Af Lone Glarbo, Danmarksdemokraterne 
Hvis vi i Danmark ønsker udvikling i landdistrikterne og de mere tyndt befolkede områder, må vi også se på de barrierer, der i praksis bremser udviklingen. En af dem er arkæologiske udgravninger.
I den vestlige del af Favrskov Kommune, eksempelvis omkring Ulstrup, ligger grundpriserne typisk mellem ca. 249.000 og 375.000 kroner. Når arkæologiudgifter på flere hundrede tusinde kroner lægges oveni, stiger prisen markant i procent. Det kan være forskellen på, om en udstykning bliver gennemført – eller opgivet.
Det gør det ikke mere rimeligt, at det er kommuner eller private udstykkere, der skal betale. Udgiften er uforudsigelig, man kender ikke størrelsen på forhånd, og man har ingen reel indflydelse på omfanget. Når beslutningen om at grave træffes af museet på statens vegne, men regningen sendes videre, opleves systemet som en blankocheck.
Samtidig er det relevant at spørge, om det altid er hensigtsmæssigt at fortsætte omfattende udgravninger, hvis der forventes fund, vi allerede har meget store mængder af – som mønter eller almindelige lerkarskår. Gentagelser uden væsentlig ny viden bør ikke udløse store udgifter.
Arkæologi er en national opgave, og gevinsten – hvis der er en – er også national. Derfor bør staten betale, eller som minimum indføre klare lofter og medfinansiering. Ellers risikerer arkæologi at fungere som en ekstra skat på billige byggegrunde – og dermed på landdistrikterne.
Lone Glarbo, Byrådsmedlem i Favrskov Kommune, Folketingskandidat for Danmarksdemokraterne
Læserbreve er altid velkomne her på PingvinNyt.dk.
Ovenstående indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning.
Alle indlæg skal overholde de presseetiske regler.