PingvinNyt.dk

Altid først med det sidste!

Log ind

Seneste nyt

Lektioner
Ugens anmeldelse fra Favrskov Bibliotekerne
politilogo
Spritbilist anholdt og færdselsuheld på motorvej
742a0698-466b-40e3-b042-4007374285b5-w_576_h_2000
Hammel Gymnastik Forening modtager flot støtte fra energiselskabet OK
DSCN3578
UGENS NATURBILLEDER nr. 177
20241029_185924
Favrskov mangler en sognepræst – ikke til kirken, men til byrådssalen
6caee4e6-e2ed-4f0e-b199-1e12ebe0d6df
Boykot VM og sluk for dit TV!
Unavngivet 1
112
Hjælp politiet: To mænd efterlyst for overfald i Asferg
20260401_111230
Færre fysiske butikker
vi er ulve
Ugens anmeldelse fra Favrskov Bibliotekerne
politilogo
59-årig mand standset med alt for høj promille

Spritbilist anholdt og færdselsuheld på motorvej

Spritbilist anholdt og bil beslaglagt efter vanvidskørsel

En opmærksom borger ringede søndag aften kl. 23.00 til Østjyllands Politi, da vedkommende forinden havde observeret en svingende bilist komme kørende på Nygade i Thorsø.

Ifølge anmeldelsen havde bilisten undervejs været tæt på at påkøre flere ting i rabatten, hvorefter føreren dog havde valgt at fortsætte sin kørsel i tydeligt påvirket tilstand.

En patrulje blev sendt til stedet for at få standset bilisten, hvilket lykkedes kort tid efter, hvor vedkommende blev bragt til standsning og gjort bekendt med anledningen til politiets interesse i hans færden.

Under en efterfølgende udåndingstest blev den pågældende mand identificeret som værende en 41-årig rumænsk statsborger, og han blev målt til at have en promille på et stykke over 2,00 i to forskellige udåndingstest. Han blev derfor gjort bekendt med, at han var sigtet for spirituskørsel og blev anholdt.

Grundet den høje promille blev bilen beslaglagt jf. bestemmelserne om vanvidskørsel, inden den 41-årige mand blev kørt først på hospitalet til blodprøveudtagning og senere på stationen til nærmere afhøring.

Ejeren af bilen blev orienteret om beslaglæggelsen.

Færdselsuheld på motorvej gav forlænget rejsetid

Østjyllands Politi modtog søndag eftermiddag kl. 12.23 en anmeldelse om, at der var sket et færdselsuheld på Nordjyske Motorvej ved Hinnerup, hvor en hestetrailer var involveret.

Ifølge anmeldelsen havde en personbil angiveligt ramt hestetraileren bag på, hvorefter hestetraileren var hoppet af anhængertrækket, mens den bil, der havde ramt den, var kørt ind i autoværnet og efterfølgende endt i det venstre spor, hvor den nu holdt og spærrede for trafikken.

Politi, brandvæsen og ambulance blev straks sendt til ulykkesstedet, hvor der allerede kort tid efter var blevet skabt en del kø i nordgående retning på motorvejen.

Ingen personer kom umiddelbart alvorligt til skade, men en enkelt af de involverede blev efterfølgende kørt til kontrol på hospitalet. Den hest, som befandt sig i hestetraileren, kom angiveligt heller ikke til skade, men måtte køres videre fra stedet i en ny hestetrailer.

En times tid senere blev den ene vognbane åbnet for trafik, mens begge motorvejsspor først var brugbare endnu en time senere, da myndighederne var færdige med sit arbejde og forlod stedet omkring kl. 14.30.

En 65-årig mandlig bilist fra Mariager blev sigtet i sagen.

Del denne nyhed:

Fik du læst?

Unavngivet 1
112
Hjælp politiet: To mænd efterlyst for overfald i Asferg
politilogo
59-årig mand standset med alt for høj promille
4eb1bf82-068a-4b9f-94a3-8b207925c5a3
Vasker du bilen derhjemme? Så læs lige med her
politilogo
112
59-årig mand anholdt efter forsøg på manddrab i Hammel