PingvinNyt.dk

Altid først med det sidste!

Log ind

Seneste nyt

politilogo
112
To mænd anholdt efter tyveri fra genbrugsstation
Pingvin og redaktør på tur
Så bli’r det ikk’ meget bedre…
DSCN3723
UGENS NATURBILLEDER nr. 178
Lektioner
Ugens anmeldelse fra Favrskov Bibliotekerne
politilogo
Spritbilist anholdt og færdselsuheld på motorvej
742a0698-466b-40e3-b042-4007374285b5-w_576_h_2000
Hammel Gymnastik Forening modtager flot støtte fra energiselskabet OK
DSCN3578
UGENS NATURBILLEDER nr. 177
20241029_185924
Favrskov mangler en sognepræst – ikke til kirken, men til byrådssalen
6caee4e6-e2ed-4f0e-b199-1e12ebe0d6df
Boykot VM og sluk for dit TV!
Unavngivet 1
112
Hjælp politiet: To mænd efterlyst for overfald i Asferg

Boykot VM og sluk for dit TV!

Der var engang, hvor fodbold var noget, man spillede. Nu er det noget, man forhandler.

Banen er den samme. Græsset er grønt. Bolden er rund. Men kampen bliver ikke længere afgjort mellem to målfelter. Den bliver afgjort mellem magt og underkastelse. Ikke i straffesparksfeltet, men i magtens korridorer, hvor slips er vigtigere end benskinner, og et telefonopkald vejer tungere end et hattrick.

FIFA har altid prædiket den samme trosbekendelse: Politik har ingen plads i fodbolden. Det har været evangeliet. Regeringer måtte ikke blande sig. Fyrster måtte blive på tribunen. Præsidenter måtte klappe pænt og holde fingrene væk.

Lige indtil én præsident ikke gjorde. Så bøjede FIFA nakken.

Gianni Infantino stod der med sit evige smil, som en butler, der åbner døren, før herskabet overhovedet har banket på. Det er en særlig disciplin at krybe med rank ryg, men FIFA mestrer den.

Og man spørger sig selv: Hvad er den næste pris? Hvem bestemmer næste gang? En handelsaftale? En valgkamp? En sur præsident, der synes, at dommeren fløjtede forkert?

Hvis politik kan ændre en sportslig afgørelse én gang, kan den gøre det igen. Så er regler ikke længere regler. Så er de forslag. Og uden regler findes der ingen sport. Så findes der kun skuespil.

VM lever ikke af sponsorlogoer eller fyrværkeri. Det lever af én skrøbelig ting: Troen på, at den bedste vinder. At det er dommeren, der dømmer. Og at fløjten ikke lyder fra Det Hvide Hus.

Når den tro forsvinder, bliver stadion bare en kulisse. Jubelen bliver baggrundsstøj. Pokalen bliver en rekvisit.

Derfor er den stærkeste protest også den mest stille: Sluk for fjernsynet!

Lad nattekampene passe sig selv. Lad reklamerne tale ud i tomheden. Lad seertallene falde som efterårsblade.

For FIFA lytter sjældent til fans. Men de lytter altid til regnskabet…

Og måske er det netop dér, fodbolden kan finde sin værdighed igen. Ikke ved at råbe højere end magten, men ved at vende den ryggen.

For et VM, der afgøres af politik, er ikke længere et verdensmesterskab.

Det er bare endnu en forestilling, hvor manuskriptet allerede er skrevet…

Del denne nyhed:

Fik du læst?

Pingvin og redaktør på tur
Så bli’r det ikk’ meget bedre…
20241029_185924
Favrskov mangler en sognepræst – ikke til kirken, men til byrådssalen
0eda78f1-f3fb-4e4c-9515-d1cac684ad28
Staten slår til igen: En krone er på vej