PingvinNyt.dk

Altid først med det sidste!

Log ind

Seneste nyt

49f23971-bf5c-4013-975b-0efcb9388977
Ny CEPOS-analyse: Favrskov Kommune kan årligt spare mellem 69 og 83 mio. kr.
Samsø
Ugens anmeldelse fra Favrskov Bibliotekerne
e861be60-8455-4832-9b5b-276f0ef4feba
Er det en fest uden vært?
politilogo
112
To mænd anholdt efter tyveri fra genbrugsstation
Pingvin og redaktør på tur
Så bli’r det ikk’ meget bedre…
DSCN3723
UGENS NATURBILLEDER nr. 178
Lektioner
Ugens anmeldelse fra Favrskov Bibliotekerne
politilogo
Spritbilist anholdt og færdselsuheld på motorvej
742a0698-466b-40e3-b042-4007374285b5-w_576_h_2000
Hammel Gymnastik Forening modtager flot støtte fra energiselskabet OK
DSCN3578
UGENS NATURBILLEDER nr. 177

Ny masterplan for Hinnerup – denne gang med begge ben på jorden

Lone Glarbo

Af Lone Glarbo (Danmarksdemokraterne), medlem af Favrskov Byråd

På byrådsmødet tirsdag den 26. maj behandlede vi igangsættelsen af arbejdet med en ny masterplan for Hinnerup Midtby.

Det hilser jeg velkommen.

For sandheden er, at Hinnerup allerede har haft en stor og ambitiøs midtbyplan. I 2017 blev der præsenteret visioner om en markant omdannelse af midtbyen med højhuse, omfattende fortætning og ikke mindst forventninger om en kommende letbane til Hinnerup.

Men meget af det blev aldrig til virkelighed.

Letbanen kom aldrig, flere af projekterne blev ikke realiseret, og store dele af planen forblev visioner på papir. Derfor giver det god mening, at vi nu ser på Hinnerup med friske øjne og tager udgangspunkt i de faktiske forhold, vi står med i dag.

Personligt glæder jeg mig over, at letbanen ikke længere er en del af planlægningen. Hinnerup har allerede en velfungerende togforbindelse, og jeg har svært ved at se, at en dyr letbaneløsning ville have været den rigtige prioritering. Store projekter er ikke nødvendigvis gode projekter, blot fordi de er store.

Når vi nu skal udvikle Hinnerup Midtby, håber jeg, at det sker med respekt for byens identitet og de mennesker, der bor her. Vi skal skabe en levende og attraktiv midtby, men vi skal også sikre, at udviklingen hænger sammen med virkeligheden.

For mig handler en god masterplan om mere end flotte illustrationer og visionære overskrifter. Den skal kunne realiseres. Den skal understøtte handel, byliv og bosætning. Den skal tage hensyn til trafik, grønne områder og eksisterende boligområder. Og den skal have borgerne med hele vejen.

Jeg ser derfor frem til det videre arbejde og håber, at vi denne gang får en plan, som både er ambitiøs og realistisk – og som kan være med til at styrke Hinnerup mange år frem.

Læserbreve og debatindlæg er altid velkomne her på PingvinNyt.dk.

Ovenstående indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning.

Alle indlæg skal overholde de presseetiske regler.

Del denne nyhed:

Fik du læst?

Lone Glarbo
72 høringssvar. Omkring 650 underskrifter. Nu skal vi lytte.
49f23971-bf5c-4013-975b-0efcb9388977
Ny CEPOS-analyse: Favrskov Kommune kan årligt spare mellem 69 og 83 mio. kr.
e861be60-8455-4832-9b5b-276f0ef4feba
Er det en fest uden vært?
20241029_185924
Favrskov mangler en sognepræst – ikke til kirken, men til byrådssalen