|

Frivillige har mere brug for praktisk hjælp end for skulderklap

Af Clément Blain

Jeg begyndte at hjælpe til i foreninger, før jeg fyldte 10 år. Jeg er 36 år og er aldrig rigtig stoppet siden. Så når jeg ser tilbage på mine forskellige foreningserfaringer i Frankrig, Albanien, Danmark og med Storbritannien inden for sport, kultur, handicap, uddannelse og humanitær hjælp, kan jeg kun være enig i, at foreninger spiller en afgørende rolle for at opretholde aktive og modstandsdygtige fællesskaber i byer og landsbyer.

I valgtider søger kandidater støtte fra forskellige grupper, og frivillige er en af dem. Det sker som regel i form af en velfortjent anerkendelse af et kollektivt projekt eller en individuel indsats. Mens der er mange succeser at fejre i Favrskov, må vi ikke overse de vanskeligheder, som de frivillige står over for.

Det er krævende at være frivillig. Det kræver, at man indsamler viden og færdigheder til sin specifikke aktivitet, og for de mere involverede også de forskellige kompetencer, der kræves for at drive en forening effektivt. Det kræver også, at man navigerer i en juridisk og administrativ ramme, der er blevet strammere.

Nogle kalder det bureaukrati. Personligt synes jeg kun, det er positivt, at vi bliver bedt om at følge sikkerhedsregler, at screene folk, der arbejder frivilligt med unge, eller at følge protokoller, der forhindrer svindel. 

Ud over reglerne , for at kunne overleve, kræves der også en stor indsats fra foreninger og initiativgrupper for at øge deres kommunikation på forskellige medier, deres færdigheder inden for crowdfunding, deres regnskabs, nogle grundlæggende IT-færdigheder eller opdatere deres inklusionspolitikker osv.

Hvor finder man de regler? Hvem hjælper en med at gøre opmærksom på de regler, som man ikke ved gælder i første omgang? Hvor finder man indsigt og inspiration fra projekter, der ligner ens eget?

For bedre at kunne støtte disse frivillige ville det være en fordel at oprette et foreningshus.

Denne organisation kunne tilbyde vejledning om regler, tilskud, kommunikation, crowdfunding, regnskab…

Hvorfor ikke bare gøre det online? Mange ressourcer er ikke nemme at finde online, og frivillige er godt klar over, at personlige forbindelser ofte er mere værdifulde end en AI-bot.

Foreningshuse bemandet med dedikerede personer kunne imødekomme disse behov og fremme samarbejde og solidaritet mellem frivillige og foreninger i lokalsamfundet.

Selv om Frivillig Center Favrskov forsøger at bygge bro, kan de ikke nå ud til alle foreninger. Den totale integration af deres service i kommunen kunne øge deres indflydelse.

I betragtning af den igangværende reduktion i offentlige investeringer i velfærd, kultur, infrastruktur…vokser behovet for frivilligt arbejde. Vi kan ikke altid forvente, at nogle få ildsjæle har en færdig løsning på alle udfordringer i foreningssektoren.

Foreningshuse kan hjælpe med at støtte eksisterende foreninger og deres frivillige i at nå nye mål, gennemføre nye projekter eller blot forhindre dem i at brænde ud. Men de kunne også tilbyde mentorskab og vejledning til nye foreningsledere og frivillige, så de ikke behøver at gentage de samme fejl, som vi alle har begået på et tidspunkt.

Frivillige ville til enhver tid bytte ros på de sociale medier og et klap på skulderen ud med praktisk støtte til deres projekter. Vi er afhængige af dem, så lad os investere i dem.

 

Læserbreve er altid velkomne her på PingvinNyt.dk.                                      Ovenstående indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning.                      Alle indlæg skal overholde de presseetiske regler.


Kunne du lide denne artikel?

Tilmeld dig nyhedsbrevet og modtag nyheder i din indbakke. Det er gratis.



Et Byens Hus i Ulstrup – en stærk løsning for hele Vestfavrskov

Et Byens Hus i Ulstrup – en stærk løsning for hele Vestfavrskov

Af Lone Glarbo, kandidat til Favrskov Byråd for Danmarksdemokraterne ... læs mere
PRESSEMEDDELELSE:

PRESSEMEDDELELSE:

🌿Stem grønt – og vær sikker på, at din stemme gør en forskel🌿 ... læs mere
Når Liberal Alliance regner baglæns

Når Liberal Alliance regner baglæns

Af borgmester Lars Storgaard (C) ... læs mere
Et sundt Favrskov er et stærkt Favrskov

Et sundt Favrskov er et stærkt Favrskov

Af René Schneider, byrådsmedlem (C), erhvervsordfører i Favrskov Kommune www.reneschneider.dk rsch@favrskov.dk ... læs mere
Ugens anmeldelse fra Favrskov Bibliotekerne

Ugens anmeldelse fra Favrskov Bibliotekerne

Tema: Hyggelæsning November er mørk og kold. Kryb under tæppet med en kop kaffe og få varmen af disse tre romaner anbefalet af Favrskov Bibliotekerne. Af Tina Hagstrøm, Hammel Bibliotek Sexet landsby feel-good Roman. Så er der efterårshygge for alle ... læs mere
Favrskov Kommune har et plejeboligproblem!

Favrskov Kommune har et plejeboligproblem!

Spørgsmålet er, om politikerne har sovet i timen og udskudt problemet? ... læs mere
Bevar og udvid hjemme-pasningsordningen i Favrskov

Bevar og udvid hjemme-pasningsordningen i Favrskov

Af Lone Glarbo, kandidat for Danmarks Demokraterne i Favrskov Kommune ... læs mere
Vellykket ”POLITIKERTRÆF I GADEN”

Vellykket ”POLITIKERTRÆF I GADEN”

Butikkerne i Østergade slog dørene op og inviterede i alt 20 byrådskandidater indenfor i varmen til en politisk snak med kunderne og butiksejerne ... læs mere
Fokus på arbejdsmiljø hos kommunens ansatte

Fokus på arbejdsmiljø hos kommunens ansatte

Af Maria Sørensen, kandidat til byrådet, Enhedslisten Favrskov  ... læs mere
Det er fortsat en god ídé at sortere affaldet

Det er fortsat en god ídé at sortere affaldet

Vi har netop set hvordan Liberal Alliance brugte fantasi-tal fra CEPOS til at postulere at Favrskov Kommune nemt kan spare 30-60 mio. på administrationen. LA foreslår også at man bygger et atomkraftværk i Studstrup, selvom det vil gøre det dyrere ... læs mere
Kulturstøtte i Favrskov – stærkt sammenhold, men vi skal have flere med!

Kulturstøtte i Favrskov – stærkt sammenhold, men vi skal have flere med!

Af René Schneider, byrådsmedlem (C) – Kulturordfører i Favrskov Kommune ... læs mere
Borgmesterkamp i Favrskov: Storgaard i front – men alt kan ske, når kaffen bliver kold

Borgmesterkamp i Favrskov: Storgaard i front – men alt kan ske, når kaffen bliver kold

Der bliver drama i luften – og duften af filterkaffe og kolde håndtryk kommer til at hænge tungt over Favrskov Kommune på valgnatten om bare 10 dage ... læs mere
Loading...