PingvinNyt.dk

Altid først med det sidste!

Log ind

Seneste nyt

Borgerforslag
Stil borgerforslag til Favrskov
659784835_1381833217295876_783378780175350428_n
Klimauger med handling og fællesskab
underskud
Ugens anmeldelse fra Favrskov Bibliotekerne
Skærmbillede 2026-04-05 152615
Østjyllands Politi kan ikke følge med: Væltede træer skaber problemer
20231121_110831
112
Der er det seneste døgn anmeldt 3 indbrud i privat beboelse i Favrskov
838a0830-ab93-4705-9bf3-73b92fc5a867-w_576_h_2000
3300 ventes at samle skrald i Favrskov
20260330_145653
Nyt samarbejde om tre nye skove og rent drikkevand
Ramt af lyset
Ugens anmeldelse fra Favrskov Bibliotekerne
IMG_9389
REKORD I FORENINGSLIVET – NU SKAL VI FØLGE MED POLITISK
Lone Glarbo
Udvidelse af den kollektive trafik imellem Hammel og Aarhus via Hinnerup

Ugens anmeldelse fra Favrskov Bibliotekerne

Tema: Kvinders underskud – Samfundets overskud

Emma Holten bragede igennem lydmuren i den danske samfundsdebat for to år siden, da hun udgav bogen ’Underskud’ – en bog om alt det, vi tager for givet, når vi ikke kan måle dets værdi, og om hvad det betyder økonomisk for især kvinder. Vi varmer op til foredrag med Emma Holten på Hinnerup Bibliotek d. 15. april.

Om værdien af omsorg

Fagbog Hvem bestemmer, hvad tid er værd? Hvad omsorg er værd? Og hvad er den samfundsøkonomi, vi kender så godt, egentligt bygget på? Hvad er det for tal, der sendes ud fra Finansministeriet, og hvorfor er det lige præcis de tal, der arbejdes med? Vi har det med at betragte økonomi som en faktuel videnskab, men økonomi er politikkens modersmål, magtens sprog. Hvilket vil sige, at det er et valg, hvordan man ser på økonomi. Emma Holten, der er cand. mag. i moderne kultur, har sat sig for at se på økonomi gennem nye briller, nemlig hvad værdien af omsorg er. Kan man prissætte det at tage sig af et barn, et gammelt familiemedlem, eller at holde familien kørende? Det kan man i hvert fald, når man ser på kvinders samlede økonomi før og efter barsel.

Underskud. Af Emma Holten

 

1800-tallets feminisme

Roman Emma Holten dukker ikke kun op som forfatter, hun er en skarp debattør – og i denne genudgivelse af en svensk roman fra 1885 har hun skrevet forordet. Bogen er en frisk og skarp roman, som nok har en del år på bagen, men som man stadig kan læse, både på grund af dens radikale oprør med samfundets urimelige institutioner og på grund af den fine karaktertegning af en ung kvinde. Som Holten gør opmærksom på i forordet, er ægteskabet som forsørgelsesinstitution ikke kun vold mod kvinden, det er også vold mod manden, og den balance rammer romanen superfint. Den 16-årige Selma vil være kunstmaler, men bliver i stedet gift med en 30 år ældre godsejer. Ægteskabet bliver hverken lykkeligt eller frisættende. Selma lærer at være en borgerlig pyntedukke, men i hende ulmer oprøret mod ægteskabet som institution og den samfundsorden, der lader helt unge piger sælge sig som brude, men ikke vil lade dem udstede et gældsbevis.
Penge. Af Victoria Benedictsson


Danske piger der har flyttet grænser

Børnebog Det er altid vigtigt for børn at blive præsenteret for forbilleder, man kan spejle sig i. For drenge har det altid været nemmere – det er mænd, der bliver beskrevet i skolebøgerne, fremhævet i historietimerne og modelleret som skulpturer i det offentlige rum. På det sidste er der sket en decideret eksplosion i antallet af børnebøger, hvor man fortæller om de mange spændende kvindeskikkelser, historien også indeholder – og en af dem er denne bog om danske foregangskvinder. De rækker lige fra Karen Blixen til Mø, fra Grevinde Danner til Margrethe Vestager og selvfølgelig også Emma Holten! En rigtig fin bog for de 12 til 16 årige.
107 danske Pippi-piger. Af Merete van den Berg.

Del denne nyhed:

Fik du læst?

838a0830-ab93-4705-9bf3-73b92fc5a867-w_576_h_2000
3300 ventes at samle skrald i Favrskov
Ramt af lyset
Ugens anmeldelse fra Favrskov Bibliotekerne
IMG_9389
REKORD I FORENINGSLIVET – NU SKAL VI FØLGE MED POLITISK
e80dcdd9-7205-43ea-bdbe-77d8656eb56a-w_576_h_2000
DGI og DIF: Stigning i medlemstallet i Favrskov Kommune