdsmiljø hos kommunens ansatte

Fokus på arbejdsmiljø hos kommunens ansatte

Af Maria Sørensen, kandidat til byrådet, Enhedslisten Favrskov  ... læs mere
Det er fortsat en god ídé at sortere affaldet

Det er fortsat en god ídé at sortere affaldet

Vi har netop set hvordan Liberal Alliance brugte fantasi-tal fra CEPOS til at postulere at Favrskov Kommune nemt kan spare 30-60 mio. på administrationen. LA foreslår også at man bygger et atomkraftværk i Studstrup, selvom det vil gøre det dyrere ... læs mere
Kulturstøtte i Favrskov – stærkt sammenhold, men vi skal have flere med!

Kulturstøtte i Favrskov – stærkt sammenhold, men vi skal have flere med!

Af René Schneider, byrådsmedlem (C) – Kulturordfører i Favrskov Kommune ... læs mere
Loading...